Į posėdį šeštadienį rinkosi Naujosios sąjungos (socialliberalų) taryba. Patvirtinti socialliberalų kandidatų sąrašai į Seimą vienmandatėse ir daugiamandatėje apygardoje, taip pat aptariamas pasiruošimas rinkimams. Posėdžio pradžioje parodyti žinomo žurnalisto Ferdinando Kauzono sukurti vaizdo atsiminimai apie Naujosios sąjungos lyderį Artūrą Paulauską.
Atsiminimai yra partijos kolegų dovana Pirmininkui 55-ojo gimtadienio proga, kurį jis ką tik atšventė. Filmuotoje medžiagoje vaizduojami 2006-ųjų metų balandžio mėnesio įvykiai, kai A.Paulausko karjerai buvo sukelta milžiniška grėsmė.
Dėl primygtinio siūlymo gerokai apkarpyti privilegijas parlamentarams ir kitiems Seimo darbuotojams jis buvo atstatydintas iš Seimo pirmininko pareigų.
A.Paulauskui – oponentų kerštas
Sukurtuose vaizdo atsiminimuose buvęs vyriausiasis A.Paulausko patarėjas žurnalistas F. Kauzonas pasakoja, kaip Naujosios sąjungos lyderis tapo tuometinės “darbiečių”, socialdemokratų ir valstiečių liaudininkų koalicijos partnerių suokalbio auka. Vaizdo medžiagoje įvardijami opozicinių jėgų motyvai atsikratyti A. Paulausku. Tuometiniai liberaldemokratai (dabar „Tvarka ir teisingumas“) socialliberalų lyderiui keršijo už aktyvų dalyvavimą R. Pakso apkaltos procese 2004 m. Sąskaitų su A. Paulausku, pasirodo, turėjo ir konservatoriai, kurie inicijavo nepasitikėjimą tuometiniu Seimo pirmininku.
Video atsiminimų autorius (už kadro skamba žurnalisto F.Kauzono balsas) ne sykį pakartojo tą patį klausimą, kam buvo naudingas A. Paulausko atstatydinimas? „A. Paulausko jau nėra, A. Brazausko tuoj nebus, o kaip su V. Adamkumi? To imtasi dar iki A. Paulausko atstatydinimo...“. Mįslingos frazės, be abejonės, yra taikomos puikiai politinę situaciją bei politikų žaidimus žinantiems bei suprantantiems žiūrovams. Žiūrėdamas videomemuarus, esi vedžiojamas po politinių sąmokslų labirintą. Artimiausiu metu šią medžiagą visi galės pamatyti interneto puslapyje www.nsajunga.lt.
Rinkėjai spręs, kas taps parlamentarais
Pasibaigus vaizdomemuarams, kandidatų į Seimą sąrašą pristatė Naujosios sąjungos pirmininkas A.Paulauskas, partijos pirmininko pavaduotojas Vaclovas Karbauskis, socialliberalų deleguotas švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius bei Seimo narė Nijolė Steiblienė.
„Sudarinėjant kandidatų sąrašą, remtasi keliais kriterijais – kandidato žinomumu, aktyvumu partijoje. Ruošdami sau pamainą, į sąrašą įtraukėme nemažai jaunų kandidatų. Skiriant kandidatus vienmandatėse apygardose, buvo atsižvelgta į jų populiarumą regione ar konkrečioje bendruomenėje, taip pat svarbus buvo geografinis kriterijus – siekėme, jog būtų atstovaujami visi šalies regionai”, - pasakojo A.Paulauskas.
Socialliberalai nusprendė atsisakyti reitingavimo partijos viduje, nes eiliškumas bendrajame sąraše turi tik simbolinę reikšmę. Lemiamas sprendimas atiduotas į rinkėjų rankas. Jie išdėstys, kurie Naujosios sąjungos kandidatai labiausiai verti parlamentaro mandato.
Naujoji sąjunga į rinkimus eina kandidatų sąrašą papildžiusi žinomais medikų, ekonomistų, menininkų vardais. Tarp socialliberalų kandidatų į Seimą – 28 inžinieriai, 27 pedagogai, 16 ekonomistų, 13 teisininkų, 6 gydytojai, 6 menininkai.
Svarbiausia – išplėsti vidurinįjį sluoksnį
Socialliberalų programa ambicinga, jos tikslas – Lietuvą paversti galimybių šalimi. Svarbiausia – sukurti visas galimybes kiekvienam žmogui Lietuvoje gyventi ir dirbti europietiškai. 70-80 proc. gyventojų turi sudaryti viduriniojo sluoksnio atstovai – tokį tikslą partijos programoje išsikėlė Naujoji sąjunga.
Socialliberalų programoje išdėstyti siūlymai, kaip spręsti opiausias Lietuvos problemas, kad kiekvienoje gyvenimo srityje įvyktų teigiamų pokyčių. Pavyzdžiui, auginant vaikus, numatyta padidinti neapmokestinamą minimumą dirbantiems tėvams už pirmą vaiką iki 100 proc., užtikrinti, kad lopšeliuose-derželiuose vaikams netrūktų vietų, įgyvendinti būsto paskolų programą, kuri padėtų šeimai įsigyti būstą.
Švietimo srityje, didinant atlyginimus, žadama sugrąžinti mokytojo ir dėstytojo profesijos prestižą, o studentus, neturinčius akademinių skolų, atleisti nuo mokesčio už mokslą.
Bus skatinamas ir smulkusis verslas – naujai įsikūrusioms įmonėms mažinami mokesčiai, valstybės užsakymais skatinamos socialinės (neįgaliųjų) įmonės.
Sveikatos priežiūros sistema užtikrins ligų prevenciją ir rūpinsis sveika gyvensena, bus sustabdytas vaistų kainų augimas, atpigs kompensuojamieji vaistai.
Naujoji Sąjunga reikalaus vykdyti įstatymus, sieks realiai sumažinti korupciją, užtikrins nusikaltimų prevenciją ir viešąją tvarką, pareikalaus valstybės tarnautojų atsakomybės.
„Subūrėme kompetetingą, energingą ir dirbti gebančią komandą. Suvokiame, kad keli žmonės Seime permainų neįneš, todėl tikimės pelnyti mažiausiai 25 vietas ir formuoti Vyriausybę“, – teigė A.Paulauskas.
Seimo rinkimai – jau ant nosies, jie vyks spalio 12 d.
Sąrašą puošia žinomos pavardės
Naujosios sąjungos kandidatų sąrašo pirmajame dešimtuke garbingiausias septynias vietas užima dabartiniai parlamentarai. Dešimtuką paįvairina Šiaulių miesto vicemerė, žymaus krepšininko Roberto Javtoko mama Alma Javtokienė, partijos atsakingasis sekretorius Vaidas Pliusnis bei žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas.
Antrajame partijos sąrašo dešimtuke – socialliberalų Kauno skyriaus pirmininkas Edvardas Galvanauskas, aplinkos viceministras ir Naujosios sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininkas Raimondas Paliukas, partijos komunikacijos vadovas Marius Ulozas, kino aktorė Gražina Baikštytė.
Tolimesni kandidatai: Švenčionių rajono meras Vytautas Vigelis, Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Ulickas, buvęs Seimo narys, „Litovskij Kurjer“ redaktorius Valerij Tretjakov, eksparlamentaras ir praeityje garsus krepšininkas Gintautas Šivickas, Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorius Aurimas Truncė ir chirurgas Dainius Pavalkis.
Naujosios Sąjungos kandidatai Seimo rinkimų daugiamandatėje apygardoje
1.Naujosios sąjungos pirmininkas, aplinkos ministras Artūras Paulauskas (Vilnius)
2.Naujosios sąjungos pirmininko pavaduotojas, švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius (Vilnius)
3. Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto narė Nijolė Steiblienė (Vilnius)
4. Seimo ekonomikos komiteto narys Vaclovas Karbauskis (Tauragė)
5.Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Alvydas Sadeckas (Vilnius)
6. Naujosios sąjungos atsakingasis sekretorius Vaidas Pliusnis (Vilnius)
7.Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys Valerijus Simulik (Šiauliai)
8. Seimo kaimo reikalų komiteto narys Alvydas Ramanauskas (Ukmergė)
9.Šiaulių vicemerė, ortodontė, garsaus krepšininko Roberto Javtoko mama Alma Javtokienė (Šiauliai)
10.Žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas (Rokiškis)
11.Socialliberalų Kauno skyriaus skyriaus pirmininkas Edvardas Galvanauskas Edvardas Galvanauskas (Kaunas)
12.Socialliberalų Vilniaus skyriaus pirmininkas aplinkos viceministras Raimondas Paliukas (Vilnius)
13.Jaunimo reikalų tarybos prie Vyriausybės narys Marius Ulozas (Vilnius)
14.Kino aktorė Gražina Baikštytė (Vilnius)
15.Švenčionių rajono meras Vytautas Vigelis (Švenčionys)
16.Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Ulickas (Raseiniai)
17.Buvęs Seimo narys, „Litovskij Kurjer“ redaktorius Valerij Tretjakov (Vilnius)
18.Buvęs parlamentaras, praeityje garsus krepšininkas Gintautas Šivickas (Kauno r.)
19.Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorius Aurimas Truncė (Alytaus r.)
20. Chirurgas Dainius Pavalkis (Kaunas)
Norėdami detaliau pristatyti partijos siekius, kalbiname keletą Naujosios sąjungos deleguojamų kandidatų į parlamentą.
Laikas mąstyti apie atsinaujinančią energetiką
Vaclovas Karbauskis, Seimo narys, Naujosios sąjungos frakcijos Seime seniūnas:
Vaclovas Karbauskis
„Į rinkimus einu trečią kartą. Manau, kad ir šįkart patirtis man leis produktyviai dirbti kraštiečių (Tauragės) ir visos Lietuvos labui. Kadangi daug metų dirbu Ekonomikos komitete, man yra gerai pažįstama šalies ekonomika, ir šiuo metu itin populiaria tapusi energetika. Kitais metais mūsų laukia Ignalinos atominės elektrinės uždarymas bei energijos kainų šuolis. Numatau ne vieną sprendimą.
Klausiate, ar reikia pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą? Partija pasisako už tai, nes nuo 2003-2004 metų situacija pasikeitė iš esmės. Šiuo metu iš tiesų labai svarbu referendum, kuris rengiamas kartu su Seimo rinkimais, balsuoti už atominės elektrinės darbo pratęsimą. Nors mes esame įsipareigoję uždaryti elektrinę ir Europos Sąjungos šalys sako, jog įsipareigojimus reikia vykdyti, vis dėlto mėginsime šią oficialią strategiją keisti. Tautos balsas būtų lemiamas. Referendumą, koks jis bebūtų – patariamasis ar pritariamasis – išgirs Europos Sąjunga. Jo reikia, ir mano, parlamentaro, misija – atskleisti žmonėms tikrą situaciją.
Mūsų balsas turi nuskambėti ryžtingai. Iki naujos elektrinės pastatymo 2015-2018 metais yra daug laiko, ir mes neturime likti be nieko. Žinoma, ar ES pratęs atominės elektrinės darbą, kuriam laikui pratęs, yra derybų klausimas. Todėl mano mintys šuoliuoja tolyn – laikas mąstyti apie alternatyvią energetiką. Šioje kadencijoje esu suorganizavęs dvi konferencijas alternatyvios energetikos klausimais, esu pasiryžęs atkreipti išskirtinį dėmesį į jos pritaikymą Lietuvoje.“
Dėmesys gydytojams sugrąžintų daugelį emigrantų
Alma Javtokienė, Šiaulių miesto vicemerė:
Alma Javtokienė
„Šiauliai mano miestu tapo prieš 34 metus. Vaikystė prabėgo Marijamoplėje. Buvau jauniausia iš vaikų, tad su broliais tekdavo pakariauti dėl savo pozicijų. Taip nuo mažumės tapau kovotoja. Iki šiol neatsiejama mano gyvenimo dalis yra krepšinis. Žaidžiau jį visą gyvenimą. Šiauliuose įkūriau miesto moterų krepšinio klubą „Rūta" ir iki šiol esu jo prezidentė.
Gal todėl ir sūnūs Robertas su Artūru tapo krepšininkais. 27 metus dirbau Šiaulių stomatologijos poliklinikoje Vaikų skyriuje ortodonte. Vėliau atidariau odontologijos kabinetą, kuriam vadovauju iki šiol. Dirbdama savivaldybės taryboje, kuruoju mediciną. Tai yra skaudi sritis, kuri netenkina nei medikų, nei pacientų. Mes gal nebuvome pasiruošę pertvarkai, jei ji šitaip buksuoja.
Kas svarbiausia žmogui? Medicinos prieinamumas, kokybiškų paslaugų teikimas. Kai šiandien žmogus tris mėnesius laukia, norėdamas pakliūti pas specialistą… Per tą laiką galima ir numirti. Kai tokia padėtis, aišku, jog trūksta specialistų. Tai rodo, kad mūsų medikams skiriama per mažai dėmesio, ir jie išvyksta. Būtina sustabdyti migravimą iš šalies. Iškart atlyginimų smarkiai nepadidinsime, tačiau juk teisėjai gauna didelius atlyginimus, tad kodėl nesulyginti? Juk medikas atsako už gyvybę. Dėmesys gydytojams daug žmonių sugrąžintų į tėvynę. Aš turiu planų, kaip tai galima pakeisti. Tik reikia geros komandos.“
H.Vaitiekūnas: jei manęs neišrinks, kaimas neteks vieno nuoširdaus jo mylėtojo
Henrikas Vaitiekūnas, žurnalistas:
Henrikas Vaitiekūnas
„Biografijoje rašau, jog mano pirma rimta darbovietė buvo “Valstiečių laikraštis”, mechanizacijos skyrius. Buvau miesto vaikas ir nieko nesupratau apie mašinas. Tačiau teko, privertė mane, vėliau net kombainą išmokau užsandarinti. Mat turėjau legendinį Mokytoją – redaktoriaus pavaduotoją, kuriam labai sunku buvo įtikti, todėl visiems sakau, jog laikraštyje praėjau puikią žurnalistikos mokyklą. Beje, tai yra vienintelis laikraštis, kurį prenumeruoju. Prisipažįstu, jaučiu didelę trauką ir meilę kaimui (be „Valstiečių laikraščio“, ilgus metus dirbau „Panoramoje“, žemės ūkio skyriuje).
Jei neišrinks manęs, kaimas neteks vieno nuoširdaus jo mylėtojo. Manau, kad Seime – kaip ir kiekvienoje komandoje – greta turi eiti patirtis ir jaunystė. Jau tenka save priskirti tiems, kurie daug žino, deja, nėra jauni. Socialliberalus pasirinkau būtent dėl jaunatviškų jų planų ir nuostatų. Tai, mano manymu, vienintelė partija, kuri įvykdė bent 70 proc. to, ką pažadėjo. Šiandien žmonės balsuoja ne už partijas, o už žmones. Štai man labiausiai imponuoja švietimo ir mokslo ministras A. Monkevičius. Dar – Artūras Orlauskas-Zakarauskas. Tiesa, aš visą gyvenimą buvau prieš politikus, buvau neutralus, mano TV laidose niekada nebuvo politikos. Bet jei atėjo laikas, kai nepilietišku būti negaliu…
Kai Seimo salėje iš viso sėdi 33 žmonės, 30 balsuoja už, o 3 susilaiko, ir įstatymas būna priimtas, čia mano nervai neišlaiko: ką veikia visi kiti Seimo nariai? Gavau keletą pasiūlymų, tačiau pasirinkau Naująją sąjungą. Akcentuokite labai svarbų momentą – aš nesu partijos narys. Mane remia ši partija, ir tiek. Žurnalistas neturi būti kurios nors partijos nariu. Daug kas klaidingai suprato mano kandidatavimą, klausia, kodėl tu įstojai. Aš neįstojau. Jau dabar nebijau pasakyti, jog mano įspūdis apie politiką šiek tiek pasikeitė nei buvo anksčiau.
Ar tikiu, jog Lietuvoje galima daug ką pakeisti? Su viena sąlyga – turi būti komanda, po vieną mes nieko nepadarysime. O aplink matau daug individualų, kurie pešasi. Komandą galima sudaryti nebūtinai iš vienos partijos narių, tiesiog žmonės turėtų susiburti bendram reikalui. Aš už tokią santarvę, ir truputį tikiu, jog ji galima. Sąraše esu dešimtas, tačiau aš nesu vertas būti taip aukštai, manau, kad lėmė mano matomas, atpažįstamas veidas.“