Pasak dietisto Manto Liekio, planuojant pirkinius svarbu laikytis kelių pagrindinių kriterijų, siekiant, kad sąrašas atitiktų poreikius ir būtų subalansuotas pagal biudžetą.
„Svarbiausia yra nustatyti savo biudžetą ir pagal tai suplanuoti savaitės meniu. Iš anksto nusprendus, ką valgysite per savaitę, galima efektyviau sudaryti sąrašą remiantis jau turimais ingredientais ir įsigyti tik tai, kas būtina“, – teigia M. Liekis.
Specialistas pataria pirmiausia peržiūrėti, kokių produktų jau turite namuose, kad išvengtumėte perteklinių pirkinių:
„Žmogus turėtų pirmiau pasitikrinti, ar namuose neturi produktų, kuriuos norės valgyti ateinančią savaitę, kad nereikėtų pirkti papildomai ir kad šie produktai nebūtų išmesti. Tokiu būdu išvengiama neplanuoto pirkimo ir maisto švaistymo, o biudžetas panaudojamas efektyviau.“
Maisto planavimas
Vienas iš svarbiausių aspektų, padedantis išvengti maisto švaistymo, yra tinkamai suderinti kasdienius patiekalus su turimais produktais ir likučiais. M. Liekis rekomenduoja apgalvotai naudoti likučius, integruojant juos į kitus patiekalus:
„Jei pirmadienį gaminome keptas bulves su vištiena, tuos pačius likučius galime panaudoti kitą dieną salotoms. Tai leidžia ne tik taupyti produktus, bet ir kurti įvairiapusiškesnį meniu, išnaudojant tas pačias žaliavas.“
Be to, planuojant valgiaraštį, galima suderinti receptus taip, kad tie patys ingredientai būtų naudojami keliuose skirtinguose patiekaluose.
Jei gaminame bulves kaip garnyrą prie mėsos, tas pačias bulves galima naudoti ir sriuboje. Tokia strategija užtikrina, kad produktai bus maksimaliai išnaudoti ir nereikės jų išmesti dėl pasibaigusio galiojimo.
Programėlės pirkinių planavimui
Modernios technologijos taip pat gali tapti neatsiejama pirkinių planavimo dalimi. Nors Lietuvoje dar nėra daug lokalizuotų aplikacijų, kurios padėtų organizuoti ir sekti pirkinius, M. Liekis mini kelias tarptautines programas, kurios gali būti naudingos.
Viena iš jų – „Persikas.com“, kuri suteikia galimybę kurti receptų planus ir atitinkamus pirkinių sąrašus. Ši programėlė gali padėti ne tik planuoti apsipirkimus, bet ir išnaudoti jau turimus ingredientus. Taip pat yra „OutOfMilk“, leidžianti kurti pirkinių sąrašus ir sekti turimus produktus, kad išvengtumėte jų pertekliaus.
Taupymas apsiperkant
Taupyti pinigus perkant maisto produktus – įmanoma, tačiau tam reikia kruopštaus planavimo ir tam tikrų strategijų. Dietistas pabrėžia, jog vienas iš efektyviausių būdų – sezoninių produktų vartojimas:
„Žmogui reikėtų rinktis sezoninius vaisius ir daržoves, nes jie dažnai būna pigesni. Be to, svarbu sekti akcijas, naudotis lojalumo kortelėmis ir pirkti prekes, kurioms taikomos nuolaidos.“
Vienas iš taupymo būdų – didmeniniai pirkimai. Žmogus gali pirkti didesnius kiekius maisto produktų, kurių galiojimo laikas yra ilgas, pavyzdžiui, miltai, kruopos, makaronai. Tokiu būdu galima ne tik sutaupyti, bet ir užtikrinti, kad viskas bus sunaudota laiku, jei tik bus tinkamai laikoma.
Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad didelių kiekių pirkimas ne visada yra naudingas, jei produktai greitai genda arba šeima negali jų suvartoti.
„Jei šeima nedidelė arba gaminimas namuose nėra dažnas, reikia pagalvoti, ar pirkti dideliais kiekiais nebus pernelyg rizikinga“, – perspėja dietistas.
Maisto produktų laikymas
Tinkamas maisto laikymas yra itin svarbus, siekiant prailginti produktų galiojimo laiką ir išvengti švaistymo. Dietistas rekomenduoja pasinaudoti šaldymo talpomis ir tinkamai laikyti produktus pagal jų specifikacijas.
„Mėsą reikėtų laikyti vidurinėje šaldytuvo lentynoje, kur yra šalčiausia, o vaisius ir daržoves – specialiuose šaldytuvo stalčiuose“, – aiškina M. Liekis.
Jis taip pat rekomenduoja naudoti sandarius indus, kad būtų išvengta kvapų maišymosi ir produktų gedimo. Jei mes pasigaminame, pavyzdžiui, salotų, jas turėtume laikyti sandariame inde, kad jos neprisigertų kitų šaldytuve laikomų produktų kvapų.
Impulsyvių pirkimų mažinimas
Viena iš dažniausių klaidų, kurios veda prie biudžeto viršijimo ir neplanuotų išlaidų, yra impulsyvūs pirkimai. Specialistas siūlo kelias paprastas, bet veiksmingas strategijas, kaip jų išvengti.
Pirmiausia, visada būtina turėti aiškų pirkinių sąrašą. Kai žmogus eina į parduotuvę su sąrašu, jis žino, ką turi nusipirkti ir yra mažiau linkęs įsigyti nereikalingų prekių.
Taip pat labai svarbu neiti apsipirkti alkanam, nes tada padidėja tikimybė įsigyti daugiau, nei reikia.
Kita svarbi strategija – planuoti didesnius ar brangesnius pirkinius iš anksto ir taikyti „24 valandų taisyklę“. Tai reiškia, kad prieš įsigyjant brangesnį produktą, reikia leisti sau 24 valandas pagalvoti, ar jis tikrai būtinas.