Nors finansų specialistai ir patys prekybininkai tikino, kad kainos litais buvo verčiamos tuometiniu valiutų kursu į eurus, dabar pirkėjai randa įrodymus, kad kainos pasikeitė vienas prie vieno. Kiek prekė kainavo litais, dabar ji lygiai tiek pat kainuoja eurais. Tuo metu prekybininkai tikina, kad įsivėlė klaida.
Ne taip išspausdinta etiketė?
Štai portalo tv3.lt skaitytojas klaipėdietis Deividas apsilankęs prekybos tinklo „Norfa“ parduotuvėje stebėjosi, kad kai kurių prekių kainas vis dar nurodytos ir litais. Pavyzdžiui, pinto krepšelio.
„Tiesa, kaina ta pati skiriasi tik valiuta. Tas krepšelis litais kainavo 11,5 lito. Dabar jis kainuoja 11,5 euro. Kainos pasikeitė „vienas prie vieno“. Ir niekas jų nepakeitė, kad neklaidintų pirkėjų“, – piktinosi vyras.
Portalas tv3.lt primena, kad euras Lietuvoje buvo įvestas jau prieš aštuonerius metus, 2015 m. sausio 1 d.
Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis tikino, kad šiuo atveju tiesiog buvo netinkamai atspausdintos etiketės.
„Atsiprašome savo pirkėjų.
Visos prekės su blogomis etiketėmis išimtos iš prekybos, kol atspausdinsime naujas“, – tikino prekybos tinklo atstovas.
Kainos toliau augo ir gruodį
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2022 m. gruodį, palyginti su lapkričiu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 0,3 proc.
Daugiausia tam įtakos turėjo duonos ir grūdų produktų, alaus, pieno ir jo produktų, sūrio ir kiaušinių, elektros energijos, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų viešojo maitinimo paslaugų, automobilių, keleivių vežimo oro transportu paslaugų, mėsos ir jos produktų kainų padidėjimas bei degalų, spirituotų gėrimų kainų sumažėjimas.
2022 m. gruodį, palyginti su lapkričiu, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 1,4 proc. Labiausiai pabrango vaisių ir daržovių sultys, traškučiai, saldumynai, mėsos konservai, margarinas, bet atpigo kakava, saulėgrąžų aliejus, lydytas sūris, ryžiai.
Taip pat kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia padidėjo vynuogių, špinatų, žiedinių kopūstų, svogūnų, morkų kainos, bet sumažėjo kivių, šilauogių, avokadų, česnakų, pomidorų kainos.
2022 m. gruodžio metinė (2022 m. gruodį, palyginti su 2021 m. gruodžiu) infliacija sudarė 21,7 proc.
Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo kietojo kuro, pieno ir jo produktų, sūrio ir kiaušinių, duonos ir grūdų produktų, elektros energijos, mėsos ir jos produktų, šilumos energijos, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų paslaugų, automobilių, degalų ir tepalų, dujų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, aliejaus ir riebalų, alaus kainų padidėjimas bei garso ir vaizdo priėmimo, įrašymo ir atgaminimo įrenginių, telefonų įrangos kainų sumažėjimas.
Vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 25,2 proc., paslaugų – 13,2 proc. 2022 m. vien maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 34,7 proc.
Prekės brango 30 proc.
Kainų lyginimo portalas Pricer.lt skaičiavo, kad praėjusius metus Lietuvoje užbaigėme, galima sakyti, su kainų trenksmu.
Anot Pricer.lt specialistų, prieš pat Naujuosius vyko kažkokia džiaugsmo fiesta. Paskelbus išankstinį infliacijos įvertinimą, ekonomistai įžvelgė kalnus pozityvo, pasiektą piką, mažėjančią infliaciją.
Tačiau išėjom truputėlį iš pagirių. Šių metų infliacija pasivijo praeitais metais pradėjusios kilti infliacijos uodegą. Taigi, iš dviejų metų perspektyvos žiūrint, kaip beskaičiuosi, sudėta 2 metų tiek lapkričio tiek gruodžio infliacija bus 30,7 proc.
2022 metų gruodžio Pricer.LT fiksuojamo vidutinio pigiausių maisto produktų krepšelio kainų analizė rodo, kad pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis Lietuvos parduotuvėse palyginus su 2022 lapkričio mėnesiu brango + 1,77 euro (2,4 proc.), ir buvo + 20,24 euro (36,4 proc.) brangesnis, nei praeitų metų gruodžio mėnesį.
2022 metų gruodžio mėnesio Pricer.lt pigiausių maisto prekių krepšelio kainų reitingas
„Maxima“ didina krepšelio kainą + 4,72 euro ir lieka pirmoje vietoja. „Lidl“, didina krepšelio kainą + 1,29 euro ir lieka antroje vietoje.
„Norfa“ didina krepšelio kainą + 2,53 euro ir lieka trečioje vietoje.
„Barbora mažina kainas - 0,46 euro ir kyla į ketvirtą vietą. „Rimi“ didina kainą + 2,77 euro ir krenta į penktą vietą. „Iki“ didina krepšelio kainą + 2,62 euro ir krenta į šeštą vietą.
„e-Rimi“ mažina kainas - 0,26 euro atsistoja į septintą vietą.
„Last Mile“ („Iki“ internetinė parduotuvė) didina kainas + 0,97 euro ir krenta į aštuntą. Skirtumas tarp pigiausio („Maxima“) ir brangiausio („Iki“ internetinė parduotuvė) krepšelio yra 15,84 euro (24,7 procento).
Populiarių ir gerai žinomų Pricer.lt produktų vidutinio krepšelio kainų 2022 gruodžio mėnesio analizė rodo, kad palyginti su 2022 lapkričio mėnesiu kainos krenta – 1,73 euro (2,8 proc.), 2022 gruodžio mėnesio žinomų produktų vidutinio krepšelio kaina buvo + 15,29 Eur (35,0 proc.) didesnė už 2021 gruodžio mėnesio krepšelį.
Pirmasis per pusmetį krepšelio kainos sumažėjimas, nors tai nėra didelis pagrindas džiaugsmui – gruodis – prekinių ženklų akcijų metas – sausio mėnesį krepšelis vėl šturmuos aukštumas.