Nausėdą kritikuoja ir opozicija, tačiau dalis jos pritaria, kad tai gali būti konservatorių iš anksto sudėliotas planas – atkreipė dėmesį ir į šiomis dienomis parlamente lyg tyčia sugrįžusį klausimą dėl komunistų partijos nusikaltimų.
Dar trečiadienį prezidentas Gitanas Nausėda pripažino, kad suklydo stodamas į Komunistų partiją: „Man palengvėjo. Aš jaučiuosi dabar lengviau.“
„Prisimenu save būnantį 23 metų, na ką – energijos daug, ambicijos didžiulės ir kvailas, ką ten pasakyti. Na, kvailas, naivus“, – sako G. Nausėda.
„Turbūt tokio sugniuždyto prezidento neteko matyti“, – teigia „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Ketvirtadienį politikai Seime pripažino, kad toks Nausėdos atvirumas padarė įspūdį. Bet dar didesnis įspūdis dėl mestų kaltinimų konservatoriams.
„Ta būsena, kurią aš vadinu medžiojimo būsena, ji tampa labai jau sisteminga. Nuo pat pradžios turėjo rezervuotą požiūrį į prezidentą ne konservatorių partijos narį. Pačioje pradžioje aš pamačiau tą požiūrį į save, arba tu tampi vienu iš mūsų, arba tu būsi stranger‘is“, – kalba G. Nausėda.
O premjerė Ingrida Šimonytė į Nausėdos kaltinimus reaguoja ironiškai.
„Man priminė tokią vieną istoriją, turbūt kokiais 2004 ar 2005 metais, tuometinis finansų ministras Algirdas Butkevičius, buvo toks momentas, kai labai daug ir labai karštų pareiškimų buvo pasakęs ir tuometinis SEB banko analitikas Gitanas Nausėda pasakė, kad visa tai, ką pasakė ministras, galėtų pakomentuoti geriausiai Mauzeris su Sūrskiu. Tai aš turbūt šita citata ir apsiribosiu“, – sako I. Šimonytė.
„Nežinau, kas medžioja prezidentą. Kas medžioja? Jūs medžiojat prezidentą? Ar pirmas politikas, kuris kuo nors apkaltina konservatorius?“ – kalba Konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
„Man rodos, visų pirma tai ne ta vieta, kur reikėtų įžvelgti sąmokslo teorijas“, – tvirtina Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Bet kiti politikai sako, kaip ir prezidentas, politines medžiokles matantys.
„Politika yra toks laukas, kur visada gali jaustis medžiojamas“, – sako Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
„Aš manau, kad tie, kas sužinojo ar tie, kas dabar paviešino, manau, kad jau žinojo kurį laiką ir dabar tas laikmetis to išlindimo yra keistas“, – tikina Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
Valstietis Aurelijus Veryga sako aiškiai matantis ir dar vieną sąsają – šiomis dienomis konservatoriai registravo įstatymo projektą, kuriuo nori pripažinti Lietuvos komunistų partiją nusikalstama organizacija.
„Žiūrėkit, aš jau išaugau iš to amžiaus kada tikėjau pasakomis ir tokiais sutapimais“, – kalba valstiečių frakcijos narys Aurelijus Veryga.
„Nelabai net yra pagrindo tuo, nes daugių daugiausia sutapimas laike, bet net ir laike, reikia pasižiūrėti, man atrodo irgi nesutapo, nes mes registravome dar anksčiau, negu pasirodė žinia“, – tvirtina konservatorių frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas.
„Tikrai visiškai sutapimas, iš karto po to atsiranda dokumentai apie prezidentą, pradedama ta tema sukti, vynioti, tikrai gauna didelį pagreitį, aš niekaip netikiu, kad tai yra sutapimai, atsitiktinumai“, – sako valstiečių frakcijos narys Aurelijus Veryga.
Pats Nausėda atvykęs į Alytų pakartojo, kad buvo klaida nenurodyti žmonėms prieš rinkimus, kad 88-aisiais stojo į komunistų partiją.
„Savaime suprantama, kad tai yra pakankamai reikšmingas biografijos faktas, rinkimų rezultato tai tikrai nebūtų pakeitę, bet jeigu įmanoma būtų atsukti laiką atgal, aš pasielgčiau kitaip ir įrašyčiau“, – tvirtina G. Nausėda.
Ir kaipmat įgėlė konservatoriams.
„Suprantu, kad konkurentas jaučia nuoskaudą dėl pralaimėjimo rinkimuose“, – kalba G. Nausėda.
Bet išplėsti savo minties apie konservatorių puolimą, šiandien jau nepanoro.
„Dėl ko jums atrodo, kad esate medžiojamas? — O kaip jums atrodo? O kaip atrodo žmonėms? Būtų įdomu išgirsti jų nuomonę“, – sako G. Nausėda.
Po šių prezidento žodžių, TV3 žinios ir paklausė gyventojų, ką jie galvoja apie šį skandalą:
„Čia pavydumas, aš sakyčiau dar yra, žinokit, dar tas yra.“
„Gerai dirba, viską ir tegul dirba žmogus, kam jį pult? Kiba nėra svarbesnių dalykų?“
„Blogai manau, apie tokius dalykus visuomet reikia kalbėti, labai šiandien dienai yra daug negražių dalykų.“
„Gal jisai turėjo kitą nuomonę, negu politikos apžvalgininkai, nepagalvojo, kad tai yra tokia svarbi informacija, nežinau, labai neteisčiau.“
Vis tik tiek valdantieji, tiek ir opozicijos politikai sako, kad esmė išlieka – prezidentas nutylėjo savo praeitį.
„Manęs nejaudina tie dalykai. Yra didžiulis skeletas spintoje, prezidento spintoje ir man neįdomu kas atrado tą skeletą. Tegul aiškina, kad Gentvilas, liberalai atrado, koks skirtumas, kažkas atrado. Turėjai skeletą spintoje ir dabar nesipiktink, kad kažkas atrado“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
„Ar tu kaltas, kad tu jiems suteikei tokį įrankį, ar jie kalti, kad tuo įrankiu pasinaudoja. Tai matyt prezidentas šioje vietoje gal ir teisus, tik neįžvelgia tame kažkaip savo kaltės“, – kalba A. Mazuronis.
„Jis visą laiką akcentavo, kad yra nepartinis, nepolitikas, toli nuo politikos, o stažas, pasirodo, politiko ilgesnis, negu gerbiamos Ingridos, mano, ir kitų politikų“, – sako S. Skvernelis.
Komunistų partijai priklausė ne tik Nausėda, bet ir beveik visi ankstesni, po Nepriklausomybės atkūrimo, išrinkti prezidentai – Brazauskas, Paksas ir Grybauskaitė. Tik vienas Adamkus komunistų partijoje nebuvo — sovietmečiu gyveno ne Lietuvoje, o Amerikoje.