Šimtas europarlamentarų atsiuntė laišką Lietuvos Seimo pirmininkui Česlovui Juršėnui ir premjerui Gediminui Kirkilui, kuriame teigia, jog Europos teisė leidžia drausti abortus ir tokia iniciatyva yra skatintina.
„Džiaugiamės Lietuvos parlamentarų pastangomis užtikrinti geresnę vaikų apsaugą iki jų gimimo“, - sakoma laiške.
Tarp pasirašiusiųjų yra daugiausia konservatorių ir krikdemų frakcijų atstovai, tarp jų - 38 lenkų europarlamentarai, 15 politikų iš Italijos ir 10 iš Vokietijos. Laišką inicijavo EP narys nuo Lietuvos Vytautas Landsbergis bei lenkų europarlamentaras Konradas Szymanskis (Konradas Šymanskis).
Iš viso 19 šalių europarlamentarai laiške teigia, kad nėra prieštaravimo tarp pradėtos gyvybės apsaugos ir ES įstatymų ir remia Lietuvos partijų iniciatyvą griežtinti įstatymus.
„Svarbu parodyti Lietuvos žmonėms, kad ES nieko šiuo klausimu nenurodo, kadangi pas mus prieš kurį laiką pasigirdo balsai, jog europarlamentarai prieštarauja įstatymo griežtinimui“, - sakė V.Landsbergis.
Panašų laišką Lietuvos Seimas gavo iš Lenkijos moterų forumo, jungiančio 58-ias moterų organizacijas.
„15 metų galiojantis šeimos planavimo įstatymas Lenkijoje yra veiksmingas, kadangi kiekvienais metais vyriausybė yra įpareigota pateikti Seimui ataskaitą apie šio įstatymo funkcionavimą“, - sakoma moterų laiške, kuriame kartu pateikiama detali statistika, turinti parodyti, jog uždraudus abortus pagerėjo moterų sveikata - sumažėjo persileidimų, naujagimių bei nėščiųjų mirtingumo rodikliai.
Tuo metu šių metų kovą Lietuvos Seimas yra gavęs kitų 110 EP narių laišką, kuriuo parlamentas raginamas atmesti Lietuvos parlamentarų pasiūlytą įstatymo projektą, kuris, išskyrus kelias išimtis, uždraustų abortus bet kokioje nėštumo stadijoje.
Šio kreipimosi iniciatorės EP Moterų komiteto vicepirmininkės, Europos vieningos kairės ir Šiaurės žaliųjų kairės parlamentinės frakcijos narės Evos-Britt Svensson ir kitų 110 pasirašiusiųjų teigimu, siūlomas abortų draudimo įstatymas pažeidžia moterų teises laisvai disponuoti savo kūnu bei spręsti, kiek ir kada jos nori turėti vaikų.
Lietuvos Seimas po pateikimo yra pritaręs penkių parlamentarų paruoštam įstatymo projektui, kuris draustų abortus.
Voldemaro Tomaševskio, Irenos Degutienės, Rimos Baškienės, Vilijos Aleknaitės-Abramikienės bei Petro Baguškos paruoštame įstatymo projekte konstatuojama, kad žmogaus gyvybė prasideda nuo moters apvaisinimo ir kad visi klausimai, susiję su gyvybės prenatalinėje fazėje apsauga, turi būti sprendžiami, teikiant prioritetą vaiko prenatalinėje fazėje teisėms, išskyrus du atvejus: kai nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai bei kai yra pagrįstų įtarimų, jog nėštumas atsirado dėl nusikalstamų veikų, pavyzdžiui - išprievartavimo.
Šiai iniciatyvą kritikuojanti Seimo narė Aušrinė Marija Pavilionienė ir įvairios visuomeninės moterų organizacijos abortų draudimą traktuoja kaip siekį kontroliuoti moters kūną. Pasak jų, tokiais siūlymais kėsinamasi į moters kūną ir klaidingai tikimasi, kad pagerės visuomenės moralė, tačiau esą realiai galima tikėtis tik padidėjusio moterų mirčių skaičiaus, vadinamojo „abortų turizmo“ suaktyvėjimo ir vaikų nepriežiūros atvejų padaugėjimo.
Lietuvoje nutraukti nėštumą šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės. Kasmet Lietuvoje nėštumą nutraukti ryžtasi apie 10 tūkst. moterų.
Europos Sąjungoje (ES) abortai draudžiami Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato ribą, iki kurios jis leidžiamas. Šis terminas įvairuoja nuo 10 iki 18 savaičių.