Socialdemokratų lyderė su A. Skardžiumi yra pažįstama dar nuo Naujosios sąjungos arba socialliberalų laikų. Šaltinių duomenimis, V. Blinkevičiūtė sutiko atverti duris A. Skardžiui, todėl politikas pateikė prašymą partijos Kupiškio skyriui ir iš naujo tapo socialdemokratu. Tačiau pamatęs, kokio nepasitenkinimo sulaukė jo sugrįžimas, A. Skardžius paskelbė pasitraukiantis iš partijos, nes į tą pačią upę dukart neįbrisi.
Pats A. Skardžius portalui tv3.lt nepatvirtino norėjęs įsilieti į demokratų gretas, o paklaustas, ar sugrįžimas pas socialdemokratus buvo derintas su V. Blinkevičiūte ar kita partijos vadovybe, pasirinko neatsakyti į klausimą. „Aš nenorėčiau veltis į jokias detales, jeigu nesupyksite“, – teigė A. Skardžius.
Performulavus klausimą, ar politiko įstojimas partijos vadovybei turėjo būti staigmena, ar jis buvo suderintas, A. Skardžius atsakė taip: „Galima aš šitą klausimą praleisiu?“
Su V. Blinkevičiūte portalui tv3.lt susisiekti nepavyko.
Partijos nariai rašo pasipiktinimo laiškus
Iš Lietuvos socialdemokratų partijos A. Skardžius buvo pasitraukęs 2017 metais kartu su grupe politikų, kurie pasipriešino partijos tarybos sprendimui trauktis iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Tuomet atskilėliai sukūrė atskirą frakciją, vėliau Lietuvos socialdemokratų darbo partiją, bet pasisekimo visuomenėje ji nesulaukė. A. Skardžius 2020 m. Seimo rinkimuose dalyvavo su Darbo partija.
Neoficialiai teigiama, kad planas iš naujo prisišlieti prie socialdemokratų jau buvo subrendęs apytiksliai 2022 metų pabaigoje, bet tuometinis Lietuvos socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas neva pasakęs, kad A. Skardžius taps frakcijos ir partijos nariu tik per jo lavoną ar pavartojęs kitą stiprią frazę, todėl buvo laukiama palankesnio laiko. Manyta, kad toks laikas atėjo šiuo metu, todėl A. Skardžius pateikė prašymą partijos Kupiškio skyriui ir 2023 m. kovo 22 d. buvo priimtas į partiją.
„Toks buvo skyriaus apsisprendimas“, – aiškina Kupiškio skyriaus pirmininkas Augenijus Cesevičius, motyvuodamas, kad skyrius turi autonomiją priimti narius.
Paklaustas, ar buvo kalbėta apie A. Skardžiaus sugrįžimą į partiją su partijos vadovybe, skyriaus pirmininkas teigė, kad „oficialaus kalbėjimosi“ nebuvę. „Kiekvieno partijos nario niekas nederina. Skyrius veikia statuto rėmuose ir nepriklausomai priima sprendimus, ką priimti į partiją. Mes manome, kad Seimo narys atitiko reikalavimus partijos nariui ir jį priėmėme“, – teigia A. Cesevičius.
Bet šaltiniai partijoje sako, kad tai nėra tiesa – A. Skardžius priimtas su V. Blinkevičiūtės žinia, bet tai sukėlė kitų partijos narių pasipiktinimą ir netgi nusivylimą. Partijos nariai, skyrių pirmininkai partijos centrinei būstinei rašo pasipiktinimo laiškus, todėl tikriausiai A. Skardžiaus narystė partijoje bus svarstoma valdybos posėdyje.
„Mums čia buvo šokas. Jis vakare įstojo į Kupiškio skyrių ir šiandien ryte frakcijos seniūnė gavo Kupiškio skyriaus raštelį su informacija, kad A. Skardžius tapo partijos nariu. Ir gavo A. Skardžiaus prašymą priimti į frakciją“, – aiškino vienas socialdemokratas.
Sinkevičius: jaučiuosi, tarsi grįžtame atgal į praeitį
Partijos pirmininko pavaduotojas, Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius sakė esantis nusivylęs tokia įvykių eiga, nes A. Skardžius pats paliko partiją, kai nesutiko su partijos tarybos sprendimu trauktis iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, perbėgo per kelias partijas, o dabar neradęs niekur geriau nusprendė grįžti.
„Šiandien Vilniuje vesdamas Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos posėdį gavau Marijampolės mero žinutę, kuri buvo suformuluota maždaug taip: „Ar mes tikrai dėl A. Skardžiaus taip apsisprendėme?“ Galvoju, apie ką čia šneka. Atrodo, net nesuprantama, apie ką čia. Aš pradėjau žiūrėti, kas su tuo A. Skardžiumi įvykę. Portaluose dar nieko nebuvo, bet vidiniuose partijos susirašinėjimuose diskusijos pradėjo virti, kaip tai galėjo įvykti. Paskui supratau, kad frakcijos sprendimas yra, o frakcija taip pasielgė iš po sprendimo Kupiškyje. Man asmeniškai, tai netikėta. Aš ir nustebęs, ir nusivylęs sprendimu. Gal nereikia ant karštųjų vertinti, bet motyvų aš nesuprantu. Norėčiau juos išgirsti. Ir palaikau tą poziciją, kad yra partijos struktūriniai organai, etikos komisija, kuri galėtų pateikti savo išvadą – buvo žmogus partijoje, paskui paliko partiją, ne vieną partiją iš frakciją pakeitė“, – svarstė M. Sinkevičius.
„Man tai atrodo reputacinė žala mūsų organizacijai, kuri siekia atsinaujinimo. Dalis žmonių savu laiku mūsų organizaciją ne išvaryti, bet patys savo noru paliko, susikūrė savo alternatyvias organizacijas, kurios nebeegzistuoja politinėje padangėje, o dabar toks noras grįžti. Nežinau, man tai nesuprantama, kelia didžiulį nusistebėjimą ir savotišką nusivylimą. Tai diametraliai skirtingi jausmai, lyginant ką turėjome po rinkimų, kai buvo euforija dėl žmonių įvertinimo, o dabar kažkaip atgal į praeitį. Nežinau, ar to reikia“, – pridūrė M. Sinkevičius.
Paklaustas, ar galėjo šis sprendimas būti priimtas su partijos pirmininkės V. Blinkevičiūtės žinia, M. Sinkevičius teigė to nežinantis. „Nesu linkęs teigti nei vienaip, nei kitaip, manau, pati partijos vadovė pasakys, ar jai buvo žinoma, ar tai individualus skyriaus veiksmas“, – sakė partijos pirmininkės pavaduotojas.
Išrinktasis Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič dar dienos pradžioje socialiniame tinkle parašė nepritariantis tokiam A. Skardžiaus sugrįžimui bei manantis, jog šį klausimą turi svarstyti partijos valdymo institucijos, mat A. Skardžius garsėja abejotinais verslo ryšiais, nebūtinai skaidrumo vedinas priešinosi suskystintų gamtinių dujų terminalui. Panašiai teigia ir Lietuvos socialdemokratų partijos valdybos narys, politologas Liutauras Gudžinskas.
„Vertinu neigiamai. Tokių perbėgėlių tikriausiai bus ir daugiau. Pas mus statutas toks, kad galima rasti landas, kaip kad buvo su Kupiškio skyriumi. Apie tai turime kalbėtis partijos valdyboje, pasižiūrėti, kaip galima tai užkardyti. Konkrečiai dėl šito sprendimo, tai nesu didelis statuto specialistas, bet turime ieškoti priemonių, kaip šį sprendimą būtų galima atšaukti“, – sako L. Gudžinskas.
Pašnekovas taip pat sakė nežinantis, ar A. Skardžiaus sugrįžimas buvo suderėtas aukščiausiu vadovybės lygiu, bet tikėjosi, kad per vidines partijos diskusijas visa istorija išaiškės.
Kalbėdami apie Lietuvos socialdemokratų partijos statutą politikai turi mintyje nuostatą, kad partijos narys, kuris yra išrinktas į Seimą ar savivaldybės tarybą, turi dirbti socialdemokratų frakcijoje. Būtent tuo buvo motyvuojama būtinybė priimti A. Skardžių į frakciją Seime, nors, kaip sakė vienas socialdemokratas, buvo galima užtempti laiką ir galvoti tiek, kiek reikia.
„Aš balsavau prieš. Man asmeniškai nepriimtinas šis „sugrįžimas“. Tačiau pagal Lietuvos socialdemokratų partijos statutą, kiekvienas Seimo narys, esantis Lietuvos socialdemokratų partijos nariu privalo dirbti partijos frakcijoje. Vakar vakare A. Skardžius įstojo į Kupiškio skyrių. Šįryt gavus prašymą, frakcija privalėjo jį priimti. Kaip Lietuvos socialdemokratų partijos valdybos narė ir pirmininkės pavaduotoja siūlysiu kaip įmanoma skubiau peržiūrėti partijos statuto nuostatas. Viešai savo asmeninį nepritarimą šiai situacijai be manęs jau išreiškė keli valdybos nariai, todėl tikiuosi, kad artimiausiu laiku svarstysime šį klausimą valdybos posėdyje ar kitame formate“, – teigia Seimo narė ir partijos pirmininko pavaduotoja Dovilė Šakalienė.