• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki Velykų likus kone pusei savaitės, dalis lietuvių prisipažįsta – ant šventinio vaišių stalo šiemet nedės kai kurių tradicinių patiekalų, nes jų tiesiog negali įpirkti. Mat per metus keliasdešimčia procentų pabrango tiek kiaušiniai, tiek mėsa, duona, miltai, svogūnai.

Iki Velykų likus kone pusei savaitės, dalis lietuvių prisipažįsta – ant šventinio vaišių stalo šiemet nedės kai kurių tradicinių patiekalų, nes jų tiesiog negali įpirkti. Mat per metus keliasdešimčia procentų pabrango tiek kiaušiniai, tiek mėsa, duona, miltai, svogūnai.

REKLAMA

Ekspertai skaičiuoja – šiemet bus brangiausios Velykos per visą dešimtmetį.

Prieš Velykas kiaušinių šventiniam stalui jau dairosi vilnietis Petras. Tiesa, vyras nesivaiko populiariausių marginimui baltų, renkasi rudais lukštais. Bet ir balti, ir rudi, kaip pastebi vyras, palyginti su pernai priešvelykiniu laikotarpiu, brangesni.

„Pastebėjau, kad labai stipriai pabrango. – Kiek? – Pagal mane, tai kai kurie šimtu procentų, tikrai dvigubai yra. Nes jeigu kainuodavo, sakykim, 1,15 euro, dabar patys matot, jau 1,49 euro. Ar 1,30 euro kainuodavo, dabar 1,62 euro. Tai praktiškai dvigubai“, – sako Petras.

REKLAMA
REKLAMA

Kiaušiniai kasmet brangsta dėl įvairių priežasčių. Vienas prekybos centrų pateikia penkerių metų kiaušinių brangimo statistiką.

REKLAMA

„Mes matome, kad per penkerius metus kiaušinio vidutinė kaina pasikeitė apie 61 centą“, – teigia „Maximos“ atstovas Algirdas Bieliūnas.

Ir brango jie visur.

„Tam yra labai aiškios priežastys: sumažėjo apkritai kiaušinių tiekėjų, viena didžiausių tiekimo rinkų buvo būtent Ukraina, tai reišia, kad pirkėjams teko mažiau tiekėjų, dėl kurių tiekimo teko vykdyti stiprias derybas, antras – energijos kainos, o trečia – paukščių gripas, ir mažėja apskritai tų paukštynų“, – tvirtina „IKI“ atstovė Vaida Budrienė.

REKLAMA
REKLAMA

Vilnietis Petras sako, kad gerokai brangsta ne tik kiaušiniai. 

„Svogūnai per paskutinius tris mėnesius, paprasti geltonieji, pabrango nuo, sakyčiau, grubiai 60 centų, ik 1,60 euro“, – tvirtina Petras.

Vilniečiui antrina ir kiti vaišių stalui atėję apsipirkti žmonės – dažnas jų pripažįsta, kad per šventes veršis diržus: „Mažesnį gabaliuką nuperku, ne tokį, ne du kilogramai. O kilogramo pusę.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O vilnietė Aldona rodo savo pirkinių krepšelį – tarp visų prekių bus ne visi tradiciniai Velykų valgiai. Šiemet nebus veršienos.

„Iš veršienos darydavau vyniotinius ir slėgdavau ją, virdavau, tokią paslėgt, skanu labai būdavo. – Velykoms? – Velykoms. – Tai dabar nebedarot? – Nedarau, nes iš tikrųjų yra brangu man“, – sako Aldona.

Kiti pirkėjai šventėms leis sau daugiau ir tradicinių Velykų patiekalų, tarkim, netikro zuikio neatsisakys: „Manau, po švenčių valgyčiau tik grikius. – Bet zuikučio neatsisakysit? – Zuikučio reikia.“

REKLAMA

O kai kurie pirkėjai šventėms visgi perka ir beveik 60 eurų kainuojantį stručio kiaušinį, ir egzotiškos paukštienos. Dar kiti majonezą kabina jau net ne šaukštais, o panašu – samčiais.

„Kovo mėnesį mes matėme, kad majonezo pardavimai, metai su metais, lyginant, augo 111 procentų“, – kalba A. Bieliūnas.

Kainas stebinčio „Pricer“ duomenimis, po švenčių taupant grikius gali tekti valgyti net ne vienam, nes šiųmetės Velykos, kaip rodo būtiniausių produktų Velykiniam stalui analizė, bus ko gero brangiausios per dešimtmetį. Kiaušiniai per metus pabrango maždaug 60 procentų.

REKLAMA

Mėsa brango penktadaliu. Majonezas – 30, miltai – beveik 20 procentų, ir duona kone dvigubai tapo brangesnė. Priežastys, kaip aiškina „Pricer.lt“ vadovas, tos pačios.

„Karas, pandemija, neaiški ekonominė situacija, gamybininkų ir prekybininkų godumas“, – teigia „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.

Mažiausiai brango aliejus. Nežymiai pigo ryžiai ir sviestas.

„Bet kokiu atveju, šis periodas bus sunkus pirkimų prasme. Pernai buvo karas, buvo daug panikos pirkimų, buvo pirkimų prekių labdarai. Buvo pirmos popandeminės Velykos, kai mes galėjom visur važinėti“, – teigia P. Čepkauskas.

Tiesa, po Velykų, kainos gali pasikeisti. Nenupirkti produktai, pasak kainų žinovų, tikėtina bus piginami.

Manau, kad 90% zmoniu siais laikais net nesupranta kas yra Sv. Velykos. Jiems svarbiausia prisipirkti edalo, prisigerti, kažkur linksmai pabaliavot.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų