Rusija paskelbė, kad primygtinai siūlys NATO peržiūrėti naujai atskleistą planą ginti Baltijos šalis nuo karinių atakų. Jos tvirtinimu, aljansui nedovanotina Rusiją traktuoti kaip tariamą agresorių, praneša „The Wall Steet Journal“.
Dmitrijus Rogozinas, Rusijos atstovas NATO, Rusijos naujienų agentūroms pranešė, kad per 2002 metais įkurtos NATO-Rusijos Tarybos susitikimą Briuselyje jis iškels šią problemą. Taip pat jis pridūrė, kad nepaisant oficialių NATO paneigimų, toks planas tikrai buvo nutaikytas į jo šalį.
NATO planas, kodiniu pavadinimu „Erelis saugotojas“ buvo apibrėžtas konfidencialiose JAV telegramose, kurias paviešino „WikiLeaks“. Jose kalbama, kad sausį aljansas nusprendė išplėsti Lenkijos gynybos planą ir apimti NATO nares Estiją, Latviją ir Lietuvą, kurios ribojasi su Rusija.
Remiantis viena iš „WikiLeaks“ tinklalapyje paviešintų telegramų, JAV Valstybės departamentas liepė ambasadoriams išlaikyti šį NATO planą paslaptyje, nes „viešos diskusijos gali sukelti nereikalingos įtampos NATO ir Rusijos santykiuose“.
D. Rogozinas pažymėjo, kad nuo sausio NATO santykiai su Rusija pagerėjo. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas lankėsi Lisabonoje vykusiame NATO viršūnių susitikime praeitą mėnesį. Susitikimo pabaigoje NATO išleido oficialią doktriną, kurioje vienas pagrindinių tikslų – NATO ir Rusijos bendradarbiavimas „bendroje taikos, stabilumo ir saugumo erdvėje“.
„Aš manau, kad mūsų partneriai turi progą peržiūrėti ankstesnius sprendimus, kurie buvo paskelbti tokia specifine forma. Ši situacija sukels rimtą viešą reakciją mūsų šalyje“, – Rusijos naujienų agentūrai „RIA Novosti“ pasakė D. Rogozinas.
Taip pat jis pridūrė, kad paprašys NATO pakeisti gynybos planą, deklaruojant, kad „NATO netraktuoja Rusijos kaip savo priešo, bet priešingai siekia sukurti partnerystės ryšius“.
NATO įsipareigoja ginti visas savo valstybes-nares. Bet po to, kai Rusija nugalėjo prieš Gruziją per 2008 metais kilusį karinį konfliktą, Baltijos šalys, kurios prisijungė prie Aljanso prieš keturis metus, pradėjo prašyti detalaus jų gynybos plano.
Remiantis atskleistomis telegramomis, NATO skyrė daug karinių padalinių, kurie turėtų prisijungti prie Baltijos šalių gynybos tuo atveju, jei jas atakuos.