Krizė, biudžeto skylės ir apelkiacijos į socialinį solidarumą įžiebė naujas diskusijas dėl progresinio mokesčio, kurio taip ir nesugebėjo įvesti ankstesnė valdžia. Tokio mokesčio įvedimui, bent jau krizės metu, neprieštarauja ir dalis Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narių.
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovas Seime Algirdas Sysas pasiūlė progresinį mokestį, kurio LSDP nesugebėjo įvesti būdama valdžioje.
Projektas bus svarstomas – po pateikimo pritarta. Apie tai jau anksčiau prabilo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos parlamente lyderis Jurgis Razma, siūlantis bet kuria kaina stengtis nemažinti atlyginimų viešajame sektoriuje ir siekti didesnio turtingųjų socialinio solidarumo.
LSDP dar siūlė nuo 2008 metais įvesti progresinius tarifus gyventų darbo užmokesčiui. Tik kažkodėl, kai buvo valdžioje, siūlė gana keistą variantą. Mėnesinės algos dalį iki 320 litų neapmokestinti, dalį nuo 321 iki 1000 litų apmokestinti 15 procentų, o dalį nuo 1001 ir daugiau – 27 procentų tarifu. Tačiau šiam pasiūlymui nebuvo pritarta.
Šiandien LSDp siūlomas variantas numato daugiau pakopų ir yra panašesnis į tikrą progresiją. Siūloma:
metinių pajamų daliai, neviršijančiai 24 000 litų, būtų taikomas 15 procentų tarifas;
metinių pajamų daliai, viršijančiai 24 000 litų, bet neviršijančiai 60 000 litų - 18 procentų tarifas;
metinių pajamų daliai, viršijančiai 60 000 litų, bet neviršijančiai 120 000 litų, - 25 procentų tarifas;
metinių pajamų daliai, viršijančiai 120 000 litų, - 40 procentų tarifas.
Atsirado ir daugiau siūlymų
Darbo partijos frakcijos nariai Seimo posėdžių sekretoriate užregistravo pasiūlymą dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo, kuriuo siūlo keisti šuo metu Seime svarstomą progresinio pajamų mokesčio tarifų diferenciaciją. Darbiečiai siūlo asmenims, per metus uždirbantiems iki 24 tūkst. Lt, taikyti 10 proc. pajamų mokestį, o nuo 24 tūkst. iki 60 tūkstančių Lt — 15 proc. mokesčio tarifą. Darbo partija sutinka su siūlymu asmenims, uždirbantiems nuo 60 iki 120 tūkst. — taikyti 25 proc. pajamų mokestį, o virš 120 tūkst. — 40 proc. mokestį.
„Algirdo Syso pataisa dėl progresinių mokesčių įvedimo neišsprendžia mažai uždirbančių žmonių problemų, todėl mes ją vertiname kaip populistinį pasiūlymą. Pagal jo siūlomą tvarką, pinigai atitektų ne mažiau uždirbantiems žmonėms, o patektų į bendrą katilą. Jis nori atimti iš turtingų, bet padalinti mažai uždirbantiems pamiršo. Todėl A. Syso pataisą galima pavadinti pavydo mokesčiu. Mes norime, kad pavadinimas progresiniai mokesčiai teisingai atitiktų turinį. Mūsų tikslas — sumažinti atskirtį tarp mažai uždirbančių ir turtingų. Mes siūlome teisingesnę ir geriau suprantamą paprastam žmogui pataisą — uždirbi iki 24 tūkst. Lt per metus — moki 10 proc. pajamų mokestį, iki 60 tūkst. — 15 proc.“, — sakė pataisos iniciatorius, Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Uspaskich.
Anot Darbo partijos paeiškimo, Seimui pritarus V. Uspaskich pasiūlymui, apčiuopiamai didesnę naudą galės pajusti apie 850 tūkst. Lietuvos gyventojų.
Pritaria ir neparlamentinė partija
Į Seimą nepatekusi Lietuvos socialdemokratų sąjunga (LSDS)pabrėžia nuosekliai ne vienerius metus siekusi, kad Lietuvoje būtų įvestas progresinis gyventojų pajamų mokestis (PGPM). „Mokestis, kurio principu paremta civilizuoto demokratinio pasaulio mokesčių sistema. LSDS sveikina ir palaiko bandymus įvesti PGPM,“- sakoma jos išplatintame pareiškime.
Anot LSDS, akivaizdu, kad tai Lietuvoje privalėjo būti padaryta žymiai anksčiau. Taigi, belieka guostis posakiu „geriau vėliau, negu niekada“.
„Tačiau šiandienos socialinė ekonominė padėtis reikalauja žymiai platesnių kompleksinių veiksmų ir sprendimų. Socialinė atskirtis, pajamų nelygybė, turtinė diferenciacija, stambaus kapitalo įsigalėjimas bei savivalė pasiekė tokį lygį, kad vien progresinis gyventojų pajamų mokestis neišspręs šių įsisenėjusių problemų. Kartu su PGPM, Socialdemokratų sąjungos nuomone, turi būti priimta: visuotinis pajamų, išlaidų ir turto deklaravimo įstatymas, prabangaus turto apmokestinimas; diferencijuotas pelno mokestis; dividendai turi būti priskiriami pajamoms, kurioms taikomas PGPM,“- pabrėžiama LSDS pozicijoje.
LSDS nuomone, Taip pat būtina panaikinti senaties termino taikymą sunkiems finansiniams, ekonominiams nusikaltimams. Toks kompleksas sprendimų esą ne tik leistų Lietuvai pasukti socialiai teisingesnės bei solidaresnės valstybės kryptimi, bet ir taptų efektyvia priemone krizei šalyje įveikti.
Liberalcentristai prieš
Kliūtimi įvesti dalies konservatorių palaikomą mokesčių progresiją gali tapti koalicijos partnerių laikysena. Tokiai mokesčių sistemai tradiciškai priešinasi į valdančiąją koaliciją įeinantys liberalcentristai.
Verslininkų interesų gynėjo nišą užimančių liberalcentristų lyderis, tuo tarpu, teigia, kad ir toliau nepritaria progresiniams mokesčiams ir net leidžia suprasti, kad siekis juos įvesti gali ir toliau silpninti valdančiąją koaliciją.