• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime artėja akimirka, kai paaiškės, ar iš prezidento pareigų per apkaltą nušalintas Rolandas Paksas galės kandidatuoti į Seimą ar prezidentus. Parlamente jau užgimė tam skirtos pataisos, Seimo nariams beliko apsispręsti. Apklausus frakcijų seniūnus, panašu, kad šįkart, skirtingai nei anksčiau, klausimui galiausiai užteks balsų, kad pagaliau būtų išspręstas.

Seime artėja akimirka, kai paaiškės, ar iš prezidento pareigų per apkaltą nušalintas Rolandas Paksas galės kandidatuoti į Seimą ar prezidentus. Parlamente jau užgimė tam skirtos pataisos, Seimo nariams beliko apsispręsti. Apklausus frakcijų seniūnus, panašu, kad šįkart, skirtingai nei anksčiau, klausimui galiausiai užteks balsų, kad pagaliau būtų išspręstas.

REKLAMA

Praėjusią savaitę Seimo Ateities komitete rastas konsensusas dėl Konstitucijos pataisų, kurios leistų priesaiką sulaužusiems ar per apkaltą nušalintiems asmenims grįžti į pareigas ar būti renkamiems į Seimą. 

Galėtų kandidatuoti praėjus 10 metų

Šiomis Konstitucijos 74 str. pataisomis ketinama įgyvendinti jau 10 metų galiojantį Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą R. Pakso byloje. 

Siūloma Konstituciją papildyti prirašant, kad priesaiką sulaužę arba apkaltos būdu iš pareigų pašalinti asmenys gali užimti pareigas, kai „nuo Seimo sprendimo, kuriuo asmuo buvo pašalintas iš užimamų pareigų ar panaikintas jo Seimo nario mandatas, praėjo ne mažiau kaip dešimt metų“.

REKLAMA
REKLAMA

„Esmė tokia, kad apkaltos būdu pašalintas iš Seimo nario pareigų asmuo be jokių kitų ribojimų negali užimti pareigų, kur reikalinga priesaika Konstitucijoje numatyta. Čia mes pasakome labai trumpai ir paliekame spręsti rinkėjams, istorijai ir taip toliau“, – pataisas aiškino Seimo narys, konservatorius Stasys Šedbaras.

REKLAMA

Tai reiškia, kad R. Paksas galėtų ne tik kandidatuoti Seimo, bet ir prezidento rinkimuose.

Nori pagaliau išspręsti šį klausimą

Šios pataisos bus pateikiamos svarstyti ir priimti Seimui, tiesa, kol kas neaišku kada. Ir nors anksčiau Seime subliuško bandymai įgyvendinti šį EŽTT sprendimą, panašu, kad bendrą sutarimą šįkart gali pavykti rasti.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma portalui tv3.lt patvirtino, kad frakcija palaikys Konstitucijos pataisas.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip, esame kalbėję, kad trumpąjį variantą – 10 metų ir daugiau jokių apribojimų – palaikysime“, – tv3.lt sakė J. Razma.

Jam antrina ir Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

„Kalbėjome ir anksčiau, praėjusioje kadencijoje. Pasirašėme, kad pritariame. Manau, kad bus bendras pritarimas. Na, baikime šitas istorijas, baikime iš žmogaus daryti kankinį“, – tv3.lt kalbėjo E. Gentvilas.

Jis atkreipia dėmesį, kad Konstitucijos pataisos bus aktualios ne tik R. Paksui, bet ir kitiems priesaiką sulaužiusiems ar apkaltos būdu pareigų netekusiems asmenims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bus ir daugiau, nesusiaurinkime iki R. Pakso, ateityje tokių gali būti ir dar daugiau. Aš manau, kad tai normalus apribojimas 10 metų. Žinant, kad nėra ribojamas amžius kandidatuoti į politines pareigas, tai į sveikatą, maloniai prašome“, – sakė E. Gentvilas.

Nepritarę, atrodysime nesolidžiai

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Rima Baškienė pripažįsta, kad valstiečiai naujų pataisų dar neaptarė, tačiau linksta palaikyti EŽTT sprendimą

REKLAMA

„Bendra pozicija buvo išsakyta ir apie tai buvo kalbėta, kad iš tikrųjų – 10 metų – reikia pritarti EŽTT sprendimui. Būčiau nesąžininga, jei pasakyčiau, kad mes apie tai diskutavome, dar tokios viešos diskusijos nebuvo“, – tv3.lt sakė R. Baškienė.

Ji prisimena, kaip pernai subliuško analogiškas bandymas Seime įgyvendinti EŽTT sprendimą. Parlamentarė tikisi, kad šįkart balsų užteks.

„Viliuosi, kad turėtų būti išspręsta. Kiekvienas neša atsakomybę už savo dalyvavimą ir savo nuomonės turėjimą. Tai vis tik labai tikiu, kad dar frakcijose mes apie tai kalbėsime ir tie EŽTT sprendimai turėtų būti dar kartą išgirsti“, – sakė Seimo narė.

REKLAMA

Tiesa, šitoje vietoje R. Baškienė tikisi lyderystės iš Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen. Seimo narės akimis, būtent ji turėtų sutelkti visas frakcijas rasti bendrą sutarimą.

„Paprastai, norint išspręsti kokią nors problemą, kad ir grįžtant prie partnerystės ar kitų įstatymų, visada reikia kabėtis su frakcijų seniūnais, ką mes anoje kadencijoje stengdavomės daryti, kaip Seimo vadovai. Viktoras Pranckietis nuolat kviesdavosi frakcijų seniūnus į tokius pasitarimus – o kaip gi darome tokiu jautriu klausimu? 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir dabar reikia kviestis seniūnus, su jais kalbėtis ir prašyti, kad iš tikrųjų pasirūpintų, kad Seimo nariai tą dieną tikrai dalyvautų, tikrai būtų išdiskutuotos nuomonės. Tada galima tikėtis rezultato. Nes, jei dar kartą bus neigiamas sprendimas, atrodysime nesolidžiai“, – sakė R. Baškienė.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas taip pat ragina greičiau įgyvendinti jau prieš 10 metų priimtą sprendimą R. Pakso naudai.

REKLAMA

„Tokio sprendimo neturime, bet niekados nebuvo prieštaravimų užbaigti šitą procesą. Ne vieną kartą mes dalyvavome balsavimuose praėjusiose kadencijose. Reikia paprasčiausiai įvykdyti EŽTT sprendimą. O rinkėjai nuspręs – gali jis būti Seimo nariu ar prezidentu, ar generolu. Palikime tai rinkėjams“, – tv3.lt sakė A. Sysas.

Europos Žmogaus Teisių Teismas 2011 metais konstatavo, kad dabartinis draudimas iki gyvos galvos dalyvauti Seimo rinkimuose iš prezidento pareigų atstatydintam R. Paksui yra neproporcingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų