Konstituciniam Teismui (KT) pripažinus, kad įstatymo nuostatos, kuriomis buvo sumažintos pensijos dirbantiems pensininkams, prieštarauja Konstitucijai, Seimo socialdemokratų partijos frakcijos nuomone, iškilo tiesioginės teisinės atsakomybės klausimas.
„Dar prieš priimant šitą įstatymą mes – socialdemokratai – remdamiesi 2010 m. balandžio 20 d. KT išaiškinimu dėl pensijų ir atlyginimų mažinimo konstatavome, kad įstatymas pažeis dirbančių pensininkų teises, taip pat senatvės pensijas gaunančių asmenų, kuriems pripažintas nuolatinis specialus slaugos poreikis, teises. Prieštaraujančiomis pripažintos ir Laikinojo įstatymo nuostatos, kuriomis dirbantiems ar tam tikru verslu užsiimantiems senatvės ir valstybinių pensijų gavėjams pensijos buvo sumažintos vien dėl to, kad jie dirba tam tikrą darbą. Be to, KT pažymėjo, kad teisiniu reguliavimu, kuriuo sumažinta valstybinių pensijų maksimalaus dydžio riba, pažeistos iki itin sunkios ekonominės padėties susidarymo valstybėje buvusios nustatytos valstybinių pensijų dydžių proporcijos. Šis KT nutarimas įrodo, kad buvome teisūs“, – sako Seimo narys Vytenis Povilas Andriukaitis.
Pasak jo, teisme laukia dar viena byla, kuri nagrinės valstybinių pensijų bei atlyginimų mažinimo proporcingumo klausimus.
„Taigi konstitucingumo reikalai iš esmės dar bus nagrinėjami, bet jau dabar iškyla akivaizdus teisinės atsakomybės klausimas tų asmenų, kurie, nepaisydami KT išaiškinimo, “stūmė„ šį įstatymą. Kalbu apie Premjerą Andrių Kubilių, socialinių reikalų ir darbo ministrą Donatą Jankauską bei parlamentarą Rimantą Joną Dagį. Ar ši situacija negali būti traktuojama kaip šiurkštus duotos Konstitucinės priesaikos sulaužymas?“ – klausia V. P. Andriukaitis.
Anot socialdemokratų frakcijos nario, šio Seimo valdančioji dauguma taip elgiasi nebe pirmą kartą.
„Panašiai elgėsi švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius dėl Mokslo ir studijų įstatymo. Nors buvo net du KT išaiškinimai, tačiau iniciatoriai, nekreipdami dėmesio į Konstituciją, į duotą priesaiką ir į teisinės valstybės reikalavimus, “stūmė„ sprendimus, kurie turės daug neigiamų pasekmių“, – sako V. P. Andriukaitis.
Kaip ELTA jau skelbė, teisės aktų nuostatos, kuriomis buvo sumažintos senatvės ir valstybinės pensijos, o 1995–2002 m. dirbusiems pensininkams neišmokėtų pensijų dalies išmokėjimas nukeltas iš 2010 m. į 2012 m., neprieštarauja Konstitucijai.
Nuostata, pagal kurią dirbančių pensininkų pensijos sumažintos labiau nei nedirbančių, prieštaravo Konstitucijai; toks neproporcingumas neatitinka pagrindinio šalies įstatymo.
Tai, kad buvo nustatyta išimtis nemažinti pensijų 75–100 proc. darbingumo netekusiems asmenims (I grupės invalidumo pensininkams), bet jos netaikyti nuolatinės slaugos poreikį turintiems senatvės pensininkams, taip pat prieštaravo Konstitucijai.
Taip nusprendė nutarimą pirmadienį paskelbęs Konstitucinis Teismas.
TAIP PAT SKAITYKITE: