Amerikos kariškiai talpina internete vaizdo įrašus, kurie buvo padaryti jiems tarnaujant Afganistane ir Irake. Kai kuriems tai tapo priemone kovoti su nerimu, kuris juos apima sugrįžus į tėvynę, rašo „Le Figaro“.
Šie slogūs kadrai be pagražinimų liudija tai, kas vyksta kare. Tendencija gavo pradžią maždaug prieš penkerius metus Afganistane tarnaujančių amerikiečių kareivių būryje: prie jų šalmų buvo pritvirtintos didelės skiriamosios gebos kameros mūšiams filmuoti, ir jie nusprendė šiuos vaizdo įrašus patalpinti internete. Tokiam žingsniui kariškiai ryžosi be savo vadovybės sutikimo – ši pati organizuoja filmavimą, kad vėliau galėtų „analizuoti skrydžius“. Tarp kitko, čia reikia pažymėti rugsėjo 23 dieną į „YouTube“ įkeltą amerikiečio kareivio filmuotą vaizdo medžiagą, kur talibų kovotojai jį apšaudo.
4-osios Fort Carsono pėstininkų divizijos kareivis Tedas Daniels atlieka užduotį Afganistano Kunaro regione. Kažkur žemai pasislėpusių priešų šūviai pasitinka jį nuokalnėje. Jis bando rasti priedangą, tačiau į jį pataiko keturis kartus. Per tris savaites šis nutikimas, kurį nufilmavo pats kareivis prie šalmo pritvirtinta kamera, buvo peržiūrėtas 22 milijonus kartų ir sulaukė 75 000 komentarų.
Tokios vaizdo medžiagos internete yra nemažai. 2007 metais nežinomas Kanados armijos veteranas (pseudonimas - Funker530) „YouTube“sukūrė savo kanalą, kur dabar yra apie du šimtai tokių vaizdo įrašų, ir juos laisvai galima peržiūrėti. „Aš pradėjau kanalą nuo šimto įrašų, kuriuos padariau aš pats ir mano pulko draugai“, - papasakojo Funker530 Australijos svetainei „News“. Funker530, kuris, nepaisant visų prašymų, nepanoro pakomentuoti leidiniui „Le Figaro“, pasiekė nemažų laimėjimų internete: jo kanalas turi 317 000 abonentų, o peržiūrų skaičius perkopė 86 milijonus.
Kaip teigia Funker530, jis siekia ne žiūrimumo internete rekordų, o nori padėti ginklo broliams. Apie pusė milijono amerikiečių kareivių, kurie nuo 2001 metų grįžo į tėvynę po operacijų Irake ir Afganistane, kenčia nuo potrauminio sindromo. „Daugumai iš mūsų tokių kovinių vaizdo įrašų peržiūrėjimas yra lyg ir savotiška terapija“, - aiškina šis kanadietis, kuris taip pat ketina išleisti dokumentinį filmą apie šią problemą. Kaip mano su Funker530 susijusios platformos „Military Minds“ įkūrėjas Chrisas Dupee (ši platforma teikia pagalbą veteranams, kenčiantiems nuo tokių sveikatos sutrikimų), „visi kareiviai, ar jie būtų britai, amerikiečiai ar kanadiečiai, kalba viena kalba“. „Kada jie žiūri šiuos vaizdo įrašus, jie sako sau: „Aš irgi tą praėjau, aš ne vienas“ - pareiškė jis leidiniui „Le Monde“.
Tokiu būdu, vaizdo įrašų skelbimas internete turi padėti kovotojams išreikšti juose tai, apie ką jie negali papasakoti savo artimiesiems, o taip pat pasidalinti prisiminimais su kitais kareiviais.
Ši tendencija nepaliko nuošalyje ir Prancūzijos armijos. 2008 metais jos kareivių padaryti įrašai Afganistano Kapiso slėnyje tapo dokumentinio filmo „Karas, koks jis yra iš tiesų“ (C'est pas le pied, la guerre?) pagrindu. Šis filmas buvo rodomas per kanalą „France 2“ 2011 metais. „Kareiviai filmavo vienas kitą kaip per atostogas, ir tai gali šokiruoti, - papasakojo „La Dépêche du Midi“ prodiuseris Christophe Koszarek. - Bet šis jaunimas užaugo ant „realybės šou“. Jie priprato dėti savo vaizdo medžiagą į internetą. Šie įrašai nebuvo skirti transliuoti“.