• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai manekenių apimtys nedžiugina, o trukdo gyventi.

Kai manekenių apimtys nedžiugina, o trukdo gyventi.

REKLAMA

Didžioji dalis dailiosios lyties atstovių svajoja sulieknėti ar bent jau numesti porą trejetą kilogramų vasaros atostogų sezonui, šventėms, draugės vestuvėms – o kartais tiesiog be jokios progos. Tokių moterų paslaugoms kuriamos lieknėjimo programos, atidaromi sporto klubai, žurnalai vienas per kitą spausdina vis veiksmingesnes, jų teigimu, dietas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau yra moterų, kurios labai norėtų priaugti svorio, tik niekaip negali. Gal jų mažuma, tačiau tokių moterų bėda nė kiek ne mažesnė nei turinčiųjų antsvorio, – priešingai: dažniausiai prisidėti porą kilogramų yra sunkiau negu jų atsikratyti.

REKLAMA

Valgo ir liesėja

Riba tarp lieknų ir liesų moterų labai sunkiai apčiuopiama, kone efemeriška. Tiesiog pirmosiomis visi žavisi ir pavydi, o antrąsias geriausiu atveju nužvelgia užjaučiamu žvilgsniu: turbūt ligota, vargšelė, arba kankina save dietomis – gal net serga anoreksija!

Liesumas net mūsų laikais nelaikomas sveiku dalyku.

Medicinoje ribą tarp lieknumo ir liesumo žymi skaičiai. O jei tiksliau, kūno masės indeksas, kuris, medikų nuomone, neturėtų būti mažesnis kaip 18.

REKLAMA
REKLAMA

Kūno masės indeksas (KMI) skaičiuojamas pagal paprastą ir daug kam turbūt girdėtą formulę: svoris (kilogramais) padalytas iš ūgio (metrais), pakelto kvadratu. Pagal tai 1,69 metro ūgio 65 kilogramus sveriančios moters KMI yra 22,75. Daugiau nei 18, tačiau būtent tokie yra dainininkės Bejonsės Noulz parametrai, o ji laikoma viena iš dešimties gražiausių planetos moterų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuolaikinėje visuomenėje įsišakniję stereotipai gali būti žiaurūs. Iš tikrųjų ne visos lieknos moterys yra sekinančių dietų ir svajonių apie supermanekenės figūrą aukos. Yra moterų, kurios net valgydamos visavertį maistą tris kartus per dieną (o kartais dar ir užkandžiaudamos tarp valgių) išlieka ekstremaliai lieknos. Tokiomis aplinkybėmis aplinkinių dosniai dalijami patarimai daugiau valgyti skamba kaip įžeidimas, bet niekam net negali pasiguosti – nesupras juk. Nepatikėsite, bet tokiam moterų tipui priklauso viena garsiausių visų laikų supermanekenių britė Keitė Mos. Per visą netrumpą jos karjerą tiek spauda, tiek visuomenė, pasipiktinusi jaunoms merginoms rodomu nesveiku pavyzdžiu, bandė ją „pamaitinti“. Bet 1,73 metro ūgio manekenė net ir tapusi motina sveria 51 kilogramą – jos KMI vos siekia 17.

REKLAMA

Nesitikėkite užuojautos – kovokite

Sakysite, kas čia tragiško – būti tokio pat sudėjimo kaip supermodelis? Ir labai suklysite.

Visuomenė išmoko su stambiais žmonėmis elgtis daugiau mažiau korektiškai. Vargu ar kam šaus į galvą svorio priaugusiai draugei pasakyti: „Mažiau valgyk – pažiūrėk, kaip atrodai!“

REKLAMA

Su liesomis moterimis elgiamasi visiškai priešingai. Plokščias pilvas, korseto verta talija, vaikiško dydžio drabužiai daugelio moterų svajonėse yra idealas, tačiau tikrame gyvenime dažniau sulaukiantis pasmerkimo (ir užslėpto pavydo) nei komplimentų. Taip gimsta paradoksas: nutukėlius – net ir tuos, kurie antsvorio užsiaugino pataikaudami sveikatai pavojingiems blogiems įpročiams – visi užjaučia, o tu valgai tortus ir pyragaičius per pusryčius, pietus ir vakarienę, bergždžiai kovodama už kiekvieną papildomą šimtą gramų, ir iš aplinkinių vis tiek sulauki tik priekaištų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš tikrųjų tokio „nepagydomo“ liesumo priežasčių gali būti net keletas. Viena jų – genetinis polinkis. Bet kalta gali būti ir greitesnė nei kitų žmonių medžiagų apykaita. Tuomet net ir dukart perdien pietaujančių moterų KMI išlieka labai mažas – 16 ar 17.

Ką tokiu atveju daryti? Klausyti rūpestingų draugių ir kolegų patarimo DAR daugiau valgyti ir kuo mažiau judėti? Jokiu būdu. Šitaip nebent padidinsite riebalų masę organizme, o tai gali pražūtingai atsiliepti jūsų širdžiai ir kraujotakos sistemai.

REKLAMA

Kita vertus, jokios stebuklingos dietos, kurios padėtų tokioms moterims sveikai priaugti svorio, irgi, deja, nėra. Už kiekvieną kilogramą reikia kovoti sukandus dantis, tačiau rankų nuleisti irgi nederėtų.

Kartais priežasčių tiesiog nėra

Pirmasis jūsų žingsnis turėtų būti išsiaiškinti tikrąsias savo liesumo priežastis. Be paveldimumo ir greitos medžiagų apykaitos, liguistą liesumą gali lemti kitos, gerokai rimtesnės aplinkybės. Todėl būtina atlikti išsamų sveikatos patikrinimą, kad būtų galima atmesti tokių ligų, kaip skydliaukės hiperfunkcija, Krono liga (sisteminė uždegiminė virškinamojo trakto liga) ar žarnyno parazitai, galimybę.

REKLAMA

Liesumo kaltininkas gali būti ir nuolatinis stresas darbe ir namuose, dėl kurio prarandamas apetitas, taigi ir svoris ima sparčiai kristi.

Prastas apetitas apskritai yra pernelyg nuvertinamas simptomas, į kurį nekreipiamas deramas dėmesys. O jį gali sukelti ir tam tikri vartojami medikamentai, persirgtos ligos, organizme vykstantys su amžiumi susiję pokyčiai (sumažėjęs skonio receptorių jautrumas).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet dar yra ir natūralus liesumas, medikų vadinamas idiopatiniu išsekimu. Tai nėra liga, tačiau nėra ir sveika: dėl to, kad organizme nėra pakankamai riebalų atsargų, jis greičiau išnaudoja savo rezervą ir tampa neatsparus jau tikroms ligoms.

Ką gi daryti?

▪ Moterims, norinčioms priaugti svorio, iš tiesų reikia skirti daugiau dėmesio maistui. Bet ne visai taip, kaip moko įvairiausi geraširdžiai patarėjai iš draugų ir pažįstamų būrio. Riebus maistas šiuo atveju netaps išsigelbėjimu – mityba privalo būti subalansuota ir kuo įvairesnė. Taip, pagrindinis kalorijų šaltinis iš tiesų yra riebalai, tačiau pasistenkite, kad didžiąją dalį jų jūsų valgiaraštyje sudarytų augalinės nesočiosios riebiosios rūgštys (alyvuogių, riešutų aliejus).

REKLAMA

• Geriau valgykite dažniau, bet po truputį. Idealus variantas – 6–8 kartus per dieną 2–3 valandų intervalais. Taip išvengsite sunkumo skrandyje pojūčio.

• Tarp pagrindinių valgių užkandžiaukite tik sveikais maistingais produktais: riešutais, džiovintais vaisiais, bananais, avokadais, šokoladu ir pan.

REKLAMA

• Vakarais valgykite drąsiai. Pavyzdžiui, po vakarienės užkąskite ko nors maistingo – dribsnių, sūrio, išgerkite pieno kokteilį su ledais, iškabinkite indelį riebaus jogurto.

Svarbiausia, kad porcijos būtų nedidelės, antraip gali sutrikti miegas.

• Apetitą gerina pasivaikščiojimai gryname ore.

• Išjudinti skrandį padės ir aštrūs prieskoniai (aitriosios paprikos, karis, imbieras, juodieji pipirai) bei aromatingosios žolelės (laurų lapai, bazilikas, čiobreliai).

REKLAMA
REKLAMA

• Kad maistas taptų iš tiesų įvairus, išbandykite ir ką nors egzotiško. Tegul kiekvienas valgis tampa nedidele švente prie dailiai padengto stalo su originaliai patiektais patiekalais.

Darbas visam gyvenimui

Labai svarbūs pagalbininkai auginant svorį yra fiziniai pratimai ir tikslinės treniruotės. Tokiomis aplinkybėmis pagrindinis tikslas – auginti raumenų masę. Todėl stenkitės vengti ištvermės reikalaujančių sporto šakų (bėgimo, važiavimo dviračiu), nes jos sudegina pernelyg daug kalorijų. Tačiau svarbiausia prieš pradedant sportuoti yra gauti gydytojo palaiminimą. Paskui jau galima ir savarankiškai lankyti sporto salę arba mankštintis su svoriais, nors geriausia, žinoma, daryti tai patariant profesionaliam treneriui.

Treniruotis būtina 2–3 kartus per savaitę mažiausiai po 30 minučių.

Raumeninis audinys sveria daugiau nei riebalai, bet ir eikvoja daugiau energijos. Vadinasi, reikės į valgiaraštį įtraukti papildomą baltymų porciją. Baltymų turtingi pieno produktai, mėsa, žuvis, kiaušiniai, ankštinės daržovės, riešutai.

Kad mūsų organizmas normaliai funkcionuotų, jam reikia daug skysčių. Pasinaudokite tuo kaip galimybe papildomai jį pamaitinti: pakeiskite vandenį ir arbatą pieno gėrimais, sultimis – skirtingai nuo saldžių gazuotų gėrimų, tai bus ne tuščios kalorijos, o papildomų maistingųjų medžiagų ir vitaminų šaltinis.

Raumenys suteiks jūsų kūnui apimties, dailias formas ir, svarbiausia, – sveiką išvaizdą. Tačiau už tai reikės susimokėti. Kaip? Ogi netingėti ir nuolat palaikyti raumenų masę. Bet tai juk nedidelė kaina už sveikatą ir šypseną kaskart, kai pažvelgsite į veidrodį, ar ne?

Parengė Sandra MIŠKINIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų