• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar nuo praeitų metų pabaigos ekonomistai nebeslėpė – 2017–ieji bus kainų kilimo metas Lietuvoje. Nors prekybininkai ir nelinkę viešai kalbėti apie kainas, vienas jų drąsiai įvardijo – kainos tikrai augs. Tą pripažįsta ir tiekėjai.

143

Dar nuo praeitų metų pabaigos ekonomistai nebeslėpė – 2017–ieji bus kainų kilimo metas Lietuvoje. Nors prekybininkai ir nelinkę viešai kalbėti apie kainas, vienas jų drąsiai įvardijo – kainos tikrai augs. Tą pripažįsta ir tiekėjai.

REKLAMA

„Norfos“ savininkas Dainius Dundulis išskirtiniame tv3.lt interviu įvardijo, kad būtent gamintojai ir diktuoja kainų pokyčius.

„Bėda ten, kad praktiškai nebėra sektoriaus, kuris negrasina pakelti kainas. Pienininkai kelia kainas, jau buvo pakeltos ir eis dar antra kėlimo banga. Mėsininkai taip pat gąsdina pirma banga kainų augimo. Duonininkai, žuvininkai taip pat. Iš tikrųjų manau, kad viso išsivysčiusio pasaulio laukia infliacijos – kainų šuolis. Jau analitikai tai drąsiai sako.

Tai patvirtinu, tik klausimas, kiek proc. atlyginimai kils, bet lygiagrečiai ir kainos. Kitaip neįmanoma. Aš tik už tai, sukiltų kainos to pačio lygio produktų iki Anglijos lygio. Ir tuomet bent jau atlyginimai priartėtų prie Anglijoje uždirbamų“, – kalbėjo D. Dundulis.

REKLAMA
REKLAMA

Mėsos kainos ilgą laiką neaugo, tad tai nebeišvengiama

Pagrindinės priežastys, dėl ko šiais metais turėtų didėti kainos, anot ekonomistų, – naftos kainų kilimas ir žaliavų kainų pokytis.

REKLAMA

Apie kainų korekciją naujienų portalui tv3.lt patvirtino ir kiti pašnekovai. Štai Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius tikina, šviežios mėsos kainos jau 10–15 metų nesikeitė, tad dėl pasikeitusių kaštų matysime ir apie kelių proc. svyravimus kainose. Tiesa, viskas priklausys ir nuo pačių gaminių rūšies.

„Priežastys brangimui yra. Bet jos labiau susijusios su darbo užmokesčiu ir kitais dalykais, nes žaliavų brangimas dabar nėra ženklus. Pas mus sektoriuje problema, kad ilgą laiką nebuvo jokio kainų kitimo. Jei kalbėti apie šviežią mėsą, tai realiai esame priklausomi nuo europinės rinkos ir šviežios mėsos brangimas gali būti tik tada, kada brangsta ES. Jei kalbame apie produktus, tai kur sunkiau produktai pagaminami, tai juose dedamoji darbo užmokesčio didesnė. Jų galimas brangimas, bet kad būtų ženklus, mes taip nemąstome. Būna, kad vienas produktas brangsta, o kitas ne.

REKLAMA
REKLAMA

Darome, kaip Europa daro, kito varianto neturime. Mūsų sektoriuje 5 proc. svyravimas iš vis normalus turėtų būti, net ir dėl sezoniškumo. Nes, pavyzdžiui, rudenį daugiau skerdimo ir tada pigesnės mėsos metas, o žiemą ir pavasarį – vėl kita situacija“, – sako pašnekovas.

Jis prideda, kad ženklų brangimą stabdo konkurencija su Lenkija. Lietuvoje padidintas PVM atvėrė kelią lenkams gaminti produktus, paklausius Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kainų klausimas labai jautrus ir pas mus dažniausiai nėra, kad imtų kas „iš oro“ pabrangtų. Turi būti rimta priežastis. Mes turime žiauriai didelę konkurenciją su lenkais, su turgais. Vežama iš Lenkijos ir parduodama kaip lietuvišką produktą. Mes esame prispausti PVM ir Lenkijos konkurencijos. Todėl kainų augimas gali būti tik minimalus ir dėl objektyvių priežasčių.

Daržovės tikrai tiesiogiai nuo Lenkijos priklausomos. Su pienu šiek tiek kitaip. Kai pas mus padidėjo PVM tarifas, tada Lenkija pradėjo Lietuvai gaminti, atsirado tokių produktų kuriuos vartoja lietuviai. Dėl to ir klesti Lenkija. Kai pasako finansų ministras, kad kainos dėl to nesikeis, jei PVM bus mažesnis, mes žinome, kad tikrai atsilieptų. Nes tu negali sau leisti būti mažėjančioje rinkoje ir kelti kainą. Nes mūsų daug įmonių, ne kelios ir tu automatiškai mažinsi, nes tau reikia kiekio“, – apie konkurenciją ir PVM įtaką kainai pasakoja E. Mackevičius.

REKLAMA

Jis visgi pabrėžia, kad pagrindinis faktorius – atlyginimai. Norint darbuotojus išlaikyti reikia mokėti didesnius atlyginimus. Tad, pasak jo, jau kurį laiką vienos įmonės dirbo nuostolingai, o kitos vos su 1 proc. pelnu baigdavo metus. Dabar susidarys galimybė pasiekti atsiperkamumo lygį.

Duonos gaminiai tikrai brangs

„Fazer Bakery Baltic“ generalinis direktorius Mindaugas Snarskis naujienų portalui tv3.lt taip pat patikino, kad kaip ir mėsos, duonos kainos jau kurį laiką nekito, o tiksliau nuo 2010 m., o dabar jau jaučiamas didžiulis spaudimas didinti kaštus – tiek atlyginimų didinimas, tiek ir žaliavų kainų augimas. Tad nuo produkto sudėties priklausys ir tai, keliais proc. jis brangs.

REKLAMA

„Jei palygintume savo krepšelį, kaip jis atrodė iki euro įvedimo ir, kiek sumokate už daugelį tų prekių, kurias kasdien vartojate, tai už daugelį prekių mokama daugiau, o už duoną bendrąja prasme tiek pat.

Algos – viena iš kaštų sudedamųjų dalių ir tos pačios žaliavų kainos, ir cukraus bei ruginių miltų didžiulis brangimas šiais metais numatomas. Jei duonoje daugiau kmynų, kurie šiemet ženkliai brango, tai turi daugiau įtakos. Yra ir didesnių ir mažesnių pokyčių. Faktas tas, kad jei metą eilę akumuliuojasi, o intensyvi konkurencija Lietuvos rinkoje kepėjams neleidžia didinti kainų, visada ieškome vidinių resursų, bet būna, kad ateini į tą ribą, kai nebeturi vidinių resursų kompensuoti išlaidas. Tai mes panašiai ir esame šiemet“, – teigia M. Snarskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis skaičiuoja, kad kainos dešimtimis ar kartais tikrai neaugs, bet kelių proc. lygmenyje jos keisis. Ir tas pokytis yra itin laukiamas, nes įmonėms sunku konkuruoti dėl darbo jėgos ir palaikyti aukščiausią gaminių kokybę neuždirbant daugiau.

„Nereikia gąsdinti vartotojų kalbant apie didžiulius augimus, kaip paslaugų sektoriuje. Šiuo atveju kalbame apie kelių procentų pokytį, kuris reikalingas norint užtikrinti ir įmonių rodiklius, ir aukščiausią gaminių kokybę.

REKLAMA

Manau, kad tas pokytis turėtų būti matomas ir artimiausiu metu“, – komentuoja M. Snarskis.

Tuo tarpu „Rokiškio sūrio“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa pripažįsta, kad kainų kilimas jau įvyko praėjusių metų rudenį dėl žaliavos pabrangimo. Tačiau kokios bus kainos toliau ir ką planuoją įmonė, nekomentuoja dėl Konkurencijos įstatymo ir galimų baudų.

„Mūsų įmonė viena iš didžiausių pieno perdirbėjų įmonė ir jei viešai pasakysime veiksmus, Konkurencijos taryba gali tai matyti kaip nurodymą kitoms įmonėms taip pat daryti“, – sako D. Trumpa.

REKLAMA

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Martynas Laukaitis teigia, kad apibendrintai prognozuoti, kaip keisis daržovių kainos sunku. Štai bulvės dabar Lietuvoje pigios, tačiau kitur Europoje – jų trūkumas.

„Labai stipri konkurencija tarp prekybos centrų ir tai atsiliepia ir augintojams. Manau, kad rinka globali ir jei kažkurioje šalyje atsitiks kokie kataklizmai, tai atsilieps visiems, nes kyla kainos ir didėja paklausa visur. Manau, kad laisvoje rinkoje pratiškai neįmanoma kažką susitarti ir viską apsprendžia rinka“, – atsako M. Laukaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 m. gruodžio mėn., palyginti su lapkričio mėn., iš maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų 3,6 proc. pabrango pienas ir jo produktai, sūris ir kiaušiniai (pabrango grietinė – 5,7 proc., pasterizuotas pienas – 5, kefyras – 4,2, jogurtas – 3, konservuotas pienas – 3,3, sūris ir varškė – 2,9 proc., kiaušiniai – 2,3 proc.). Daržovės pabrango 8,2 proc., vaisiai ir uogos – 3,9 proc. Iš daržovių, vaisių ir uogų daugiausia – 39,4 proc. – pabrango vynuogės, vaisinės daržovės (agurkai, pomidorai, saldžiosios paprikos) pabrango 25,5 proc., žiediniai kopūstai – 18,8, salotinės daržovės – 6 proc., o atpigo kininiai kopūstai – 20 proc., kriaušės – 4,3 proc. Pabrango gaivieji gėrimai – 2,9 proc., jautiena ir veršiena – 2,1, kiauliena ir šviežia ir atšaldyta žuvis – po 2, cukrus – 1,8, mėsos konservai – 1,3 proc., bet atpigo miltai – 3 proc., kava – 2,3, saldumynai – 1,1 proc.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų