Ankstyvą antradienio rytą vykusiame neeiliniame Vyriausybės posėdyje buvo patvirtinti siūlomi 2012 m. Lietuvos biudžeto projekto pakeitimai.
Vyriausybė nusprendė, kad siekiant užlopyti 800-900 mln. Lt biudžeto skylę, atsivėrusią beveik per pusę sumažinus ūkio augimo prognozę kitiems metams, 4 proc. bus mažinamos valstybės išlaidos ir tik iš dalies – 50 proc. – atkurtos per krizę sumažintos pensijos.
„Vyriausybė vienbalsiai patvirtino visus 2012 metų biudžeto aspektus: valstybės, savivaldybių, „Sodros“ biudžetus“, – po posėdžio sakė premjeras Andrius Kubilius.
Viešojo sektoriaus išlaidų mažinimas 4 proc. turėtų padėti sutaupyti apie 600 mln. litų. Visos institucijos pačios galės spręsti, kokiu būdu jos mažins savo išlaidas. Nemažės tik Krašto apsaugos ministerijos išlaidos.
Neatmetama galimybė, kad dėl valstybės išlaidų mažinimo mažės mokytojų algos.
„Kitais metais nebus moksleivių dainų šventės, bus renovuojama keliolika ar keliasdešimt mažiau mokyklų“, – sakė G. Steponavičius.
Mažėti gali ir medikų atlyginimai. Mažinti atlyginimus personalui ar taupyti kitoms išlaidoms, spręs pačios gydymo įstaigos.
Patikslintą 2012 m. biudžeto projektą Vyriausybė teikia Seimui. Tačiau A. Kubilius po posėdžio sakė numanantis, kad projektui atsidūrus Seime, bus svarstomi pasiūlymai į taupymą įtraukti labiau pasiturinčius. Jis teigė, jog palaikytų Seimo daugumos iniciatyvas įvesti naujus mokesčius.
„Aš pats asmeniškai ne vieną kartą esu sakęs, kad iš tiesų, matant iššūkius, nereikia baimintis mažinti išlaidas, bet taip pat nereikia baimintis ir ieškoti papildomų pajamų. Kita vertus, nuo Seimo priklauso, ar bus pasiektas platesnis sutarimas dėl panašių pajamų generavimo“, – po neeilinio Vyriausybės posėdžio sakė jis.
Premjeras teigia tikintis, kad Seimas ras papildomų pajamų ir sieks, kad pensijos būtų grąžintos didesniu mastu, bet 3 proc. BVP biudžeto deficitas neturi būti viršytas.
Tačiau anot Liberalų sąjūdžio atstovo, švietimo ir mokslo ministro G. Steponavičiaus, nauji mokesčiai gali sugriauti koaliciją.
„Mes būsime kategoriškai prieš“, – sakė jis apie galimus naujus prabangos mokesčius.
„Galima nepirkti automobilių, galima kompiuterinės technikos, galima kai kurių remontų nedaryti“, – įvairių galimybių mažinti išlaidas teigia matantis ir Liberalų ir centro sąjungos lyderis A. Čaplikas.
Seimo konservatoriai siūlo skubiai įvesti prabangos mokesčius
Ar tokiems patikslinto biudžeto siūlymams bus pritarta Seime, kur jau ketvirtadienį plenariniame posėdyje numatytas 2012 m. biudžeto svarstymas, prognozuoti sunku.
Seimo pirmininkės Irenos Degutienės nuomone, kamšyti biudžeto skylių negalima vargingiausiai gyvenančiųjų sąskaita.
Antradienį ryte posėdžiavusi parlamentinė konservatorių partijos frakcija nepritarė Vyriausybės sprendimui tik iš dalies tesėti pažadą nuo kitų metų grąžinti sumažintas pensijas.
Pasak Seimo pirmininkės I. Degutienės, frakcija pritaria Vyriausybės sprendimui karpyti viešojo sektoriaus išlaidas, bet ne daliniam pensijų atstatymui. Motyvuodama frakcijos poziciją I. Degutienė priminė žmonėms duotus pažadus.
Jos teigimu, frakcija pasisako už automobilių bei nekilnojamojo turto mokesčių įvedimą. Tarp kitų galimybių taupyti ji įvardijo Kelių fondą, kuriam esą būtų galima skirti mažiau lėšų. Šis fondas yra Susisiekimo ministerijos jurisdikcijoje, kuriai vadovauja Liberalų sąjūdžio lyderis E. Masiulis. Būtent liberalai prieštaravo PVM didinimui, bet pasisakė už dalinį pensijų grąžinimą.
„Jeigu Seimas matys galimybę per prabangos mokestį ar kitais būdais įgyvendinti pilną pensijų atstatymą, tokiomis galimybėmis naudosimės“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras D. Jankauskas.
Seime kitų metų biudžeto projektas dar kartą bus svarstomas ketvirtadienį.
Finansų ministerija praėjusią savaitę sumažino 2012 m. BVP augimo prognozę nuo 4,8 proc. iki 2,5 proc., todėl planuojamos kitų metų biudžeto pajamos sumažėjo beveik 1 mlrd. litų.
-- - - - - - - - - -
Ji teigia, kad, norint subalansuoti biudžetą nemažinant pensijų ir siekiant socialinio teisingumo, reikia kuo greičiau paruošti prabangos mokesčių projektus. Pirmadienį vakare ji sakė ketinanti kreiptis į Finansų ministeriją ir Seimo Biudžeto bei finansų komitetą bei visas Seimo frakcijas, kad šie mokesčių projektai būtų kuo greičiau priimti.
Juos sudarytų dalies nekilnojamojo turto mokestis bei mokestis už įvairias prabangos prekes: jachtas, prabangius automobilius, sraigtasparnius, brangakmenius ir pan.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma taip pat teigia, kad reikėtų svarstyti, ar būtų galima greitai įvesti mokesčius nekilnojamajam turtui ir automobiliams.
Anot jo, pažado atkurti senatvės pensijas netesėjimas labai nuviltų pensininkus. Nors antradienio rytą Vyriausybė patvirtino patikslintą biudžeto projektą, J. Razma sakė, kad Seimo nariai turi teisę pažiūrėti Vyriausybės sprendimą.
Kitais metais siekiama turėti ne didesnį kaip 3 proc. BVP viešųjų finansų deficitą, mažinti valstybės išlaidas 4 proc. ir atsisakyti pažado, kad 2012 m. iki buvusio prieš krizę lygio bus atkurtos pensijos, Vyriausybė nusprendė po to, kai valdančiosios koalicijos partneriai atmetė siūlymą 2 proc. (iki 23) didinti PVM.