Po 5,5 mln. eurų paskolų galės suteikti SEB ir „Swedbank“, 3 mln. eurų – „Luminor“. Likusius 950 tūkst. eurų paskolins 10 kredito unijų visoje šalyje, nurodoma socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakyme.
SEB bankas antradienį pranešė pasirašęs sutartį su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dėl tokių paskolų. Sutartis su ministerija jau yra pasirašę „Luminor“ ir „Swedbank“.
„Sulaukiame didelio ir didmiesčių, ir šalies regionų gyventojų susidomėjimo tokiomis paskolomis. Pernai metų pradžioje SEB bankui nustatytą limitą pasiekėme jau antrą ketvirtį“, – pranešime spaudai cituojamas SEB banko Mažmeninės tarnybos direktorius Vaidas Žagūnis.
Vyriausybės kompensuojamas būsto paskolas gauna žmonės, turintys teisę į valstybės paramą būstui įsigyti – jaunos ir daugiavaikės šeimos ar neįgalieji, perkantys pirmąjį būstą, rekonstruojantys ar pritaikantys neįgaliųjų poreikiams būstą, tačiau jei jų pajamos ir turtas neviršija nustatytų ribų.
Būstui įsigyti asmeniui be šeimos gali būti suteikiama iki 53 tūkst. eurų valstybės iš dalies kompensuojama būsto paskola, dviejų ir daugiau asmenų šeimai – 87 tūkst. eurų. Būsto rekonstrukcijai galima pasiskolinti iki 35 tūkst. eurų.
Ar asmuo turi teisę gauti lengvatą ir kokia lengvata jam priklauso, sprendimą priima savivaldybė, atsižvelgdama į Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo nuostatas. Todėl gyventojai, norintys gauti tokio tipo paskolą, be įprastų dokumentų, pateikiamų bankui, taip pat turi pateikti savivaldybės išduodamą pažymą, liudijančią teisę gauti valstybės teikiamą paramą.
„Bankas, gavęs visus reikiamus dokumentus, sprendimą dėl būsto paskolos suteikimo priima kaip įprastai įvertinęs kliento finansines galimybes prisiimti ilgalaikius įsipareigojimus. Atsakingojo skolinimo nuostatuose nustatyta, kad asmens, kuriam suteikiama būsto paskola, visų turimų finansinių įsipareigojimų dydis neturi viršyti 40 proc. jo pajamų. Be to, jis privalo turėti ir nuosavų lėšų dalį, kuri sudarytų ne mažiau kaip 15 proc. įsigyjamo būsto kainos“, – komentuoja SEB banko atstovas V. Žagūnis.
Jei suteikiama valstybės iš dalies kompensuojama būsto paskola, valstybė subsidijuoja nuo 10 iki 20 proc. būsto paskolos sumos. Asmenys ir šeimos, gavusios subsidiją, ją gali naudoti paskolos ar pradinės įmokos daliai sumokėti. Pvz., jei valstybės subsidija sudaro 10 proc. suteikto valstybės iš dalies kompensuojamo būsto kredito sumos, o ši suma siekia 30 tūkst. eurų, paskolos gavėjui reikės grąžinti maždaug 3 tūkst. eurų mažiau suteiktos paskolos (arba pradžioje sumokėti mažesnę mokamą nuosavų lėšų dalį), nes šią sumą kompensuotų valstybė.