Išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda praėjusią savaitę aplankė Kauno klinikose gydomą žiauriai sumuštą merginą iš Jurbarko. G. Nausėda su mergina kalbėjosi akis į akį, aptarė jos būklę su medikais, teiravosi jos šeimos, kuo gali padėti.
Silpnesnių gynėjai
Pernai politikų dėmesio susilaukė ir kauniečių Kručinskų šeima, laikinai netekusi savo dviejų mažamečių vaikų dėl įtarimo smurtu prieš juos. Istorijai besirutuliojant, Seimo nariai Mindaugas Puidokas ir Naglis Puteikis (tuo metu siekęs prezidento posto) išreiškė palaikymą šeimai, tiesiogiai dalyvavo istorijoje. Netrukus po kauniečių dramos M. Puidokas pareiškė taip pat ketinantis siekti prezidento posto.
Vos žiniasklaida ėmė plačiau nušviesti kauniečių bandymą atgauti savo vaikus, socialiniuose tinkluose prasidėjo ir kalbos, kad ji primena Drąsiaus Kedžio bandymą atgauti savo dukrelę. Tačiau pernai N. Puteikis savo įsitraukimą į Kručinskų šeimos istoriją aiškino noru ginti silpnesnius.
„Aš jaučiu pareigą apginti tuos tėvus, nes jie yra maži, neturtingi, išsigandę, ant jų važiuoja milžiniška valstybė mašina. Ir mes, kaip Seimo nariai, privalome ginti mažutėlius“, – tv3.lt kalbėjo N. Puteikis.
Noras susitapatinti
Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas, profesorius Šarūnas Liekis mano, kad politikų įsitraukimas į visuomenėje didelį atgarsį sukėlusias istorijas nėra blogai, kur kas blogiau būtų, jei jie liktų abejingi.
„Paprastai politikai nori prisiliesti prie visuomenei svarbių reikalų, rodyti, kad jiems tos problemos svarbios, demonstruoti atjautą, jei visuomenė demonstruoja, pasipiktinimą, jei visuomenė taip jaučiasi. Politikai nori susitapatinti su didžiąja dalimi visuomenės, kad elektoratas jaustų, jog jie yra savi“, – tv3.lt kalbėjo Š. Liekis.
Profesoriaus teigimu, tokia politikų taktika pasiteisina tada, kai visuomenė jų gesto nepasitinka patyčiomis, kaip įvyko prie nužudyto keturmečio Matuko kapo nusifotografavusiam socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui.
„Kukuraičio ženklas buvo daugiau simbolinis, o Puidokas ėmėsi tas problemas spręsti ir organizuoti, taip populiarumą savo pasididino. <...> Tai nelabai kišimasis į šeimos reikalus, tiesiog noras pademonstruoti dėmesį ir svarbą. Nausėda apsilankė, bet žurnalistų su savimi nesitempė. Tai normalus gestas. Bet kuriuo atveju yra ir nuoširdi užuojauta, ir rūpestis, juo labiau, kad žurnalistų nekvietė“, – svarstė Š. Liekis.
Lazda su dviem galais
Viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas taip pat pritaria, kad dažnai politikų įsitraukimas į visuomenei svarbias temas gali būti vedamas nuoširdaus rūpesčio, tačiau netrūksta atvejų, kuomet tokios istorijos tėra palankus būdas išgarsėti.
„Dalis politikų skaudžiomis temomis kuriasi savo kapitalą, renkasi savo žinomumą, auditoriją. Dažnai pabrėžiu būtent Puidoko atvejį. Akivaizdžiai žmogus visais įmanomais būdais bandė pasisavinti tą temą. Atsistoti politikui šalia temos, kuri yra aktuali, ir įgarsinti tai, ką daugelis šneka, atrodo labai palanku, patrauklu. Jis prieš metus buvo faktiškai vienas iš mažiausiai žinomų Seimo narių, tačiau jo agresyvus elgesys jam suteikė galimybę tapti kandidatu į Lietuvos prezidentus“, – tv3.lt sakė A. Katauskas.
Vis dėlto specialistas pažymi, kad politikų įsitraukimas – lazda su dviem galais, o L. Kukuraičio nesėkmingos nuotraukos pavyzdys – puiki to iliustracija.
„Kukuraičio atveju, kai jis pats buvo atsakingas už tą temą ir sritį, kur ir įvyko pati nelaimė, tai buvo visiškai nesąžiningas visų Lietuvos gyventojų atžvilgiu žingsnis. Tačiau tam tikra dalis politikų sunkiai įsivaizduojami aukštesniuose, atsakinguose postuose, bet jie, kaip Seimo nariai, gali išgyventi ilgai ir turėti gana daug įtakos Seime. Pažiūrėkime į tą patį Petrą Gražulį, kuris dėl vienos temos Seime išsilaikė ne vieną kadenciją“, – pastebėjo A. Katauskas.
Gali išsikasti sau duobę
Komentuodamas G. Nausėdos apsilankymą pas septyniolikmetę jurbarkietę, viešųjų ryšių specialistas mano, kad išrinktojo prezidento vizitas nuoširdus, bet gali neigiamai atsiliepti ateityje.
„Kita pusė yra tai, kad atsiras spaudimas ir oponentai G. Nausėdos po kito panašaus atvejo pradės viešojoje erdvėje kelti klausimus – o ką dabar, gerbiamas prezidente, darysite? Ir šitoje vietoje bus įdomu, nes jo komunikacijoje pamatysime, kaip jam reikės paaiškinti, kad jis negali to daryti, kodėl tas atvejis buvo išskirtinis. Akivaizdu, kad čia atsirado taškas, į kurį bus spaudžiama oponentų“, – prognozavo A. Katauskas.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nusikaltimas prieš septyniolikmetę jurbarkietę įvykdytas kaimo turizmo sodyboje gegužės 26-sios rytą. Paauglę galimai sumušė ir pasikėsino išžaginti nepilnametis Jurbarko politikės sūnus. Įvykio vietoje jį sulaikė policijos pareigūnai. Įtariamajam nustatytas lengvas girtumo laipsnis (1,12 prom. alkoholio).