• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje startuoja skiepijimas adaptuota COVID-19 vakcina. Tiesa, jo pradžia kiek nukeliama – tą bus galima padaryti nuo pirmadienio, o ne šios savaitės, kaip buvo žadėta iš pradžių. Pirmiausia pasiskiepyti kviečiami didžiausios rizikos grupėms priklausantys žmonės. Kiti pilnamečiai asmenys adaptuotą vakciną galės gauti spalio pradžioje.

Lietuvoje startuoja skiepijimas adaptuota COVID-19 vakcina. Tiesa, jo pradžia kiek nukeliama – tą bus galima padaryti nuo pirmadienio, o ne šios savaitės, kaip buvo žadėta iš pradžių. Pirmiausia pasiskiepyti kviečiami didžiausios rizikos grupėms priklausantys žmonės. Kiti pilnamečiai asmenys adaptuotą vakciną galės gauti spalio pradžioje.

REKLAMA

SAM dar praėjusią savaitę pranešė, kad Lietuvą pasiekė pirma adaptuotų vakcinų siunta. Šią naująją dvivalentę vakciną sudaro pirminė (alfa) viruso atmaina ir omikrono BA.1 potipis.

Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė trečiadienį paskelbė, kad vakcinaciją adaptuota vakcina jau galima pradėti nuo ateinančios savaitės. Pasak jos, užtruko teisinis derinimas, kol tvarka buvo patvirtinta.

„Šiandien turime 110 tūkst. vakcinos dozių, kurios bus skirtos sustiprinančiajai [dozei] gyventojams vakcinuoti. Toliau yra planas rugsėjo mėnesį dar papildomai gauti 40 tūkst. adaptuotos vakcinos, analogiškai bus ir spalio mėnesį. Bet atkreipiame dėmesį, kad šiame etape, tikriausiai matote, susirgimų skaičius yra didėjantis, tačiau džiugina tai, kad neturime didelio stacionarinių lovų užimtumo šuolio, neturime mirčių. Tam, be abejonės, turi įtakos bendras gyventojų imuninis atsakas. 

REKLAMA
REKLAMA

Taigi turime atkreipti dėmesį ir saugant save bei artimuosius tiems, kas turi lėtinių susirgimų, 60 metų ir vyresnių amžiaus grupė, tiek tie, kurie yra imlesni virusams, reikėtų atlikti vakcinaciją sustiprinančiąja doze. Kaip minėjau, bus sudaryta tokia galimybė visiems nuo 18 m., bet artėjant gripo sezonui turime atkreipti dėmesį į vyresnius asmenis, sergančiuosius lėtinėmis ligomis“, – kalbėjo viceministrė.

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad pirmenybė skiepijant adaptuotomis vakcinomis minėtoms rizikos grupėms ir bus taikoma, tačiau registruotis nuo pirmadienio gali visi pilnamečiai asmenys.

„Skiepytis nuo kitos savaitės kviečiame lėtinėmis ligomis sergančiuosius bei 60 m. ir vyresnius asmenis. Tačiau užsiregistruoti jau bus galima visiems, vakcinos mus pasieks ir spalio pradžioje galėsime ją visi gauti“, – nurodė A. Bilotienė-Motiejūnienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tiek pirminei vakcinacijai, tiek sustiprinamajai jos dozei galima registruotis įprastu būdu – interneto svetainėje arba kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

„Kai kurios jų jau yra užsakiusios sau vakcinas. Vakar dienos duomenimis, tą padarė 13 įstaigų, užsakyta daugiau nei 1 tūkst. dozių adaptuotos vakcinos“, – informavo SAM sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Ginreta Megelinskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Veikia 10 kartų geriau nei pradinė vakcina

Plačiau apie adaptuotų vakcinų sudėtį papasakojusi imunologė prof. Aurelija Žvirblienė priminė, kad tai yra dvivalentės vakcinos.

„Jų sudėtyje yra tiek ta vakcinos dalis, kuri apsaugo nuo pradinio viruso, tiek atitinkamo omikrono potipio. (...) Taigi labai didelio skirtumo, ar ta vakcina yra prieš BA.1, ar prieš BA.4, BA.5 potipius, nėra. Tų vakcinų sudėtyje yra RNR seka, kuri koduoja atitinkamą viruso S baltymą. Tiek BA.4, tiek BA.5 varianto tie S baltymai yra visiškai identiški. O visi kiti vakcinos komponentai yra visiškai tokie patys. Todėl ir jei kalbėtume apie laukiančius galimus nepageidaujamus reiškinius, jie yra visiškai tokie patys“, – komentavo ji.

REKLAMA

Imunologė nurodė, kad BA.1 potipiui skirta vakcina, kuria skiepyti jau bus pradėta nuo pirmadienio, truputį skiriasi nuo tos vakcinos, kuri jau skirta BA.5 ir BA.4 potipiui.

„Bet šie variantai išties yra labai panašūs, todėl ta apsauga yra ir nuo BA.4, BA.5. Tai, ką gamintojas patvirtino ir patikrino klinikiniais tyrimais, kad apsauga nuo visų omikrono potipių yra pakankamai stipri ir geresnė nei pradinės vakcinos“, – aiškino A. Žvirblienė.

