• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo liepos 1 dienos įsigaliojus naujam reikalavimui – automobiliuose turėti atnaujintas pirmosios pagalbos vaistinėles arba esamas papildyti dviem turniketais, pasipylė diskusijos ne tik dėl šios priemonės panaudojimo, bet ir jos kokybės. Patyręs instruktorius nurodė, kiek turėtų kainuoti geras turniketas.

Nuo liepos 1 dienos įsigaliojus naujam reikalavimui – automobiliuose turėti atnaujintas pirmosios pagalbos vaistinėles arba esamas papildyti dviem turniketais, pasipylė diskusijos ne tik dėl šios priemonės panaudojimo, bet ir jos kokybės. Patyręs instruktorius nurodė, kiek turėtų kainuoti geras turniketas.

REKLAMA

Pirmosios pagalbos vaistinėlių kainos labai skiriasi, taip pat jos priklauso ir nuo to, per kurį laikotarpį bus pristatytos gavėjui. Pavyzdžiui, naujos sudėties vaistinėlę galima ir už beveik 18 eurų, tačiau tokiu atveju tektų laukti ir keletą mėnesių. Įprastai kainos už atnaujintą pirmosios pagalbos vaistinėlę prasideda nuo 26 eurų, tačiau kai kur kaina gali siekti ir daugiau kaip 40 eurų.

30 eurų – normali turniketo kaina

Nors visos pirmosios pagalbos vaistinėlės kaina tegali siekti ir vos 18 eurų, už tokią sumą, taktinės skubios medicinos pagalbos nukentėjusiems instruktoriaus Artiomo Žigeu teigimu, toli gražu neįsigysi kokybiško turniketo.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pabrėžė, kad turėti kokybišką priemonę teikiant pirmąją pagalbą būtina. Mediko teigimu, nors galbūt daugeliui ir neteks niekada panaudoti turniketo, tačiau jei taip nutiktų, vargu ar kas norėtų atsidurti tokioje situacijoje, kai veržiant gyvybiškai būtiną turniketą jis ima ir sulūžta.

REKLAMA

„Šiaip turniketai nėra tokie brangus – 30 eurų už kokybišką turniketą yra normali kaina, gali būti keliais eurais pigesnis ar brangesnis. Viskas, kas yra pigiau, yra abejotinos priemonės“, – pabrėžė Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Klaipėdos filialo greitosios medicinos pagalbos skubiosios pagalbos medikas.

Problema visame pasaulyje

Pasak A. Žigeu, turniketų kokybės klausimas yra labai didelė problema ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai turniketus naudoja atitinkamo struktūros, užpirkinėjama nedideliais kiekiai, sertifikatų kokybė ir visi reikalingi dalykai yra išsiaiškinami. Kitas dalykas, kai žmogus tik žino, kad turi turėti turniketą, bet nelabai žino, kas tai per daiktas“, – portalui tv3.lt sakė A. Žigeu. 

Jis nurodė, kad turniketai naudojami ir skirstomi į tris kategorijas – yra chirurginiai, skubios pagalbos (arba taktiniai, kuriuos į vaistinėles ir turime įsidėti) ir reabilitaciniai turniketai. Vis tik realiai tų turniketų yra begalė, dar daugiau – jų padirbinių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš žinomesnių įmonių, kurias žinau, yra apie 19 turniketų variacijų, pačių skirtingų turniketų yra dar daugiau, taigi automatiškai daug didesnis yra ir padirbinių kiekis. Vis tik daugiausiai yra orientuojamasi į pagrindinį 6 kartos CAT ir vadinamąjį SOFT-T turniketą. Orientuodamiesi į šiuos du modelius kuriami savi produktai, kurių kokybė visiškai nereguliuojama.

REKLAMA

Aukšta turniketo kokybė yra labai svarbi. Tai – medicininė priemonė, kuriai turėtų būti užtikrintas CE sertifikavimas. Šiais laikais internete galima rastai labai daug kokybiškos informacijos, kuris turniketas yra tikras, kuris – padirbinys, kaip naudotis šia priemone. Bet patingėjus jos susirasti arba pamėginus sutaupyti eurą kitą, galima skaudžiai nusvilti“, – kalbėjo patyręs instruktorius.

REKLAMA

Pasak jo, nors tokios statistikos, ar turime tiek daug masyvių kraujavimų iš galūnių, kad visiems būtų reikalinga turėti šią priemonę, nėra, vis tik ją geriau turėti, ir turėti kokybišką.

„Kai žmogus kraujuoja ir ištrauktas, sakykime, kiniškas turniketas, kuris yra nekokybiškas, už kurį žmogus sumokėjo 4 eurus, dedamas lūža, kaži kokios mintys būtų to žmogaus galvoje – ar išties vertėjo sutaupyti tuos 10 eurų?“ – retoriškai klausė A. Žigeu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip tinkamai naudoti turniketą?

Paprašytas priminti, kaip tiksliai reikėtų naudoti turniketą, instruktorius papasakojo, kaip pats mokantis kitus žmones.

„Jei nėra aišku, kur yra žaizda, tą trukdo nustatyti drabužiai ilgomis rankovėmis, turniketas visada dedamas aukštai ir tampriai. Tinkamai uždėtas turniketas sukelia skausmą. Nėra taip, kad pasukai malūnėlį du kartus, žmogus sako, kad skauda ir viskas, nustojai veržti. Tą reikia daryti tol, kol kraujavimas sustoja.

REKLAMA

Jei akivaizdžiai matoma žaizda konkrečioje vietoje, jį galima dėti 5–8 centimetrais virš žaizdos. Turniketas niekada nededamas ant žaizdos, sąnarių, kišenių, kuriose yra daiktai. Pavyzdžiui, jei yra masyvus kraujavimas iš kojos, o kelnių kišenėje yra koks telefonas, tušinukai, peiliukai, kiti daiktai, jie būtinai turi būti išimami“, – aiškino A. Žigeu.

REKLAMA

Panaudojus turniketą taip pat labai svarbu nurodyti jo uždėjimo laiką ir iškviesti greitąją pagalbą.

„Jei po ranka nėra tušinuko, geras būdas yra pasižiūrėti į laikrodį ir tris kartus garsiai pasakyti laiką – tiek ir nukentėjusysis jį išgirs, tiek pats pagalbos teikėjas pasakęs garsiai geriau atsimins tikslų laiką“, – patarė medikas.

Pamatyti, kaip naudoti turniketą, galima čia:

Švelniai tariant tai yra didžiausia valdančiūjų, susietų su verslu, afera. Medikai įrodė, kad kažkada buvusios vaistinėlėse guminės žarnelės yra lengviau ir efektyviau panaudojamos eismo įvykio metu.
Perkam tam, kad negautum baudos, o panaudoti vis vien nemokėsim, taip kad nekreipkim dėmesio
Gal galėtų koks žinovas nurodyti kuriose šalyse tie turniketai privalomi vairuotojams? Daug kur buvau, bet tokios nesamonės nemačiau. Toks jausmas, kad tai gamintojų ir viarygos prasuktas bizniukas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų