„Gyvename senstančioje visuomenėje ir orios senatvės garantavimas darosi vis aktualesnis. Šiuo metu senatvės paslaugų prieinamumas yra labai ribotas. Kaip žinia, daug senjorų laukia eilėse į senelių globos namus, o net ir tiems, kurie pajėgūs gyventi savarankiškai, paslaugos dažnai būna neprieinamos“, – atkreipia dėmesį G. Kaminskaitė-Salters.
Jos manymu, norint, kad paslaugos taptų prieinamesnės, reikėtų neapsiriboti vien institucine globa. „Neužteks senelių namų, neužteks globos įstaigų. Reikia didinti paslaugų prieinamumą tiems, kurie pajėgūs, nori gyventi namuose. Yra ir socialinės, ir medicinos paslaugos, palengvinimas senjoro paprastos dienos, kad jis galėtų toliau oriai ir garbingai gyventi nepriklausomai“, – pabrėžia Prezidentės patarėja.
Paklausta, kiek trūksta vietų senelių globos namuose, G. Kaminskaitė-Salters sako, kad tai kol kas nėra apskaičiuota. „Konkrečiai neskaičiavome, kiek trūktų vietų seneliams, nes, žinoma, ne visi norės gyventi senelių globos namuose. Dauguma tikriausiai pasirinktų nepriklausomą gyvenimą“, – mano G. Kaminskaitė-Salters.
Jos žiniomis, šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 0,5 mln. vyresnių nei 65 metai žmonių, o globos įstaigose vietų yra mažiau nei 5 tūkst. „Neišvengiamai susidaro eilės, o tiems, kurie gyvena nepriklausomai, nori išlikti savarankiški, globos paslaugos, socialinė rūpyba yra sunkiai prieinama“, – dėsto Prezidentės patarėja.
D. Grybauskaitė antradienį lankosi Dotnuvos senelių globos namuose. Pasak Kaminskaitės-Salters, šalies vadovė tikisi susipažinti su problemomis, su kuriomis susiduria tokios globos įstaigos, bei išgirsti iš pačių senjorų, kas padėtų jiems užtikrinti orią ir visavertę senatvę.