Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas antradienį sveikino žmogaus teisių organizacijos Lietuvos Helsinkio grupės (LHG) 30-ies metų veiklos sukakčiai skirtos konferencijos dalyvius, akcentuodamas, jog šios sovietmečiu veiklą pradėjusios grupės tikslai aktualūs ir šiai dienai.
"Žmogaus teisių apsauga - vienas svarbiausių Helsinkio grupės tikslų - ir dabartinėje Lietuvoje turėtų būti nenutrūkstamas, nuolat vykstantis procesas. Šioje veikloje neužtenka vien valstybinių institucijų veiksmų, būtinas ir pačios visuomenės aktyvus dalyvavimas, informuojant apie žmogaus teisių pažeidimus, atkreipiant į juos valstybės ir visuomenės dėmesį, teikiant siūlymus dėl vienų ar kitų problemų sprendimo", - sakė V.Muntianas.
Parlamento vadovas pažymėjo, jog sovietmečiu Lietuvoje steigti Helsinkio susitarimo tikslų įgyvendinimo siekiančią grupę buvo itin drąsus žingsnis.
"Viešai paskelbti laisvės dvasios kupiną Helsinkio grupės dokumentą, nurodant savo pavardes ir adresus, reikėjo itin didelės drąsos. Tuo labiau, kad manifeste buvo sakinys apie tuometinę Lietuvos padėtį, kurią nulėmė "SSRS kariuomenės įvedimas į jos teritoriją 1940 metais". Nors tai buvo diplomatiškai aptakus teiginys, bet jis galėjo labiausiai siutinti Maskvos valdžią ir turėti skaudžių pasekmių visiems grupės nariams", - kalbėjo Seimo pirmininkas.
Seime antradienį LHG steigimo 30-mečio proga surengtoje konferencijoje pranešimus skaito akademikai, LHG signatarai, svečiai iš užsienio, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas žurnalistas Vytautas Budnikas pristato knygos "Lietuvos Helsinkio grupė" antrą tomą.
LHG buvo įkurta 1976 metais, taip siekiant įgyvendinti prieš metus Helsinkyje 35 pasaulio valstybių pasirašyto Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijos Baigiamojo akto nuostatas, tarp kurių buvo ir šalių bendradarbiavimas humanitarinėje srityje, taigi ir žmogaus teisių priežiūra.
LHG tiesioginė užduotis buvo registruoti žmogaus teisių pažeidimus ir platinti šią informaciją.
LHG nariai steigėjai buvo kunigas Karolis Garuckas, fizikos mokslų daktaras Eitanas Finkelšteinas, poetė, pedagogė, buvusi politinė kalinė Ona Lukauskaitė-Poškienė, buvęs politinis kalinys Viktoras Petkus ir poetas, vertėjas Tomas Venclova.
Lietuvos Helsinkio grupė savo veiklos nenutraukia ir šiuo metu.