Žurnale „Nature“ paskelbti tyrimai parodė, kad placentos talentai tuo nesibaigia, nes atrasta įrodymų, patvirtinančių teoriją, jog placenta yra tarsi genetinių defektų „sąvartynas“.
Tai yra pirmasis tokio pobūdžio tyrimas, kai atliekama tokia išsami žmogaus placentos architektūros analizė, atskleidžianti, kad jos anatomija yra mažiau panaši į žmogaus organo ir labiau panaši į naviko. Tyrimas buvo atliktas Wellcome Sanger institute ir Kembridžo universitete (JK). Padaryta išvada, kad sveikose placentose yra daug genetinių mutacijų – kai kurios iš jų yra susijusios su vaikų vėžiu.
Jau buvo suprasta, kad placenta yra neįprastas organas, nes maždaug nuo vieno iki dviejų procentų nėštumų, placentos ląstelių chromosomų skaičius gali skirtis nuo vaisiaus. Jei ši genetinė anomalija būtų vaisiuje, o ne placentoje, su kuria jis yra susijęs, greičiausiai tai būtų mirtina. Vis dėlto, placenta be didelių sunkumų gali atlikti didžiąją dalį savo darbų.
Primena naviką
Rezultatai buvo atskleisti komandai nustačius daugelio mėginių, paimtų iš 42 placentų, genomus. Mokslininkai paėmė po dalelę placentos iš skirtingų jos sričių, kad suprastų jos, kaip viso organo, genetinę sudėtį. Tai atskleidė, kad kiekviena dalelė genetiškai skyrėsi nuo kitų, paimtų iš to paties organo, nepaisant to, kad jos turėjo bendrą protėvį ir nubrėžė paraleles su vėžinio naviko susidarymu.
„Mūsų tyrimas pirmą kartą patvirtino, kad placenta yra sustruktūruota kitaip nei visi kiti žmogaus organai ir iš tikrųjų primena navikų kratinį. Genetinių mutacijų dažnis ir modeliai taip pat buvo neįtikėtinai dideli, palyginus su kitais sveikais žmogaus audiniais“, – sakė vyresnysis tyrimo autorius Kembridžo universitete, profesorius Steve'as Charnockas-Jonesas.
Tyrimas patvirtina mintį, kad placenta gali būti naudojama kaip ląstelių, turinčių kenksmingas mutacijas, išmetimo vieta, leidžianti besivystantiems vaisiams veiksmingai išlyginti genetinės sudėties trūkumus. Tačiau šis į auglį panašus organas nėra tobulas.
„Placenta yra panaši į „laukinius žmogaus genomo vakarus“ ir savo struktūra skiriasi nuo bet kurio kito sveiko žmogaus audinio. Tai padeda apsaugoti mus nuo genetinio kodo trūkumų, tačiau lygiai taip pat placentai krenta didelė su ja susijusių ligų našta. Mūsų išvados pateikia pagrindą tirti ryšį tarp genetinių nukrypimų placentoje ir gimimo rezultatų“, – pranešime teigė vyresnysis tyrimo autorius dr. Samas Behjatis iš Wellcome Sanger instituto.