Seimo Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcija nusprendė nušluostyti nosį valdančiosios koalicijos partneriams ir pasiūlyti naują nekilnojamojo turto mokesčio (NTM) koncepciją.
TPP frakcijos nariai parengė ir netrukus viešai pateiks svarstyti NTM koncepciją. Kad žinia apie dar vieną mokestį nesukeltų visuomenės pasipiktinimo, dokumento autoriai savo vizijas siūlo įgyvendinti ateityje.
Koalicijos partneriai mandagiai pritaria kolegų iš TPP iniciatyvai, tačiau neatmeta tikimybės, jog NTM, kad ir koks jis būtų, gali tekti įvesti gerokai anksčiau - nuo ateinančių metų.
Naują NTM įstatymo projektą (mokestis gali būti integruotas ir į kitą įstatymą) šiuo metu baigia rengti ir Finansų ministerija (FM). Komentuoti pagrindines šio dokumento nuostatas kol kas atsisakoma.
Saugos nuo "burbulų".
Vienas koncepcijos autorių TPP frakcijos narys Mantas Varaška prisipažino, kad griebtis tokio darbo "prisikėliečius" paskatino kitų valdančiųjų nenoras imtis "politiškai nepatogaus" klausimo. Pasak jo, neretai politikai, teigdami, jog NTM mokės tik turtingieji, stengiasi viską pasukti populistiniu kampu.
Koncepcijos autorių nuomone, NTM Lietuvoje galėtų būti įvestas 2011 ar 2012 metais, nes vien techninis pasirengimas (reikėtų taisyti nemažai kitų teisės aktų) truktų gana ilgai. Mokesčiu būtų siekiama saugoti nekilnojamojo turto rinką nuo "burbulų", kokie sproginėjo pastaraisiais metais. NTM turėtų mokėti visi krašto gyventojai. Daugiau jo tikimasi surinkti apmokestinus didelės vertės turtą, ypač naudojamą spekuliaciniais tikslais.
"Šis mokestis per artimiausius penkerius ar dešimt metų didelių pajamų valstybės ir savivaldybių biudžetams tikrai neduos", - kalbėjo M.Varaška. Numatyta, kad NTM būtų mokamas į savivaldybių biudžetą, o lėšos už nekilnojamojo turto perleidimą naujam savininkui - į valstybės. Anot M.Varaškos, apskaičiuota, jog mažiausios krašto savivaldybės ateityje iš NTM per metus galėtų gauti 100-200 tūkst. litų, didžiausios - iki keliolikos milijonų litų. Valstybės kišenę toks mokestis galėtų papildyti 300-800 mln. litų.
Tarifas nedidelis
Koncepcijos kūrėjų nuomone, naujame įstatyme turėtų būti kuo mažiau išimčių. Kita vertus, neatsisakoma nuostatos neskriausti skurdžiuose būstuose gyvenančių žmonių. "Siūlome, kad asmenys, kurių gyvenamojo ploto vertė mažesnė nei 100 tūkst. litų, iki 2015 metų NTM apskritai nemokėtų", - aiškino M.Varaška.
Visus objektus, nesvarbu, kokia būtų jų paskirtis, siūloma apmokestinti vienodu dydžiu - nuo 0,1 iki 0,5 procento. Konkrečias ribas, atsižvelgdamos į vietos sąlygas ir poreikius, nustatytų pačios savivaldybės.
M.Varaška įsitikinęs, kad nedidelis NTM, koks siūlomas Lietuvoje, pripratintų visuomenę prie naujo mokesčio. "Netrūksta valstybių, kuriose NTM siekia 3 ar 4 procentus. Ten jis yra vienas svarbesnių formuojant biudžetą", - tikino TPP frakcijos atstovas.
Ar koncepcija virs įstatymu, pasak M.Varaškos, priklausys nuo žmonių reakcijos į pateiktą dokumentą. Jei po diskusijų visuomenė išsakys neigiamą nuomonę, nebus prasmės kurti įstatymo.
Prireiks politinės valios
"Puiku, kad yra entuziastų. Gerai, kai žmonės mąsto. Gal sugalvos ką nors prasminga, kas neatėjo į galvą FM specialistams", - taip "prisikėliečių" iniciatyvą įvertino Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma. Politikas tikino dar nežinąs FM rengiamo projekto detalių. "Reikia manyti, jog įstatymas gali būti pateiktas su ateinančių metų biudžeto projektu. Vadinasi, bus siekiama jį priimti, kad įsigaliotų nuo 2010-ųjų sausio 1 dienos. Tikiuosi, politinės valios tam pakaks", - sakė J.Razma.
Kiekvieną koalicijos partnerių siūlymą atidžiai svarstyti žadėjo ir Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Audrius Endzinas. Pasak jo, šiuo metu Vyriausybė yra parengusi visą paketą įstatymų pataisų. Tarp jų yra ir NTM įvedimo planai. "Ne su viskuo sutinkame, vyksta karštos diskusijos, mėginame šlifuoti aštrius kampus, bet kol kas sekasi sunkiai", - prisipažino A.Endzinas. Politikas negalėjo pasakyti, ar NTM įvedimo klausimas bus svarstomas pateikiant kitų metų biudžetą.
Abejoja dėl mokesčio
Finansų analitikas Gitanas Nausėda sakė sunkiai įsivaizduojantis, kaip techniškai galima būtų spėti NTM įvesti nuo 2010-ųjų pradžios. "Net atsižvelgiant į tai, kad mokestis būtų mokamas metų pabaigoje, laiko kokybiškai pasirengti būtų pernelyg
mažai", - tvirtino jis. Be to, yra ir ekonominis aspektas - dabartinė nekilnojamojo turto rinkos padėtis tokia, kad naujo mokesčio įvedimas būtų "dar viena vinis" į tos rinkos karstą. "Šiuo atveju geriau palūkėti, kol NT rinka pradės rodyti gyvybės ženklus, ir tada įvesti mokestį", - dėstė G.Nausėda.
Finansų analitikas prisipažino turįs abejonių dėl NTM įvedimo, nes kai kuriais atvejais jis gali būti socialiai neteisingas. "Tačiau atsižvelgiant į tai, kad ateityje jis padėtų suvaldyti nekilnojamojo turto rinką, apsaugoti ją nuo naujų spekuliacijų, kategoriškai nebūčiau nusiteikęs prieš tą mokestį", - pridūrė G.Nausėda. Finansų analitikas mano, kad optimalus terminas įvesti NTM būtų maždaug 2012 metai.
Raimonda Ramelienė