„Ar teko girdėti terminą autofagija? Tai procesas, kai organizmas pats suskaido ir pašalina nebereikalingas ląsteles bei baltymus. Šio proceso metu organizmas apsivalo, o tai padeda išlikti sveikiems“, – pasakoja daktaras.
Profesorius laidoje įvardino, kaip sukelti autofagiją ir leisti kepenims išsivalyti.
Fitonutrientai. Tai kepenims ypač naudingos medžiagos, dažniausiai randamos augaluose. Kepenys aktyviai naudoja šias medžiagas, kad galėtų tinkamai atlikti savo pagrindinę funkciją – detoksikuoti organizme esančius toksinus, paversdamos juos tirpiais vandenyje. Šio proceso metu kenksmingos medžiagos yra sėkmingai pašalinamos iš organizmo. Kitaip tariant, reikėtų valgyti daugiau augalinio maisto ir riboti angliavandenių vartojimą.
Fizinė veikla. Tai vienas iš būdų aktyvinti autofagiją. Reguliarus fizinis aktyvumas ne tik skatina šį procesą, bet ir padeda kepenims efektyviau atlikti savo funkcijas.
Geras miegas. Visapusiška miego nauda atsiskleidžia tuomet, kai einama miegoti anksti. Geriausia eiti miegoti apie 21:30 val., nes svarbiausi organizmo atsinaujinimo procesai vyksta iki 1–2 val. nakties.
Kalorijų trūkumas ir protarpinis badavimas. Kalbant apie protarpinį badavimą, organizmui reikalinga nevalgymo pertrauka, pavyzdžiui, kai nevalgoma 20 valandų iš eilės. Kyla klausimas: ar tuo metu galima gerti vandenį? Žinoma, vandenį gerti būtina.
„Tačiau egzistuoja ir kitas protarpinio badavimo variantas – sausasis badavimas. Šios pertraukos metu nevartojama nei maisto, nei skysčių. Suprantu, kad tai gali skambėti drastiškai, tačiau žvelgiant iš autofagijos perspektyvos, sausasis protarpinis badavimas arba visiškas sausas badavimas yra žymiai efektyvesnis už badavimą geriant vandenį“, – aiškina Unikauskas ir priduria, kad tokį sausąjį badavimą rekomenduojama praktikuoti apie 3 kartus per mėnesį.
Jis akcentuoja, kad prieš pradedant sausąjį badavimą, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ir išsiaiškinti, ar toks metodas jums tinkamas. Tačiau jei esate sveikas, tikrai galima pabandyti praktikuoti sausąjį badavimą.
Kaip atsikratyti visų organizme esančių toksinų?
Profesorius pabrėžia, kad norint atsikratyti organizme esančių toksinų ir išsivalyti, atsakymas yra vienas – reikia vartoti mažiau kalorijų ir vieno valgymo metu riboti produktų įvairovę.
„Balta mišrainė nėra geras pasirinkimas. Pavyzdžiui, sveika valgyti daržoves ir mėsą vienu metu – ir tuo apsiriboti. Ką dažnai daro žmonės? Pirmiausia suvalgo mėsą su daržovėmis, o po to pereina prie deserto. Taip „prikaišoma“ įvairių produktų ir kepenims tampa daug sunkiau atlikti savo funkcijas. Įvairovė turėtų būti pasiskirstyta per visą dieną ar savaitę, o ne vieno valgymo metu“, – sako jis.
Daktaro teigimu, sau padėsite, jei rinksitės bet kokias kopūstines daržoves ir raudoną mėsą.
„Labai gerai rinktis brokolius, briuselio kopūstus, žiedinį kopūstą, gražgarstę. Iš esmės tinka bet kokios kopūstinės daržovės, net ir raugintos. O kalbant apie raudoną mėsą, ji yra naudinga, nes joje gausu aminorūgščių, baltymų, geležies ir B grupės vitaminų, kurie padeda kepenims išsivalyti.“
Šiose produktuose esančias medžiagas kepenys naudoja toksinų skaidymui.
„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė papildo profesorių, atskleisdama, kokios dar medžiagos mums yra reikalingos, norint išvalyti kepenis.
„Yra tam tikrų medžiagų, kurias galima papildomai vartoti, kad palaikytume kepenų sveikatą. Kepenims labai svarbūs antioksidantai: vitaminas A, vitaminas C, selenas, visi B grupės vitaminai (ypač B6 ir B12), ciberžolė, margainis. Šios medžiagos padeda kepenims atsistatyti“, – vardina vaistininkė.
Dar daugiau naudingų patarimų – laidoje „Kviečiame daktarą“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!