Marius Eidukonis
Rusija vėl demonstruoja savo karinę galią. Neseniai vokiečių dienraštyje „Bild“ paskelbta informacija, kad kaimyniniame Kaliningrade buvo dislokuotos branduolinį užtaisą galinčios nešti balistinės raketos „Iskander“.
Baiminasi JAV sustiprėjimo
Laikraštis rašė, jog iš palydovo darytos nuotraukos rodo, kad per pastaruosius 12 mėnesių Rusija Karaliaučiuje, prie vakarinės sienos netoli Lietuvos, dislokavo dviženklį skaičių „Iskander“ tipo mobilių raketinių kompleksų. „Iskander“ gali būti aprūpintos įprastinėmis ir branduolinėmis kovinėmis galvutėmis, jų skriejimo nuotolis siekia kone 500 km. Rusija savo karinėje strategijoje vis daugiau dėmesio skiria branduoliniams ginklams, siekdama kompensuoti jos pajėgų susilpnėjimą po Sovietų Sąjungos subyrėjimo. Šalies karinėje doktrinoje sakoma, kad branduoliniai ginklai gali būti panaudoti, atremiant branduolinę ataką prieš Rusiją arba jos sąjungininkus, taip pat jeigu didelio masto ataka sukeltų grėsmę šalies egzistavimui.
Rusijos oficialioji valdžia teigė, kad tokių veiksmų imasi, atsakydama į JAV planus kurti NATO priešraketinės gynybos skydą Europoje. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir kiti pareigūnai taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Jungtinių Valstijų kuriamų ginklų, kuriuos būtų galima panaudoti staigiam pasaulinio masto smūgiui. Nurodoma, kad jie galėtų itin tiksliai smogti taikiniams bet kurioje pasaulio vietoje per maždaug valandą.
Sumenkęs pasitikėjimas
Vertindamas tokius Rusijos veiksmus, Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas pareiškė, kad raketų dislokavimas yra menko Rusijos ir NATO pasitikėjimo rezultatas. „Nežinau, tikslių Rusijos motyvų. Apie juos turėtų kalbėti ji pati, tačiau šis žingsnis tik rodo, kad trūksta tarpusavio supratimo“, – pareiškė Estijos diplomatijos vadovas. „Iš tikrųjų Rusijos pusė oficialiai sakė, kad turi visas teises tai daryti ir nieko nepažeidžia. Jeigu Rusijos ir NATO pasitikėjimo lygis būtų aukštesnis, tokių žingsnių tikriausiai nebūtų“, – svarstė U.Paetas. Lietuvos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pranešė, kad raketos „Iskander“ veikiausiai dar nėra dislokuotos Karaliaučiaus srityje, bet paruošiamieji darbai vyksta.
Tokias Lietuvos parlamentarų mintis patvirtino ir Rusijos prezidentas V.Putinas, pareiškęs, kad jo vadovaujama šalis dar nepriėmė sprendimo dislokuoti branduolinius užtaisus galinčias nešti balistines raketas „Iskander“ Kaliningrado srityje šalia ES sienų. Kiek anksčiau nerimą sukėlė Rusijos gynybos ministerijos informacija, kad raketos buvo dislokuotos Vakarų karinėje apygardoje, kuriai priklauso ir Kaliningrado sritis.
„Amerikos taktinis branduolinis ginklas laikomas Europoje. Niekas iš europiečių jo nekontroliuoja. Atsirado labai svarbus Amerikos strateginės ginkluotės segmentas, iškeltas į Europos periferiją – priešraketinės gynybos sistema (PRG). Mes daug kartų sakėme, kad PRG kelia mums grėsmę. Vienaip ar kitaip privalėjome į tai reaguoti“, – interviu žurnalistams pareiškė V.Putinas. Jis priminė ir savo pirmtako, dabartino Rusijos premjero Dmitrijaus Medvedevo žodžius, kad „Iskander“ dislokavimas Kaliningrado srityje gali būti vienas reakcijos į PRG plėtrą Europoje variantų.
Tobulina ginkluotę
Šią savaitę pasirodė nemažai informacijos ir apie abiejų šalių kuriamus ginklus. Vienas aukšto rango Rusijos kariškis pranešė, kad šalis kuria naują tarpžemyninę balistinę raketą, kurios paleidimo įrenginys būtų sumontuotas traukinio vagone. Generolas pulkininkas Sergejus Karakajevas sakė, kad naujuosius ginklus bus daug lengviau užmaskuoti negu jų pirmtakus. Maskva 2005 m. atsisakė Sovietų Sąjungoje sukurtų vadinamųjų geležinkelio raketų.
Pasak S.Karakajevo, šiame projekte naudojamos raketos „Yars“ yra daug lengvesnės negu sovietinės sistemos ir gali tilpti į vagoną, atitinkantį įprastų gabaritų vagoną šaldytuvą. Ankstesnėms raketoms reikėjo daug sunkesnių ir didesnių vagonų, kuriuos galėjo lengvai aptikti priešo žvalgybos. „Kad ir kaip buvo stengiamasi jas paslėpti, bet kuris ekspertas galėjo suprasti, kad tai nėra įprastas traukinys“, – aiškino kariškis. Geležinkelio vagonuose paslėptas raketas daug sunkiau aptikti ir sunaikinti, palyginti su kitomis sausumoje dislokuojamomis raketomis, todėl labiau tikėtina, kad jos išliks po priešo smūgio.
JAV taip pat planuoja modifikuoti kai kurias savo branduolines raketas ir jose sumontuoti kovines galvutes su konvenciniais užtaisais. Ketinama sukurti naujas greičiau už garsą galinčias skrieti raketas.