Tiesa, nors žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ramina, kad rusiški grūdai lietuvių stalų nepasiekia, kelių jų tranzitui niekas neužkerta, ir šitaip mūsų šalis taip pat prisideda prie okupantų valstybės rėmimo.
Šalies grūdų augintojai, perdirbėjai ir prekybininkai kaip reikiant sunerimo paaiškėjus, kad į Latviją pateko milijonas tonų rusiškų grūdų. Ūkininkai svarsto, kad rusiški grūdai galėjo nugulti ir ant mūsų tautiečių stalo. Pasirodo, vien per šiuos metus iš Kaliningrado į Klaipėdos uostą galėjo patekti šimtai tūkstančių tonų tokių grūdų.
„Yra tranzitas vykdomas iš Kaliningrado į Klaipėdos uostą. Lietuvos geležinkeliais su mūsų vagonais, musu vėžėmis vežami grūdai. Mūsų duomenimis, į Lietuvos uostus šiais 2023 metais yra patekę apie 120 tūkstančių tonų grūdų – kukurūzai ir kviečiai. Dar apie 50 tūkstančių bus eksportuota“, – sako asociacijos prezidentas Karolis Šimas.
Viešai sako vieną, daro – kitą
Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos prezidentas rėžia tiesiai – sako, kad pikčiausia, jog Lietuva viešai deklaruoja neremianti šalies agresorės, tačiau riedėti rusų vagonams, prikimštiems grūdų, savo vėžėmis leidžiame.
„Klaipėdos uostas yra nutraukęs baltarusiškų krovinių eksportą, rusiškų krovinių eksportą, o gaunasi, kad grūdiniai kroviniai juda“, – teigia asociacijos prezidentas Karolis Šimas.
Tiesa, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas aiškina – svarbiausia, kad rusiški grūdai apgaulės būdu nenusėstų Lietuvos žemėje ir antrina, kad teisinių priemonių užkardyti rusiškų grūdų judėjimą Europos Sąjunga esą nesuteikė.
„Padidėjo krova Latvijos uostose šiais metais ir Latvijos vyriausybė mato tuos didėjimus, bet kadangi kviečiai, kaip ir kiti grūdai, yra maisto produktai ir nėra sankcionuojama prekė, tai iš esmės kažkokio teisinio pagrindo to neleisti nėra“, – tvirtina žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.
„Kad Klaipėdos uoste kraunami rusiški grūdai nežinojom, nieko net įsivaizduot negalėjom, kad taip gali būti iš tikrųjų. Įsivaizdavom, kad Lietuva yra kitoj pusėj, kad mes remiam Ukrainą ir, kad visokiausiais būdais bandysime padėti ir atvirkščiai, nebendradarbiausim su teroristine valstybe“, – sako Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.
Rusų grūdų eksportas klesti
Pasak ekspertų, rusų ekonomika daugiausia priklauso nuo žaliavų eksporto, o šiemet rusų grūdų eksportas tiesiog klesti – yra penkiais milijonų tonų didesnis nei pernai. Už grūdus prašo ir mažesnės kainos, todėl mūsiškiams ūkininkams konkuruoti sunku.
„Mažina grūdų kainas, sudaro mums konkurenciją. Neteisingą konkurenciją. Akivaizdu, kad Rusijoje grūdus galima išauginti žymiai pigiau, nes ten ir trąšos, ir degalai, ir darbo užmokestis, Visos kitos sąnaudos yra gerokai pigesnės“, – sako Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.
Pasak grūdų augintojų, išlieka tikimybė, kad rusų grūdai ne tik keliauja per Lietuvą, bet galbūt apgaulės būdu patenka ir į mūsų kepyklas.
„Valgydamas duoną, žmogus turėtų abejoti, ką jis čia valgo“, – teigia Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.
Latvijos prezidentas kreipiasi į verslininkus
Tiesa, Latvijoje eksportuojamų rusų grūdų kiekiai nepalyginamai didesni. Latvijos prezidentas kreipiasi į šalies verslininkus.
„Ar pinigai yra verti viso to? Suprantu turimas ekonomines problemas, tačiau visi susitelkę kaip visuomenė galime padaryti daug daugiau nei tik laukti, kad Briuselis ar Rygos vyriausybė viską išspręs“, – sako Latvijos prezidentas Edgaras Rinkevičius.
Latvijos žemės ūkio ministro nuomone, eksporto atsisakyti šalies ekonomikai būtų nenaudinga.
„Visiškas embargo įvedimas, kad Rusija per mūsų teritoriją negalėtų eksportuoti grūdų į trečiąsias šalis, gali turėti labai nemalonių pasekmių Afrikoje ir kitose šalyse“, – teigia žemės ūkio ministras Armandas Krauzė.
Tiesa, Latvijos ministras neatmeta, kad Briuselyje kovos už rusiškų produktų importo uždraudimą. Ir kartu pripažįsta, kad lengva nebus.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.