Asociacijos vadovas Tadas Gudaitis sako, jog toks išskirtinis atvejis būtų aukščiausias negalios lygis – 75-100 proc. nedarbingumas. Jis siūlo kol kas neleisti patiems žmonėms nurodyti priežasties, dėl kurios kaupimas pensijai apsunkintų jų gyvenimą ir dėl to jie galėtų nutraukti sutartis.
Pasak jo, ateityje tokį kelią būtų galima svarstyti, bet prieš tai reikia numatyti procedūras, kaip tokį kaupiančiojo apsisprendimą būtų galima įgyvendinti.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad pensijų fondų valdytojai priešinasi ministerijos siūlymui leisti sutartis nutraukti ir dėl gyventojams labai svarbių aplinkybių, kurios apsunkintų jų gyvenimą ar padarytų kaupimą betiksliu.
„Nesutinka optimistiškai patys fondai arba tie, kuriems reikėtų galbūt administruoti tokį procesą. Tai dar gryninamės“, – šią savaitę Seimo Darbo partijos frakcijoje teigė ministrė.
Anksčiau ji yra sakiusi, kad svarbios priežastys trauktis iš lėšų kaupimo pensijai galėtų būti kaupiančiojo šeimos nario, nepilnamečio vaiko liga ar sunki negalia.
T. Gudaitis BNS tvirtino, kad fondų valdytojų nuomone, priežasčių sąrašo labai išplėsti nereikėtų.
„Tokia mūsų pozicija ir yra, kad tie atvejai tikrai turi būti išskirtiniai ir susiję su žmogaus sveikatos situacija, kada yra labai didelė tikimybė, kad žmogus tos pensijos nelauks. Siektinas dalykas būtų, kad kalbėtume apie tą aukščiausią negalios lygį, kai pasiekiamas 75-100 proc. nedarbingumo lygis“, – BNS teigė T. Gudaitis.
Pasak jo, kritinių ligų, dėl kurių būtų nutraukiamos sutartys, sąrašą visų pirma reikia pamatyti, o tada jį komentuoti.
T. Gudaičio teigimu, taip pat reikia įvertinti, ar leidus žmogui pačiam spręsti dėl svarbių pasitraukimo priežasčių, tokia tvarka galėtų apsunkinti ne tik gydytojus, komisijas, kurios sprendžia dėl negalios suteikimo, bet ir teisėjus.
„Kad nesukeltų papildomo krūvio dabar egzistuojančiai sistemai: gydytojams, teisėjams, teismams, kurie gali būti užversti ginčais „Sodrai“ kaupimo bendrovės“, – teigė T. Gudaitis.
Todėl asociacijos vadovas mano, kad būtų pats tinkamiausias variantas palikti sąrašo plėtimą vėlesniam laikui: „Tada diskusijos būtų konstruktyvesnės“.
M. Navickienė sako, kad su fondais nesutariama ir dėl valstybės dalies likimo: „Ar tai turėtų būti nuosavybės teisė, ar turėtų būti perskirstyta visiems žmonėms“.
T. Gudaitis mano, kad šiuo klausimu sprendimus turi priimti tik politikai ir mokesčių administratoriai.
„Kaip matyti iš kitų kaupimo instrumentų, lengvatas, šiuokart – valstybės paskatą – valstybė dažnai nori susigrąžinti, kai nėra tikslas pasiektas“, – sakė T. Gudaitis.
Viceministras Martynas Šiurkus BNS anksčiau sakė, kad svarstoma siūlyti šias lėšas palikti „Sodroje“, o žmogui grąžinti už jas sukauptą investicinę grąžą.
M. Navickienė žada, kad galutinis pataisų variantas turėtų būti parengtas netrukus, tuomet pataisos būtų pristatytos parlamentinėms frakcijoms ir tik vėliau svarstomos Vyriausybėje ir Seime.
Ministerija pataisas rengia Konstituciniam Teismui kovo pradžioje paskelbus, kad turi būti numatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių.
Aiškins šūdo krūva ką žmonėms daryti su savo sunkiais uždirbtais pinigais