• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne vienas žino, kad druska yra būtina medžiaga mūsų organizmui. Ji padeda išlaikyti skysčių balansą, užtikrina normalų nervų bei raumenų funkcijų veikimą. Visgi, vartojant druskos per daug arba per mažai gali grėsti nemalonumai. Tad svarbu žinoti, koks yra rekomenduojamas druskos kiekis suaugusiam žmogui.

Ne vienas žino, kad druska yra būtina medžiaga mūsų organizmui. Ji padeda išlaikyti skysčių balansą, užtikrina normalų nervų bei raumenų funkcijų veikimą. Visgi, vartojant druskos per daug arba per mažai gali grėsti nemalonumai. Tad svarbu žinoti, koks yra rekomenduojamas druskos kiekis suaugusiam žmogui.

REKLAMA

Dietistas Mantas Liekis naujienų portalo tv3.lt skaitytojams papasakojo, koks yra reikalingas druskos kiekis organizmui bei kas nutinka, kuomet jos vartojama per daug arba per mažai.

„Druska arba natrio chloridas yra svarbus organizmo veiklai. Druskoje esantis natris padeda palaikyti skysčių balansą, nervų sistemos veiklą ir raumenų susitraukimą žmogaus organizme.

Per daug arba per mažai druskos gali turėti neigiamą poveikį žmogaus sveikatai“, – pokalbio metu aiškino specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Optimalus druskos kiekis

Ne vienam rūpi išsiaiškinti, koks per dieną suvartojamos druskos kiekis yra tinkamas organizmui. Dėl to M. Liekis pokalbio metu apie tai papasakojo daugiau.

REKLAMA

Pasak jo, Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja suaugusiam žmogui suvartoti ne daugiau kaip penkis gramus druskos per dieną.

„Šis kiekis atitinka vieną arbatinį šaukštelį druskos“, – paaiškino dietistas.

Visgi, pasak jo, šis rekomenduojamas druskos kiekis kiekvienam žmogui skirtis. Viskas priklauso nuo kelių veiksnių. Pagrindiniai iš jų yra asmens kūno svoris ir fizinio aktyvumo kiekis asmens gyvenime:

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu žmogus svers daugiau negu 100 kilogramų arba sportuoja daugiau nei valandą ar dvi per dieną, tuomet jos reikia suvartoti daugiau.“

Druskos trūkumas ir perteklius

Dietistas taip pat papasakojo apie tai, kokią įtaką organizmui daro druskos trūkumas ir perteklius.

„Druskos trūkumas gali sukelti natrio kiekio sumažėjimą kraujyje, kuris gali paskatinti galvos svaigimą, pykinimą, raumenų silpnumą arba net sukelti traukulius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat gali sutrikti nervų ir raumenų funkcija, gali sumažėti kraujospūdis, sukeliantis silpnumą ar alpimą“, – apie druskos trūkumo žalą kalbėjo M. Liekis.

Visgi, druskos perteklius taip pat yra žalingas asmens sveikatai. M. Liekio teigimu, dažniausiai žmonės susiduria būtent su šia problema.

Jis gali padidinti tam tikrų ligų riziką, dėl druskos pertekliaus gali pasireikšti ir tam tikri sutrikimai.

REKLAMA

„Kai suvartojame per daug druskos, tai gali sukelti mums hipertenziją. Tada padidėja kraujospūdis, kuris didina širdies ligų ir insulto riziką.

Taip pat gali pasireikšti inkstų funkcijos sutrikimas šalinant natrį, šiek tiek gali suprastėti ir kaulų sveikata. Su šlapimu prarandamas kalcis gali ilgainiui sukelti osteoporozę“, – sakė jis.

Druskos rūšies poveikis

Dar vienas aspektas, apie kurį prabilo M. Liekis – vartojamos druskos rūšis. Paklaustas apie tai, ar rūšis yra reikšminga jos poveikiui organizme, mitybos specialistas sakė, jog turi. Tiesa, specialistas pridėjo, jog jis nėra toks didelis, kaip kitiems galėtų atrodyti.

REKLAMA

„Jeigu paimtume, pavyzdžiui, stalo druską, ji dažniausiai yra rafinuota, kartais praturtinta jodu, kuri tinkama skydliaukės veiklai“, – apie vieną iš druskos rūšių kalbėjo M. Liekis.

Pašnekovas aiškino, jog taip pat yra ir jūros druska bei himalajų druska. Jo teigimu, ši druska turi šiek tiek daugiau tokių mineralų kaip kalcis ar magnis. Visgi, lemiamo pokyčio druskos rūšis nepadaro. Tad svarbiau yra kreipti dėmesį į jos kiekį:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nėra didelio skirtumo, kokia druskos rūšis pasirenkama. Svarbiau yra, koks jos kiekis yra suvartojamas, koks yra žmogaus mitybos racionas.“

Druskos kiekio reguliacija

Norint išvengti daugelio susirgimų, vienas iš pradinių žingsnių gali būti suvartojamo druskos kiekio sureguliavimas. Pasak M. Liekio, visų pirma, tai reikia daryti reguliuojant mitybą.

Dietistas paaiškino, jog tam tikruose produktuose druskos yra kur kas daugiau nei kituose. Tad specialistas ragino kelis produktus vartoti rečiau.

REKLAMA

Daugiausiai druskos žmonės gauna iš sūrio ir įvairių mėsos gaminių: kumpio, dešros, brandinto, lydyto sūrio.

Taip pat iš greito maisto: įvairių picų, mėsainių, keptų bulvyčių, konservuotų sriubų, įvairių užkandžių ir iš duonos bei kitų gaminių“, – paaiškino dietistas.

Tiesa, M. Liekis pridėjo, kad sportas taip pat gali padėti tvarkytis su druskos kiekiu organizme. Anot jo, įprastai sportininkams netgi leidžiama vartoti daugiau druskos, nes jie jos pakankamai daug praranda sportuodami.

„Jeigu pažvelgtume iš sporto pusės, sportininkams netgi yra rekomenduojama prieš varžybas suvalgyti nedidelį šaukštelį druskos, kad pagerintų sportinį rezultatą“, – paaiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų