• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, skatinant pensijų fondų investicijas Lietuvoje, bus siūloma išplėsti tam tinkamo turto rūšių sąrašą, į jį įtraukiant ir gynybos pramonės bendrovių leidžiamas obligacijas.

Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, skatinant pensijų fondų investicijas Lietuvoje, bus siūloma išplėsti tam tinkamo turto rūšių sąrašą, į jį įtraukiant ir gynybos pramonės bendrovių leidžiamas obligacijas.

REKLAMA

Politikas patvirtino, kad jo vadovaujama ministerija jau parengė tai numatančias įstatymo pataisas, jas derina su partneriais ir artimiausiomis savaitėmis teiks Seimui bei Vyriausybei.

„Šiomis dienomis turėtų būti paskelbti įstatymų projektai, kuriuos parengė Finansų ministerija, kurie, jeigu jiems būtų pritarta galiausiai Seime, smarkiai praplatintų turto rūšių sąrašą, į kurį būtų galima investuoti pensijų fondų lėšas. Tai leistų jiems iš tikrųjų išvystyti platesnę investavimo veiklą Lietuvoje“, – žurnalistams trečiadienį sakė R. Šadžius.

„Pavyzdžiui, leidžiant investuoti į obligacijas, kurios nėra platinamos biržoje, bet yra išleistos Lietuvos įmonių – tai būtų labai realios investicijos, tame tarpe ir į gynybinę pramonę“, – pridūrė jis.

Šią savaitę Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pristatė atnaujintus siūlymus antrosios pensijų pakopos pertvarkai. Siūloma palikti 1,5 proc.vidutinio darbo užmokesčio (VDU) valstybės subsidiją prie kaupimo, anksčiau kilus idėjai keisti ją gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata, taikoma pačioms įmokoms.

Ši paskata, kaip skaičiuojama, per metus Lietuvos biudžetui kainuoja apie 330 mln. eurų.

Premjeras Gintautas Paluckas jau sakė, kad, sutarus dėl tokio kompromiso, šią sumą pensijų fondai būtų įpareigoti investuoti į Lietuvos gynybos ir infrastruktūros sektorius.

REKLAMA
REKLAMA

Finansų ministro teigimu, siūlymai gerokai didins fondų paskatas investuoti šalies viduje.

„Priėmus tas įstatymo pataisas, (…) investavimo situacija Lietuvoje pensijų fondams smarkiai pagerėtų ir jie tikrai neužtruktų ja pasinaudoti“, – tikino R. Šadžius.

REKLAMA

SADM siūlo atsisakyti dabar kas trejus metus galiojančio automatinio gyventojų įtraukimo į antrąją pensijų pakopą, vietoje jo įtvirtinant savanorišką kaupimo modelį.

Langą norintiems pasitraukti iš kaupimo siūloma nustatyti 1,5 metų laikotarpiu – nuo 2026 m. sausio 1 d. iki 2027 m. rugsėjo 30 d. 

Taip pat siūloma, kad pensijos dar nepasiekęs žmogus, atskaičius 3 proc. nuo išsiimamos sumos, vieną kartą per visą gyvenimą galėtų atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, bet ne daugiau negu paties gyventojo įmokėta suma.

REKLAMA
REKLAMA

Taikant tokio paties dydžio atskaitymą, kai lieka mažiau kaip 5 metai iki pensinio amžiaus, visą sukauptą sumą galėtų atsiimti asmenys, sukaupę nedideles sumas. 

Iki pensijos ir neapmokestinant GPM bei kitais mokesčiais būtų leidžiama nutraukti kaupimą ir atsiimti visas sukauptas lėšas, kai žmogus netenka 70-100 proc. dalyvumo, jam nustatyta sunki liga, įtraukta į Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sudarytą ligų sąrašą, ar paliatyvios pagalbos poreikis. 

Sulaukus pensinio amžiaus, išmokos nebūtų apmokestinamos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų