Susidūrę su aukštu cholesterolio kiekiu organizme turėtumėte atidžiai peržvelgti savo mitybos racioną.
Mityba yra vienas svarbiausių komponentų, kuris turi įtakos cholesterolio nusėdimui kraujagyslių sienelėse. Ji taip pat atlieka svarbų vaidmenį tuo metu, kuomet cholesterolis yra transportuojamas atgal į kepenis, kad susiskaidytų ir pasišalintų iš organizmo.
Būtent dėl šios priežasties yra labai svarbu žinoti, kurie maisto produktai turi didžiausią naudą kovoje su auštu cholesteroliu. Nustebsite sužinoję, kad vienas vaisius, kilęs iš pietinio Italijos regiono, gali padėti sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį organizme.
Cholesterolio rūšys
Yra du pagrindiniai cholesterolio tipai: didelio tankio lipoproteinai (DTL) ir mažo tankio lipoproteinų cholesterolis (MTL).
MTL cholesterolis prisideda prie riebalų kaupimosi kraujagyslėse ir būtent todėl jis laikomas „bloguoju“ cholesteroliu. Kita vertus, DTL cholesterolis surenka per didelius MTL cholesterolio kiekius ir taip perneša jį į kepenis, kad būtų galima jį suskaidyti ir pašalinti iš organizmo.
„Tačiau DTL cholesterolis visiškai nepašalina MTL cholesterolio“, – pažymėjo Amerikos širdies asociacija (AHA). „Tik nuo trečdalio iki ketvirtadalio cholesterolio kraujyje perneša DTL.“
Viename Ilinojaus universiteto Čikagos mokslininkų išspausdintame tyrime pažymima, kad bergamotė „gali sumažinti bendrą cholesterolio ir MTL cholesterolio kiekį“.
Citrusiniuose vaisiuose yra fitocheminių medžiagų, tokių kaip brutieridinas ir melitidinas. Ankstesni įrodymai rodo, kad „bergamotė gali pakeisti AMPK ir kasos cholesterolio esterio hidrolazės (pCEH) funkciją“.
Be to, keli klinikiniai tyrimai nuosekliai parodė, kad bergamotė yra gerai toleruojama atliekant tyrimus, trunkančius nuo 30 dienų iki 12 savaičių.
Bergamotėse taip pat yra flavonoidų, tokių kaip neohesperidinas ir naringinas, kurie „gali jungtis su fermentu, vadinamu HMG-CoA reduktaze“, rašoma „Medical News Today“.
Sveikatos naujienų portale buvo teigiama: „Šis fermentas dalyvauja cholesterolio gamyboje. Susirišimas su juo gali nutraukti cholesterolio gamybą ir sumažinti cholesterolio kiekį. Šis procesas yra panašus į vaistus, kuriais siekiama sumažinti MTL, funkciją.“
„Blogasis“ ir „gerasis“ cholesterolis
Vis dėlto, nors atliekami tyrimai daug žada, tačiau svarbiausiu pagrindu kovoje su aukštu cholesteroliu išlieka pilnavertė mityba, kuri padeda nustatyti kaip yra valdomas cholesterolio kiekis – gerai ar ne.
Labdaros organizacija „Live To The Beat“ ragina žmones nedelsti ir pasitikrinti cholesterolio kiekį kraujyje. Tai galite padaryti paprašę savo gydytojo atlikti tyrimą.
„Norint suvaldyti cholesterolio kiekį organizme svarbiausia yra didinti „gerojo“ cholesterolio kiekį ir mažinti „blogąjį“, – teigia labdaros organizacija, rašoma express.co.uk.
Tai padaryti įmanoma renkantis maistą, kuriame gausu skaidulų ir sumažinus suvartojamų sočiųjų riebalų kiekį. „Nedideli pokyčiai laikui bėgant gali labai pakeisti sveikatos būklę“, – patikino labdaros organizacija.
Patartina riboti šiuos suvartojamus produktus, kuriuose yra gausus sočiųjų riebalų kiekis:
didelio riebumo pienas; dešrelės; pyragaičiai; ledai; šokoladas; sausainiai; tortai; kepiniai; sviestas; taukai; sūris; užtepėlės; grietinė.
Valgant per daug sočiųjų riebalų, padidėja „blogojo“ cholesterolio kiekis. Vietoje to sutelkite dėmesį į nesočiųjų riebalų valgymą. Mėgaukitės šiais produktais, kuriuose yra nesočiųjų riebalų kiekis:
avokadai; migdolai; lazdyno riešutai; pekano riešutai; moliūgų sėklos; sezamo sėklos.