Naujausiais duomenimis, per antivyriausybinius protestus Egipte žuvo keturiolika žmonių, apie 900 sužeista.
Egipto prezidentas Hosni Mubarakas penktadienį paskelbė komendanto valandą visuose šalies miestuose. Tai pranešė šalies valstybinė televizija.
Kiek anksčiau penktadienį Kaire, Seuce ir Aleksandrijoje, apimtuose masinių socialinio protesto akcijų, komendanto valanda buvo įvesta nuo šeštos valandos vakaro iki septintos valandos ryto. Netrukus po to į miestus įžengė kariuomenė ir įvažiavo tankai.
Kaip sužinota iš medikų, penktadienį per susirėmimus su saugumo pajėgomis nukentėjo apie 410 manifestantų.
Po penktadienio pamaldų visame Egipte atsinaujino masinės protesto akcijos, kurių dalyviai reikalauja, kad atsistatydintų prezidentas H. Mubarakas ir būtų įgyvendintos reformos.
Manifestantai penktadienį Kairo centre padegė valdančiosios partijos būstinę. Virš incidento vietos kyla juodi dūmų debesys ir matyti atvira liepsna. Pastatą apsupo saugumo pajėgos, jį gesina ugniagesių brigados.
Nors Egipto prezidento Hosnio Mubarako įsaku po šeštos valandos vakaro vietos laiku (taip pat ir Lietuvos laiku) Kaire ir daugelyje provincijų įvesta komendanto valanda, sostinės gatvėse tęsiasi demonstrantų ir saugumo pajėgų susirėmimai. Kai tik buvo paskelbta komendanto valanda, į miestą įžengė armija. Gatvėse ir pagrindinėse magistralėse išdėstyti kariniai sunkvežimiai ir šarvuotieji transporteriai. Įvairiose Kairo vietose girdėti pakrikas šaudymas. Iš visko sprendžiant, kariškiai, kaip ir anksčiau, mėgina išvaikyti šėlstančias minias ašarinių dujų granatomis ir guminėmis kulkomis.
Naujausiais duomenimis, iš Sueco miesto, kuris atsidūrė demonstrantų rankose, traukiasi saugumo pajėgos.
Liudininkai iš Sueco miesto pasakojo, kad protestuotojai degino policijos mašinas ir nusiaubė policijos pastatą. Tai privertė policiją bėgti iš teritorijos, o protestuotojai savo ruožtu pasisavino ginklus.
Gaunami pirmieji pranešimai apie masines demonstracijas ir Luksore, Egipto pietuose, kur daug užsienio turistų.
Per Egipto televiziją skaitomi šalies jėgos struktūrų pareiškimai, kuriuose piliečiai raginami nepulti į paniką, laikytis rimties ir „netikėti žiniasklaidos skelbiamais melagingais pranešimais“.
Dešimtys tūkstančių protestuotojų visoje šalyje reikalauja tučtuojau pakeisti režimą.
Tūkstančius išėjusiųjų į gatves Egipto policija vaikė guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis.
Policijos susirėmimas su protestuotojais įvyko po penktadienio pamaldų, informuoja naujienų agentūra AFP. Riaušės apėmė Kairą, Aleksandriją, Suecą, Al Arišą, taip pat Al Minijos, Šarkijos, Al Mansūros provincijas.
Visoje šalyje imamams (religijos vadovams) buvo įsakyta atkalbėti žmones eiti į gatves. Tačiau įsakymui nebuvo paklusta ir žmonės po pamaldų išėjo protestuoti. Kaire skambėjo šūkiai: „Šalin, šalin Hosni Mubaraką“.
Kairo mečetės pamaldose dalyvavo ir Nobelio taikos premijos laureatas disidentas Mohamedas El Baradei, neseniai grįžęs į šalį. Telegraph.co.uk praneša, kad protesto metu Egipto valdžia sulaikė lyderį.
Per susirėmimus su policija jau nukentėjo keli užsienio žurnalistai, tarp jų – AP operatorius, BBC korespondentas. Keturis prancūzų žurnalistus sulaikė Egipto pareigūnai. Maždaug po valandos reporterisi buvo paleisti.
Kaip AFP pasakojo BBC reporteris, Kairo policija jį stipriai sumušė.
„Jie sąmoningai taikėsi į žurnalistus, – teigė Assad Sawey. – Jie atėmė mano fotoaparatą, jie mane sulaikė, mušė geležiniais strypais, tokiais, kokie naudojami skerdžiant gyvūnus.“ Žurnalistas paminėjo ir elektrinius strypus.
Šiandien yra ketvirtoji protestų Egipte diena, kurią, protestuotojų įsitikinimu, turėtų įvykti revoliucija.
Egipte beprecedentis interneto išjungimas
Protestų bangos buvo laukta, tad Egipto valdžia iš anksto ėmėsi priemonių.
Buvo išjungtas internetas ir nutraukta daugelis mobiliųjų ryšių, taip vyriausybė tikėjosi užkirsti kelią protesto bangos plitimui.
Mobiliojo ryšio operatorius „Vodafone Egypt“ išplatino pareiškimą: „Visiems mobiliojo ryšio operatoriams Egipte nurodyta riboti ryšį tam tikrose teritorijose. Pagal Egipto įstatymus, valdžia turi teisę išleisti tokį įsakymą, ir mes esame įpareigoti jam paklusti“.
Tuo tarpu beveik visų internetinių paslaugų išjungimas yra laikomas precedentų neturinčiu įvykiu, praneša AP. Nors dažnai per neramumus vyriausybės sustabdo interneto ryšį, Egiptas tai padarė iš anksto – 34 minutės po vidurnakčio. Be to, paveikti buvo ir mobilieji telefonai su nešiojamaisiais kompiuteriais.
Interneto saugos ekspertas pabrėžė, kad tokio įvykio interneto istorijoje dar nebuvo, informuja AP.
„Mes jau paskelbėme susitikimo vietas. Mes tai jau padarėme, tad mums daugiau nereikia komunikacijos priemonių“, − sakė viena iš socialiniuose puslapiuose veikiančios grupės, kviečiančios žmones sukilti, „Balandžio 6-oji“ įkūrėja Israa Abd Fatah.
„Mes norime, kad režimas pasitrauktų. Mes to prašome jau 30 metų, tačiau režimas niekada į mus nekreipė dėmesio“, − dėstė moteris.
Ji patikino, kad, kol nepasikeis valdžia, protestuojantieji trauktis nežada. „Mes jau praradome 6 bendražygius, jų kraujas mums labai brangus, tad mes pasiruošę aukotis, − teigė Abd Fatah. − Laisvė turi savo kainą − mes nebijome jos sumokėti ir mes tikrai galime tai padaryti.“
Davos konferencijoje Šveicarijoje Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki–moonas, paklaustas nuomonės apie Egipto valdžios sprendimą blokuoti interneto ryšį, sakė: „žodžio ir susirinkimų teisės privalo būti gerbiamos“.
Generalinis sekretorius kreipėsi ir į kitas protestų apniktas regiono šalis, Tunisą ir Jemeną, ragindamas išklausyti žmones ir atkreipti dėmesį į jų skundus.
Egiptą kamuojantys protestai yra didžiausi nuo prezidento H. Mubarako valdymo pradžios 1981-aisiais. Egipto žmones sukilti įkvėpė Jazminų revoliucija Tunise, kurios metu dar šio mėnesio pradžioje buvo nuverstas prezidentas.
Vaizdo įrašą, kuriame Egipto policija nušauna demonstrantą, galite pažiūrėti čia.