Kai kurių politikų siūlymai įvesti papildomą Valstybės saugumo departamento (VSD) ir kitų specialiųjų tarnybų kontrolę atidedami mažiausiai iki tol, kol bus išrinktas naujas prezidentas.
Beveik prieš mėnesį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas pasiūlė įsteigti vyriausybinį žvalgybos komitetą ir VSD bei kitas specialiąsias tarnybas kontroliuojančią inspektoriaus tarnybą. A.Anušauskas tuomet teigė, kad atitinkami įstatymų projektai bus siūlomi jau per kovo 10 dieną prasidedančią Seimo pavasario sesiją, rašo „Kauno diena“.
Siūlyta, kad vadinamajam žvalgybos komitetui priklausytų premjeras ir tam tikrų sričių ministrai. A.Anušauskas sakė, kad toks komitetas turėtų galimybę formuluoti užduotis VSD ir kitoms specialiosioms tarnyboms bei kontroliuoti, kaip tos užduotys vykdomos.
Siekiant stiprinti parlamentinę saugumo kontrolę irgi siūlyta įkurti žvalgybos ir saugumo inspektoriaus tarnybą, kurioje dirbtų Seimo, Vyriausybės ir prezidento deleguoti pareigūnai. Jie tikrintų specialiųjų tarnybų veiklą, iškilus abejonių dėl veiklos pagrįstumo ir teisėtumo.
Tačiau šiems NSGK pirmininko siūlymams pasipriešino ne tik dabar specialiąsias tarnybas iš esmės kontroliuojanti prezidentūra, bet ir kai kurie valdančiosios koalicijos partneriai, taip pat opozicijos atstovai. Todėl A.Anušauskas priverstas pripažinti, kad teks palaukti, kol jo pasiūlymai bus įgyvendinti.
Jis leido suprasti, kad pirmiausia bus laukiama naujojo prezidento, su kuriuo galėtų būti aptartas naujas VSD ir kitų analogiškų tarnybų priežiūros modelis. Naujasis valstybės vadovas bus prisaikdintas šį vidurvasarį.
NSGK vadovas dar nėra aptaręs šios idėjos su ministru pirmininku Andriumi Kubiliumi, nes esą „vis neatsiranda tam laiko“. A.Anušauskas tvirtina sulaukęs nemenko priešinimosi, kai tik paskelbė savo idėjas dėl didesnės specialiųjų tarnybų kontrolės.
Valdančiosios Liberalų ir centro sąjungos atstovas NSCK Vytautas Bogušis atsargiai vertino A.Anušausko ketinimus. Opozicijos lyderis socialdemokratas Gediminas Kirkilas atkreipė dėmesį, kad A.Anušauskas siūlo dubliuoti prie Valstybės gynimo tarybos įsteigtos specialios institucijos veiklą arba apskritai perimti ją.
Kadenciją baigiantis prezidentas Valdas Adamkus yra sakęs, kad siūlymai stiprinti specialiųjų tarnybų kontrolę kuriant naujas tuo užsiimsiančias institucijas jam primena diktatūros kūrimą.