„Šiaip iš esmės mes turėjome vakar prieš atidarymą eiles, nes žmonės tiesiog rikiavosi prieš atidarymą, kol buvo neatidaryta parduotuvė“, – komentavo „Ikea“ parduotuvės vadovė Jolita Juodzevičienė.
Vienos iš sostinėje įsikūrusių parduotuvių vadovė pasakoja visuomenės sveiktos specialistėms, kaip parduotuvė laikosi karantino metu nustatytų reikalavimų. Anot parduotuvės vadovės, pirkėjų srautai griežtai kontroliuojami.
„Visuomet turėjome automatinį skaičiavimą įeinančių žmonių ir apsaugos darbuotojas, kuris tikrina, turi ausinę ir visada žino, kiek parduotuvėje yra žmonių, tai mes pusę numatyto kiekio nebuvo pasiekę“, – pasakojo „Ikea“ atstovė.
Visuomenės sveikatos specialistės domisi ne tik eilėmis ir specialiu atstumą padedančių palaikyti ženklinimu ant grindų.
Tikrinama, ar parduotuvių darbuotojai dėvi apsaugines priemones, ar matuojama jų kūno temperatūra, ar šalia įėjimų į parduotuvę kabo reikalinga informacija vyresniems pirkėjams, ar dezinfekuojami vežimėliai, ar viduje klientai gali rasti visas reikalingas dezinfekcines priemones.
Prie dalies parduotuvių, kur žmonių kiekis pasiekia maksimalią leidžiamą ribą, formuojasi eilės.
„Žmonės iš tikro nebeturi ką veikti. Jeigu yra kažkokios veiklos. Sode turiu veiklos va tiek. Tai reikėtų kažką nusipirkti. Ir sėklos, ir daigai. Visko, visko, visko pritrūkom“, – pasakojo vienas pirkėja.
„Sėdėti namuose jau nusibodo. Geriau susirgti dabar, kol yra vietos ligoninėse“, – aiškino kitas.
„Čia išviso yra nesąmonė. Jeigu žmonės kaip tik neturi ką dirbti. Dabar mes turėtumėme kažką konstruoti, daryti. Ar kažką tokio. Ne eilėse stovėti pusdienį tik tam, kad nusipirktumėme vieną detalę, kurią pamiršome“, – tvirtino į parduotuvę išskubėjęs pilietis.
Prie dalies parduotuvių susidariusios eilės sudaro apgaulingą įspūdį, jei žmonių srautai nebūtų kontroliuojami, visi pirkėjai laisvai tilptų viduje. Patikrinimai vyksta ne tik sostinėje, bet ir kituose šalies miestuose.
Tikrinami ne tik prekybos tinklai, bet ir smulkesnės parduotuvės. Didžiausioje Kauno prekyvietėje pardavėjams taip pat tenka rodyti visas apsaugos priemones.
„Vienkartinės apsaugos pirštinės, turime dezinfekcinį skystį ir instrukcijos yra bendrosios saugumo, atstumai kokie. Didesnių pastabų kaip ir neišreiškė, kaip supratau“, – kalbėjo prekyvietės pardavėjas Gintaras Lisauskas.
„Rūpinuosi ir savimi ir klientais. Matot pakabintas dezinfekavimas, pirštinės. Jeigu matavimui ir maišeliai paruošti. Po kiekvieno dezinfekuojam, kiek galime“, – tikino pardavėja Ramūnė Oliferenko.
„Turime praktikos ir žinome kaip padėti savo nuomininkams. Tik sužinoję Vyriausybės nutarimą dėl sąlygų švelninimo, aprūpinome visus kaukėmis, rekomendacijomis dėl valymo, įvairiais informaciniais plakatais“, – sakė Prekybos miestelio „Urmas“ atstovė Dovilė Lengvenienė.
Lietuvoje šią savaitę sušvelninus karantino sąlygas ir leidus teikti kai kurias paslaugas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai šeštadienį iš patikrintų 642 prekybos ir paslaugų teikimo vietų, 52-ose rado pažeidimų.
Dažniausi pažeidimai – prie įėjimo į prekybos vietą nėra informacijos apie tai, kad nerekomenduojama lankytis rizikos grupių asmenims, nepažymėti privalomi atstumai tarp eilėje stovinčių pirkėjų, į patalpas patenkama ne per tiesioginį įėjimą iš lauko, nematuojama darbuotojų kūno temperatūra atvykus į darbą. Daugiausia pažeidimų fiksuota sostinėje. Visuomenės sveikatos centras svarsto galimybę kitą savaitę tęsti patikras.