Į teismą atvykęs nukentėjusysis Mindaugas Sebeckas jau tris metus serga sunkia plaučių liga – ūmine silikoze. Šios ligos atvejai itin reti Lietuvoje. Vyras sako, kad jį kamuoja kosulys, vyras dūsta, savijauta vis prastėja.
„Ir vis dar blogėja po truputį, ne per seniausiai plautis trūko. Tai nežinau… – O jūsų kolega mirė? – Taip netekom žmogaus vieno, plius dar keliems yra nustatyta profesinė liga, sergančių panašia liga yra daugybė“, – pasakojo nukentėjusysis M. Sebeckas.
Esą tai ilgamečio darbo kriaukles iš kvarcinio smėlio gaminančioje įmonėje „Aquasanita“ pasekmė. Vyrai pavojingiausiu metu – kai sklisdavo silicio turinčios smėlio dulkės dirbdavo be specialių kaukių – jas užsidėdavo gerokai vėliau.
„Jie teigia, kad viskas buvo, bet realiai nėra nei parašų, kad išduota nei nieko. Sunku pasakyt, kodėl taip nebuvo“, – svarstė vyras.
Vienas jo bendradarbis Aivaras Petrošius mirė prieš pustrečių metų. Vyras neišgyveno, nors jam buvo atliktos dvi plaučių transplantacijos. Tiesa, jo artimieji į pirmąjį šios baudžiamosios bylos posėdį neatvyko. Dėl suluošintų žmonių gyvenimų kaltė metama darbdaviui – AquaSanita direktoriui, kad jis neužtikrino darbų saugos reikalavimų.
„Jis neinformavo darbuotojų, neužtikrino pakankamai gerų ir kokybiškų apsaugos priemonių, kadangi darbo aplinka nebuvo saugi, buvo kenksmingos sąlygos ir dėl to dalis darbuotojų turėjo sveikatos problemų labai stiprių, nemalonių“, – teigė prokurorė Auksė Lipkevičienė.
O štai bendrovės direktorius Svajūnas Jonika teisme nekalbus, ir parodymų kol kas neduoda.
„Kreipkitės į mano advokatą, paaiškins. Dabar teisiniai reikalai, atstovaujami mano advokato“, – nedaugžodžiavo kaltinamasis S. Jonika.
Viena byla jau laimėta
Jo advokatas sako, kad norint apkaltinti ginamąjį trūksta įrodymų. Ypač kalbant apie mirusįjį asmenį – jo ligos nustatymas neva kelia abejonių
Įmonė į savo patalpas neįsileidžia, tad užfiksuoti kaip vyksta visas gamybos procesas neįmanoma. Vis dar sunkią ligą besigydantis Mindaugas sako, kad jiems niekas nepaaiškino kada tiksliai naudoti nuo kenksmingų medžiagų apsaugančias priemones.
Nukentėjusiojo advokatė sako, kad viena byla, tiesa, civilinė – jau laimėta ir priteista žala, kurios kaltinamasis neginčijo. Tad kaip ir pripažino kaltę.
Šioje skaudžioje istorijoje yra ir dar viena civilinė byla. Joje mirusio Aivaro Petrošiaus artimiesiems priteista kone šimtatūkstantinė suma, tačiau bendrovė „Aquasanita“ su tokiu žalos atlyginimu nesutinka ir sprendimą apskundė.
Tai pirmoji tokia byla Lietuvoje, kai darbdavys teisiamas dėl plaučių silikozės ligos sukeltų pasekmių darbuotojams. Jei darbdavys bus pripažintas kaltu baudžiamojoje byloje – jam grės laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.