Veikiančiais taksofonais niekas nesinaudoja
Kėdainiuose šiandien veikia 9 taksofonai, dar 1 jų galima aptikti Kėdainių rajone, o visoje Lietuvoje taksofonų yra apie 900.
Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnyba iki metų pabaigos leido sumažinti taksofonų skaičių 409 aparatais.
„Pagrindinė priežastis – žmonės jais nebesinaudoja. Iš beveik pusės „Telia“ taksofonų pernai nebuvo paskambinta nė karto. Dar prieš keletą metų atliktas tyrimas atskleidė, kad taksofonais naudojosi tik 0,9 proc. vartotojų, o iš mieste naudojamų taksofonų per mėnesį statiškai buvo pakalbama vos 12 minučių“, – informavo A. Stasiulaitis.
Paslauga – nuostolinga, bet privaloma
Taksofonų kiekis mažėja Europoje ir visame pasaulyje, o kaip universalios paslaugos jų apskritai nuspręsta atsisakyti jau 9 Europos Sąjungos šalyse. Taksofonai yra nuostolinga paslauga, tačiau teikti ją Lietuvoje įpareigoja Universaliųjų elektroninių ryšių paslaugų teikimo taisyklės bei kiti teisės aktai.
„Taksofonai Lietuvoje jau yra visiška atgyvena, nes pasauliniu mastu esame viena labiausiai telekomunikacijų srityje išsivysčiusi šalių. Sparčiausiu Lietuvoje „Telia“ 4G ryšiu gali naudotis 99 proc. Lietuvos gyventojų, o 3G ryšys dengia absoliučiai visą šalies teritoriją. Lietuvoje jau dabar mobiliųjų telefonų yra daugiau nei gyventojų, o pagal mobiliojo ryšio kainą esame vieni iš konkurencingiausių Europoje“, – teigė A. Stasiulaitis.
Pasak A. Stasiulaičio, taksofonų naudojimas dažnai sukelia ir neigiamų pasekmių, nes jų naudotojai nėra identifikuojami. Iš taksofonų neretai melagingai skambinama į pagalbos tarnybas numeriu 112, dėl ko trikdomas jų darbas.
„Dėl to kritiniu atveju pagalba gali būti nesuteikta tuomet, kai jos tikrai reikia“, – teigė A. Stasiulaitis.
Išeinanti technologija
Pastaruoju metu nauji taksofonai nėra įrengiami ir jų tinklas nėra plečiamas, o tik išlaikomas stengiantis perkelti taksofonus iš vietų, kur jie nėra naudojami, į populiaresnes vietas.
„Taksofonų aparatai nepriima grynųjų pinigų, todėl jais naudotis galima tik kortelių pagalba, kurias galima įsigyti platinimo taškuose – spaudos kioskuose, kitose vietose. Tačiau yra problema, kad tų kortelių pasaulyje niekas nebegamina. Jų turime tik rezerve.
Ateityje šios ryšio paslaugos liks, bet galimai keisis jų funkcijos – galbūt taksofonai taps viešo naudojimo centrais, kur gyventojai galės nemokamai pasinaudoti internetu ar pasikrauti mobiliuosius telefonus, tačiau viena aišku – taksofonai yra išeinanti technologija, kurios nebeliks“, – pasakojo A. Stasiulaitis.