Ekspertų nuostabai dreifuodamas A68a nesubyrėjo į tūkstančius dalių ir tik šiek tiek sumažėjo. Šiuo metu jo plotas siekia 4,2 tūkst. kv. km. Atsiskyrimo metu jo plotas sudarė beveik 6 tūkst. kvadratinių kilometrų.
Naujosios nuotraukos vis tik rodo, kad jis sparčiai byra. Dalies jo kraštų atsiskyrimą užfiksavo ir neseniai padarytos palydovo nuotraukos.
Mokslininkai įdėmiai stebi ne tik jau atsiskyrusius nuo jo milžiniškus ledo gabalus, tačiau ir susiformavusius tunelius po ledu, daugybę skilimų ir įtrūkimų – atitrūkę nuo pagrindinio ledo masyvo jie gali kelti grėsmę jūrų laivynui.
We are keeping a close eye on the A68a iceberg as it drifts through #SouthGeorgia waters. These shots taken from a @RoyalAirForce A400M aircraft provide a unique view. It was so huge it was impossible to capture its entirety in a single shot! #SGSSIdiscover pic.twitter.com/nX8ToUfQP9
REKLAMA— Government SGSSI (@GovSGSSI) December 5, 2020
Britai ypač sunerimę stebi tolimesnę A68a judėjimo trajektoriją, aiškindamiesi, kaip ledkalnis atrodys ir elgsis artimiausiomis savaitėmis ar mėnesiais. Šiuo metu jis dreifuoja už 200 kilometrų nuo britų užjūrio teritorijos – Pietų Džordžijos salos – ir juda jos kryptimi.
Yra tikimybė, kad A68a užstrigs seklumoje netoli salos. Jeigu taip nutiktų, tai ten gyvenantiems ruoniams bei pingvinams kiltų didelių problemų ieškant maisto.
Ledkalnio gylis yra vos 200 metrų ir sveria jis trilijoną tonų, todėl mokslininkai baiminasi, kad tokio dydžio objektas gali pernelyg priartėti prie žemės, lyginant su kitais panašiais ledkalniais.
Pasak Svonsio universiteto tyrėjo Adriano Luckmano, ledynas „byrės“ dar ne vienerius metus. A68a šiuo metu yra apie 168 km ilgio ir 48 km pločio.
Mokslininkai teigia, kad judant dabartiniu greičiu, norint pasiekti seklų vandenį aplink Atlanto vandenyno salas, jam prireiks 20–30 dienų.
„Susidūrimo tikimybė yra 50-50“, – „Daily Mail“ cituojamas Andrew Flemingas iš Britanijos Antarkties tyrimų organizacijos.