Apie mokesčių reformą kalbantys politikai bei dalis naujųjų Seimo narių 2007 metais realiai mokėjo kur kas mažesnius mokesčius nei samdomi darbuotojai, tvirtina ekonomistė Aušra Maldeikienė.
Samdomi darbuotojai, jos skaičiavimais, valstybei pernai vidutiniškai sumokėjo 22,3 proc. pajamų mokesčio.
Interviu Žinių radijui A.Maldeikienė pirmadienį teigė, kad dalis Seimo narių deklaruodami pajamas į jas „pamiršta“ įtraukti gaunamas pajamas kanceliarinėms prekėms ir reprezentacinėms išlaidoms, kurios visai neapmokestinamos, o dalis naujųjų Seimo narių pernai, jos teigimu, tikriausiai dirbo pagal autorines sutartis, pagal kurias pajamos apmokestinamos 15 proc. tarifu.
A.Maldeikienės teigimu, realus premjero Gedimino Kirkilo pernai sumokėtų mokesčių tarifas buvo 16,3 proc., konservatorių lyderio Audriaus Kubiliaus - 13,7 proc., o liberalo Gintaro Steponavičiaus - 13,6 procento.
Šių politikų 2007 metų turto ir pajamų deklaracijos rodo, kad jie pernai mokėjo atitinkamai 26 proc., 25,6 proc. ir 25,6 proc. dydžio pajamų mokestį, tačiau, anot A.Maldeikienės, visi jie į savo pajamų deklaracijas neįtraukė pajamų kanceliarinėms prekėms ir kitoms išlaidoms.
Ekonomistės teigimu, iš dabartinės Vyriausybės narių reprezentacines išlaidas įrašė tik susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius ir Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė - jų pajamų mokesčio tarifai pernai buvo atitinkamai 9,4 proc. ir 9,5 procento.
A.Maldeikienės teigimu, darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas pernai visiškai nemokėjo pajamų mokesčio, o beveik 6,8 mln. litų pajamų, anot turto deklaracijos, gavo pardavęs „Kėdainių grūdų“ akcijas.
„Įdomi ir „svieto lygintojo“, tvarkos-teisingumo sąrašo vedlio Juliaus Veselkos situacija. Jis, kaip rodo interesų deklaracija, dar prisiduria ir iš ūkininko veiklos, tad yra verslininkas, ir jo realus pajamų mokesčio tarifas pernai buvo 7,3 proc.“, - sakė A.Maldeikienė.
Liberalų sąjūdžiui vadovaujantis Eligijus Masiulis pernai mokėjo 14,1 proc. pajamų mokesčio, o liberalų ir centro sąjungos lyderis Artūras Zuokas - 13 procentų.
Anot A.Maldeikienės, iš ypač daug nuveikti žadančiai Tautos prisikėlimo partijai priklausančių naujųjų Seimo narių pernai tik kelių mokesčio tarifas viršijo 15 proc. Dainius Budrys sumokėjo 22,5 proc., Vytautas Kurpuvesas - 22,1 proc., o Saulius Stoma - 21 proc. mokesčių.
Tuo tarpu Arūno ir Ingos Valinskų pajamų mokesčio dydis pernai siekė 15 proc., Astos Baukutės - 14,4 proc., Roko Žilinsko - 15,3 proc., Donaldos Meiželytės - 13,9 proc., Daivos Tamošiūnaitės-Budrės - 15 proc., o Lino Karaliaus - 7 procentus.
„Tikėtina, jog didžioji „tautos kėlikų“ dalis pajamas gauna kaip autorinius atlyginimus, tad nemoka įmokų „Sodrai“, kuriuos sąžiningai moka samdiniai, kurie nuo kitų metų tikriausiai mokės dar daugiau“, - tvirtino A.Maldeikienė.
Anot jos, atskirai išskirti galima būtų 0,46 proc. mokesčių sumokėjusi Ligitą Kernagį, kuris, ekonomistės teigimu, tikriausiai buvo įsigijęs verslo liudijimą ir taip pat nemokėjo įmokų "Sodrai".
Pajamų mokesčio tarifas pernai buvo 27 procentai.