REKLAMA

Kaip nurodė ji, yra paskaičiuota, kad apie adaptuota vakcina apsaugo apie 10 kartų geriau nei pradinė vakcina, vertinant pagal antikūnų lygį. 

„Galėčiau tik patikslinti, kad atliekant BA.1 vakcinos tyrimus, apsauginis poveikis nebuvo tirtas kaip pradinių vakcinų atveju, nes tą yra labai sudėtinga padaryti. Kadangi buvo santykinai neilgas laikas, kada atlikti tyrimai, apsauginis poveikis buvo įvertintas pagal tai, kad buvo tiriami po vakcinacijos susidarę antikūnai ir buvo vertinama, kaip jie sugeba neutralizuoti vieną ar kitą viruso potipį“, – nurodė mokslininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti persirgusiems?

SAM nurodo, kad vakcinuotis kviečiami ir jau persirgę asmenys. „Persirgus COVID-19 liga organizmas įgyja natūralų imunitetą, tačiau bėgant laikui organizmo apsauga pradeda silpnėti. Todėl vakcinuotis rekomenduojama ir persirgusiems žmonėms, tarp ligos ir skiepijimosi išlaikant bent 6 mėnesių pertrauką“, – portalui tv3.lt nurodė SAM. 

Kaip aiškino A. Žvirblienė, jei žmogus koronavirusu persirgo šiais metais, tikėtina, kad yra persirgęs vienu ar kitu omikrono potipiu.

REKLAMA

„Nuo metu pradžios plito omikronas, taigi mes Lietuvoje vienus ir kitus potipius turėjome. Taigi būtinybės skiepytis, jei žmogus yra persirgęs omikronu, asmeniškai aš nematyčiau, tad tokių primygtinių rekomendacijų nėra“, – sakė profesorė.

Iki šiol galėjo skiepytis tik dalis

Skiepijimas antrąja sustiprinančiąja COVID-19 vakcinos doze vyksta nuo gegužės pabaigos. Iš pradžių vadinamąja ketvirtąja vakcinos doze buvo skiepijami imuniteto sutrikimų turintys žmonės, o nuo rugpjūčio 1 d. skiepytis gali 60 metų ir vyresni gyventojai, taip pat sergantieji lėtinėmis ligomis, nepriklausomai nuo amžiaus, jeigu jų sveikatos būklė didina sunkaus susirgimo tikimybę. 

REKLAMA

Pažymima, kad dėl rizikos veiksnių įvertinimo ir poreikio skiepytis būtina konsultuotis su šeimos gydytoju. Žmonėms, kurie priklauso minėtoms rizikos grupėms, SAM rekomenduoja pasiskiepyti antrąja sustiprinančiąja vakcinos doze.

Turintieji imunitetą silpninančių ligų antrąja sustiprinamąja doze gali pasiskiepyti ne anksčiau kaip po 90 dienų nuo sustiprinančiosios COVID-19 vakcinos dozės suleidimo dienos. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu 60 metų amžiaus ir vyresni asmenys arba tie, kurie, atsižvelgiant į jų sveikatos būklę, turi didžiausią riziką užsikrėsti COVID-19 liga ir (ar) susirgti sunkia šios ligos forma (nepriklausomai nuo jų amžiaus, įvertinus sveikatos priežiūros specialistui) – ne anksčiau kaip po 180 dienų nuo sustiprinančiosios COVID-19 vakcinos dozės suleidimo dienos.

Tuo metu pirmą sustiprinančiąją adaptuotą dozę gali gauti visi vyresni nei 12 metų žmonės.

REKLAMA

Laukia dar naujesnių vakcinų

Portalas tv3.lt primena, kad Europos vaistų agentūra rugsėjo 1 dieną patvirtino bendrovių „Pfizer“ ir „BioNTech“ bei „Moderna“ adaptuotas vakcinas, apsaugančias nuo omikron atmainos.

Šiuo žingsniu Bendrijai sudarytos sąlygos pradėti revakcinacijos nuo COVID-19 kampaniją artėjant šaltajam sezonui.

Šis preparatas skirtas apsisaugoti tiek nuo originalios viruso atmainos, aptiktos Kinijos Uhano mieste 2019 metais, tiek nuo omikron subvarianto BA.1.

REKLAMA

Be kita ko, Europos vaistų agentūra (EVA) pirmadienį patvirtino „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakciną, pritaikytą omikron atmainos BA.4 ir BA.5 potipiams. Kaip nurodo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), šios vakcinos Lietuvą turėtų pasiekti spalį.

„Pirmoji vakcinos nuo koronaviruso subvariantų BA.4 ir BA.5 siunta Lietuvą pasieks spalio pradžioje“, – BNS sakė sveikatos apsaugos ministro patarėjas Tomas Bagdonas. 

Pasak jo, pirminė siunta sudarys apie 130 tūkst. vakcinos dozių. „Vakcinacijos tvarka šiai vakcinai dar nėra nustatyta – po diskusijų su ekspertais ji bus paskelbta vėliau“, – sakė ministro patarėjas.

Nu paziuresim kiek mirciu padauges kai prades skiepyti
Visiems išeinantiems į pensiją rekomenduojama.
Pirmyn tikintys mokslu, eilinė dozė paruošta
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų