Konstituciniam Teismui (KT) nusprendus priimti nagrinėti Seimo kreipimąsi dėl Atominės elektrinės įstatymo pataisų, nacionalinio investuotojo „Leo LT“ tolesnę veiklą gali tekti įšaldyti, teigia buvęs KT teisėjas Egidijus Jarašiūnas.
Tuo metu, kito žinomo teisininko, buvusio KT pirmininko Juozo Žilio manymu, svarstyti apie KT nagrinėjimo galimas pasekmes „Leo LT“ veiklai kol kas anksti, pirmiausia reikia sulaukti paties KT nutarimo.
Mykolo Romerio universiteto dėstytojas profesorius J.Žilys teigė, kad pirmiausia KT privalo nuspręsti, ar priimti Seimo nutarimą.
Jei Seimo nutarimas bus priimtas, tada, anot teisės eksperto, „KT pirmininkas praneša, kad minėto akto galiojimas sustabdomas nuo oficialaus paskelbimo apie bylos priėmimą nagrinėti dienos iki KT nutarimo priėmimo“.
Tačiau teisininkas pažymėjo, kad KT sprendimas sustabdyti įstatymo veikimą nepanaikina iki tol kilusių pasekmių.
„Jeigu Konstitucinis Teismas paskelbia, kad įstatymas prieštarauja (Konstitucijai – aut.), tai pagal Konstitucinio Teismo įstatymą, jis yra taikomas tik ateičiai. Visos pasekmės, kurios atsirado iki tol, laikoma, kad jos atsirado teisėtai, tai yra dar tada, kai įstatymas nebuvo pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai. (...)Komentatoriai daug aiškino po kai kurių KT nutarimų priėmimų, kad naikinamos visos pasekmės po KT nutarimo paskelbimo - tai toks komentaras juridiškai yra ne tik netikslus, net ir klaidinantis“, - aiškino J.Žilys.
Buvęs KT pirmininkas pažymėjo, kad „visos pasekmės, kurios buvo, atsirado, įkūrus šitą subjektą „Leo LT“, jų panaikinti niekas negali, išskyrus patį įstatymų leidėją“.
Galimų pasekmių, jei KT imtųsi nagrinėti Seimo nutarimą, teisininkas svarstyti nesiryžo: „Reikia vis tik laukti Konstitucinio Teismo nutarimo šioje byloje, kaip jis formuluos savo nutarimą, argumentus, motyvus ir kokiu sprendimus, apie kuriuos aš neturiu galimybės prognozuoti“.
Mykolo Romerio universiteto dėstytojo profesoriaus E.Jarašiūno nuomone, jei KT priimtų nagrinėti Seimo nutarimą, „Leo LT“ „tektų veiklą įšaldyti tam tikram laikui“ ir bendrovei „reikėtų susilaikyti nuo veiksmų“.
„Ji („Leo LT“ - aut.) turėtų susilaikyti nuo veiksmų, kurie grindžiami įstatymu, nes tada gali kilti abejonių. Pagaliau ir subjektai šių santykių būtų nežinioj“, - sakė buvęs KT teisėjas.
Anot jo, formaliai nebūtų teisės akto, kurio pagrindu „Leo LT“ galėtų priimti sprendimus, todėl bendrovei ir reikėtų susilaikyti nuo tolesnių veiksmų.
„Jeigu KT nuspręstų, kad Konstitucija buvo pažeista, tokiu atveju iškyla daug problemų, arba reiktų pertvarkyti įstatymą, arba gali apskritai iškilti klausimas dėl šios bendrovės ateities, bet čia mes tik galime spėlioti“, - tvirtino profesorius.
Buvęs KT pirmininkas Egidijus Kūris nesiryžo spėti, kiek galėtų būti sprendžiama byla, jei KT priimtų nagrinėti Seimo nutarimą.
„Aš pats nustebčiau, jei tai būtų labai greitas sprendimas“, - sakė E.Kūris.
KT įstatymas numato, kad įstatymas ar jo dalis, prezidento ir Vyriausybės aktas ar jo dalis negali būti taikomi nuo tos dienos, kai oficialiai paskelbiamas Konstitucinio Teismo nutarimas, kad atitinkamas aktas ar jo dalis prieštarauja Lietuvos Konstitucijai.
Pagal įstatymą, visos valstybės institucijos bei jų pareigūnai privalo panaikinti savo priimtus poįstatyminius aktus ar jų nuostatas, kurie pagrįsti pripažintu nekonstituciniu teisės aktu.
Be to, neturi būti vykdomi sprendimai, pagrįsti teisės aktais, kurie pripažinti prieštaraujančiais Konstitucijai ar įstatymams, jeigu tokie sprendimai nebuvo įvykdyti iki atitinkamo Konstitucinio Teismo nutarimo įsigaliojimo.
Seimas pirmadienį nusprendė kreiptis į KT dėl Atominės elektrinės įstatymo, kuriuo buvo įsteigta nacionalinio investuotojo bendrovė „Leo LT“, atitikimo Konstitucijai.
Už tai pirmadienį balsavo 50 Seimo narių, prieš - 13, o susilaikė 35 parlamentarai.
Kai į KT išaiškinimo kreipiasi visas Seimas, paklausimas yra nagrinėjamas ne eilės tvarka.
Pataisytame Atominės elektrinės įstatyme, priimtame šių metų vasarį, numatytas nacionalinio investuotojo bendrovės „Leo LT“ steigimas suteikiant jai teisę statyti atominę elektrinę bei elektros tiltus į Lenkiją ir Švediją.