Antradienį Seimas svarstė Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pakeitimus ir sprendė, kam pratęsti, kam atimti, o kam suteikti PVM lengvatą.
Seimas iki kitų metų pabaigos pratęsė lengvatinį 9 proc. PVM tarifą šilumos energijai ir karštam vandeniui bei lengvatinį 5 proc. PVM tarifą vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, kai šių prekių įsigijimo išlaidos visiškai ar iš dalies kompensuojamos Sveikatos draudimo įstatymo nustatyta tvarka. Liko galioti ir lengvatinis PVM knygoms.
Už ypatingos skubos tvarka priimtas PVM įstatymo pataisas balsavo 84 Seimo nariai, prieš – 19, susilaikė 24.
Priimtomis pataisomis nuo 2012 m. sausio 1 d. nuo 100 tūkst. Lt iki 155 tūkst. Lt padidinta registravimosi PVM mokėtojais riba.
Lengvatų viešbučiams nebeliko
Seimas nusprendė nepratęsti šiemet galiojusio lengvatinį 9 proc. PVM tarifą apgyvendinimo paslaugų sektoriui. Lengvatinio tarifo šalininkai teigė, kad tai padėtų išlaikyti šiemet pasiektą 20 proc. viešbučių verslo šakos augimą bei konkurencingumą, o 21 proc. PVM tarifas esą sužlugdyti atsigaunančią verslo sritį. Šį sprendimą užsipuolė tiek opozicija, tiek dalis valdančiųjų politikų.
Anot didžiausios opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko Algirdo Butkevičiaus, 2011m. viešbučiai dirbo sėkmingai ir jiems reikia padėti. Bet, jeigu būtų nuspręsta viešbučiams didinti PVM, tai labai sumenkintų jų galimybes sėkmingai plėtoti verslą.
„Ar mąstymas, kad reikia per mokesčių politiką paskatinti augimą, ar pritaikius padidintus tarifus, reikia sėkmingą verslą žlugdyti?“, – sakė jis.
„Jeigu jau prasidėjo augimas sektoriuje, jį reikia išlaikyti, nes tai yra eksporto dalis, viešbučiuose gyvena atvykėliai, o ne mūsų tautiečiai“, – sakė B. Vėsaitė. – Ar neatbaidysime dalies užsienio turistų?“
V. Matuzo teigimu, lengvatinis PVM tarifas daugiausiai naudos duoda įmonėms. Anot jo, 2011m. apgyvendinimo paslaugų kainos nesumažėjo, o apgyvendinimo paslaugų sektoriaus darbuotojų atlyginimai mažėjo.
A. Kubilius teigė, kad I pusmetį šiame sektoriuje kainos padidėjo daugiau negu 7proc., o papildomą pelną esą pasiima savininkai. Jis pabrėžė, kad Vyriausybė nepritaria siūlomoms lengvatoms, nes biudžetas netektų pajamu, reikalingų pensijoms atstatyti.
Tuo metu B. Bradauskas apeliavo, kad be lengvatinio PVM paslaugų kainos galbūt būtų didėjusios.
Papildyta 13.17
Seimo ekonomikos komiteto vadovas, Liberalų ir Centro Sąjungos komiteto pirmininkas Dainius Budrys šį sprendimą vadino„aršiu bukumu“. „Aš suprasčiau, jei mažesnis PVM tarifas viešbučiams būtų nepasiteisinęs. Bet dabar, kai per 2010 metus įplaukos į biudžetą iš šio sektoriaus išaugo 20,8 procento, šis absurdiškas, populistinis ir visomis prasmėmis žalingas sprendimas tikrai negali būti niekaip pateisinamas. Tiesiog kažkoks aršus bukumas”, – teigė D. Budrys.
PVM maisto produktams toliau skatins „ekskursijas“
Taikyti mažesnį negu standartinis, PVM tarifą sveikiems sertifikuotiems maisto produktams ir taip skatinti jų vartojimą kvietė Seimo narė A. Zuokienė. Anot jos, kitose šalyse sumažinto PVM sąrašai yra ilgi, ir tai esą nevadinama lengvatiniu tarifu.
B. Vėsaitė atkreipė dėmesį į tai, kad mažesnis PVM tarifas vietiniams maisto produktams leistų jiems sėkmingai konkuruoti rinkoje, ir žmonėms nereikėtų važiuoti pirkti maisto produktų į Lenkiją.
„Tai būtų nacionalinės pramonės skatinimas, juo labiau, kad PVM smogia skurdžiausiai gyvenantiems“, – sakė ji.
Anot V. Andriukaičio, mažesnis PVM lietuviškams produktams skatintų rinktis lietuviškus produktus ir paslaugas.
K. Daukšys siūlė suvienodinti sąlygas šildymui – besišildantiems anglimis ir malkomis ir kt., bet V. Matuzas, J. Razma ir kai kurie kiti parlamentarai skaičiavo, kad dėl lengvatinio tarifo taikymo šioms šildymo rūšims biudžetas prarastų ne vieną milijoną litų. Be to tai esą neatitinka kai kurių ES direktyvų.
A. Zuokienės siūlymas taikyti lengvatinį tarifą vaikiškoms kėdutėms automobiliuose palaikymo taip pat nesulaukė: nors dalis parlamentarų palaikė siūlymą, kiti teigė, kad lengvata esą būtų naudinga gamintojui, o ne vartotojui.
Panašaus likimo sulaukė A. Zuokienės pasiūlymas sumažinti PVM tarifą šviežiems vaisiams ir daržovėms. Anot V. Matuzo, „nustačius 9 proc. PVM, valstybės biudžetas negautų apie 80 mln. Lt pajamų“.
J. Olekas apeliavo, kad vietiniai gamintojai negali konkuruoti su pigesne įvežama produkcija, „o Lietuvos gyventojai organizuoja ekskursijas į Lenkijos pakraščius.“ Tačiau premjeras A. Kubilius pasiūlymus „taranavo“ primindamas, kad tai esą didins skylę biudžete.
„PVM nėra naudingos vartotojams, o naudingos tik savininkams“, – tvirtino premjeras, skaičiuodamas milijonus, kurių neteks biudžetas, tarsi negirdėdamas oponentų argumentų apie poveikį socialiniam ekonominiam šalies gyvenimui. Tarp jų ir tai, kad skirtingoms prekių grupėms kitose ES šalyse taikomi skirtingų dydžių tarifai, o patiems būtiniausiems produktams PVM būtina mažinti.
TAIP PAT SKAITYKITE: