• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nelegali cigarečių rinka Lietuvoje mažėja, tačiau vis dar išlieka viena didžiausių Europos Sąjungoje (ES). Pagal į šalį įvežamų neapmokestintų cigarečių kiekį Lietuva yra ketvirta po Latvijos, Graikijos ir Airijos, rodo naujausias KPMG atliekamas tyrimas.

Nelegali cigarečių rinka Lietuvoje mažėja, tačiau vis dar išlieka viena didžiausių Europos Sąjungoje (ES). Pagal į šalį įvežamų neapmokestintų cigarečių kiekį Lietuva yra ketvirta po Latvijos, Graikijos ir Airijos, rodo naujausias KPMG atliekamas tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pernai nelegalios cigaretės Lietuvoje sudarė 17 proc. visos tabako gaminių rinkos - 1,7 procentinio punkto mažiau nei 2015 metais, kai nelegalios rinkos dalis siekė 18,7 procento. Tyrimo duomenimis, dėl nelegalių tabako gaminių Lietuvos biudžetas 2015 metais negavo apie 62 mln. eurų mokesčių.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad šešėlinėje Lietuvos rinkoje pernai iš viso realizuota apie 570 mln. cigarečių, absoliuti dauguma kontrabandinių rūkalų šalį ir toliau pasiekia iš Baltarusijos.

Pasak „KPMG Baltics“ partnerio Roko Kasperavičiaus, baltarusiški tabako gaminiai ne tik realizuojami šešėlinėje Lietuvos rinkoje, bet ir iš jos patenka į Vakarų Europos valstybes.

REKLAMA
REKLAMA

„Baltijos šalys kontrabandininkų dažnai naudojamos kaip tranzitinės. Iš jų nelegalios cigaretės pasiekia valstybes, kuriose yra didelės lietuvių diasporos, o rūkalai dar brangesni nei tėvynėje - Jungtinę Karalystę, Norvegiją, Airiją“, - pranešime spaudai teigia Rokas Kasperavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuojama, kad iš Baltarusijos atgabenama net 85 proc. visų į Lietuvą nelegaliai patenkančių cigarečių. Pagrindinė šios tendencijos priežastis – didelis kainų skirtumas. Cigarečių pakelis Lietuvoje vidutiniškai kainuoja 2,77 euro, tuo metu Baltarusijoje jo kaina net puspenkto karto mažesnė - 0,6 euro.

REKLAMA

KPMG duomenimis, 2016-aisiais visoje ES buvo suvartota 48 mlrd. nelegalių cigarečių – tai sudaro 9 proc. visų bendrijoje suvartotų tabako gaminių. Absoliuti jų dauguma (86 proc.) atvežama iš ES nepriklausančių valstybių.

Latvijoje nelegalios rinkos dalis pernai buvo 22,9 proc., Graikijoje - 19 proc., Airijoje - 17,5 procento.

REKLAMA

Daugiausiai kontrabandinių rūkalų į ES atvežama iš Ukrainos (5,8 proc.), pernai pirmą kartą pagal šią statistiką pralenkusios Baltarusiją (4,8 proc.). Trečioje vietoje liko Alžyras (3,2 proc.). Skaičiuojama, kad dėl nelegalios rinkos ES šalių biudžetai pernai neteko apie 10,2 mlrd. eurų potencialių pajamų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nelegalaus tabako rinką sumažintų aktyvesnė kova su kontrabanda

Lietuvai ir toliau lyderiaujant Europos Sąjungoje pagal nelegalią cigarečių rinką, Tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius teigia, kad efektyviausia kovoti su kontrabanda, sėkmingiau jai užkertant kelią.

„Iš mūsų kaimynių ta nelegali produkcija, deja, patenka labai smarkiai. Yra žinoma, kad ten pagaminama žymiai daugiau nei būtų reikalinga vidaus rinkai. Akivaizdu, kad gaminama tam, kad būtų galima, švelniai tariant, eksportuoti ir artimiausias kelias yra į Lietuvą, o po to per ją patenka į kitas Europos šalis. Kitas dalykas, ką mes matome, tai yra kainų skirtumai ir kai padidinami akcizai, padidėja ir nelegalios rinkos dalis. Jeigu eliminuotume pirmą problemą, turbūt pokytis būtų kur kas didesnis“, - BNS sakė Arnas Marcinkus.

REKLAMA

Anot A. Marcinkaus, nors nelegali rinkos dalis mažėja, tai vyksta nepakankamai greitai. Jis teigė, kad muitininkai dirba efektyviai ir sulaiko daug kontrabandos, tačiau, pasak jo, norisi efektyvesnio institucijų bendradarbiavimo.

„Tabako gamintojai mato, kad po truputėlį nelegalaus tabako pardavimai mažėja. Pirmiausiai tai siejame su tuo, kad muitinė tikrai veikia efektyviai, palyginti su latviais tikrai esame stipriai geresnėje pozicijoje. Kita vertus, labai džiaugtis, kad sumažėjo šiek tiek, būtų per daug anksti. Vadinčiau tai labiau status quo nei mažėjimu“, - teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų