1. Blauzdų, šlaunų ar klubų skausmas
Kojų skausmas fizinės veiklos metu, pavyzdžiui, vaikštant, gali būti užsikimšusios arterijos ženklas. Tai reiškia, kad jūsų galūnės negauna pakankamai kraujo. Simptomais gali būti raumenų skausmas ar mėšlungis kojose (ar rankose). Skausmo vieta priklauso nuo krešulio ar susiaurėjusios arterijos vietos.
2. Krūtinės skausmas
Krūtinės skausmas yra sumažėjusio kraujo tekėjimo į širdį rezultatas. Jis gali būti jaučiamas kaip įtempimas, sustingimas, sunkumas, spaudimas ar deginimas. Žmonės paprastai nejaučia šio simptomo ilsėdamiesi, nes jį sukelia fizinis ar emocinis krūvis. Kai kuriais atvejais užsikimšimai gali būti tokie blogi, kad gal sukelti širdies priepuolį.
3. Laikinas regos praradimas
Karotidinės arterijos aprūpina mūsų akis ir smegenis. Jei šios arterijos užsikemša, galimas laikinas regos praradimas arba neryškus regėjimas viena akimi. Visiškas užsikimšimas sukelia insultą. Štai kodėl labai svarbu žinoti šį užsikimšusių arterijų ženklą.
4. Nugaros skausmas
Nugaros skausmas yra rimtas ženklas, kurio neturėtumėte ignoruoti. Kai sumažėja kraujo tekėjimas į apatinę nugaros dalį, diskai tarp slankstelių tampa trapūs. Ir tai sukelia skausmingą nervų užspaudimą. Paprastai tai yra pirmasis simptomas, kuris pasireiškia žmonėms su užsikimšusiomis arterijomis.
5. Dusulys
Šis simptomas pasireiški, kai koronarinės arterijos tampa pažeistos ar ligotos. Žmonės tai patiria, nes jų širdis nesugeba pumpuoti pakankamai kraujo, kad patenkintų savo kūno poreikius. Žmonės dažnai nemano, kad dusulys yra rimta problema, tačiau kartais tai gali būti vienintelis ženklas, kad jums yra rimta vainikinių arterijų liga, kuriai gali prireikti gydymo.
6. Šaltos kojos ar rankos
Kojų šalimo jausmą gali sukelti periferinė arterinė liga. Ši problema kyla, kai susiaurėjusi arterija sumažina kraujo tekėjimą į galūnes. Prastas žaizdų gijimas arba silpnas pulsas kojose taip pat yra požymiai, kuriuos pastebėjus reikia patikrinti pas gydytoją. Be to, periferinės arterinės ligos buvimas gali reikši, kad organizme yra plačiau paplitusi arterinė liga, galinti paveikti smegenis ar širdį, sukeliančią insultą ar širdies priepuolį.
7. Nuovargis ir galvos svaigimas
Remiantis Harvardo sveikatos leidinio duomenimis, nuovargis yra mažiau paplitęs kaip vainikinių arterijų ligos požymis, tačiau tai gali būti šios ligos rodiklis. Šie simptomai gali atsirasti dėl sumažėjusio deguonies kiekio, kurį sukėlė blogas kraujo tekėjimas. Gydytojų teigimu, šie simptomai dažniau pasitaiko tarp moterų.
Kas padidina užsikimšusių arterijų riziką?
Nacionalinio širdies, plaučių ir kraujo instituto duomenimis, rizikos lygius didinantys veiksniai yra tokie:
• Netinkamas cholesterolio kiekis kraujyje. Tai rodo aukštą blogo cholesterolio kiekį ir žemą gero cholesterolio kiekį.
• Aukštas kraujospūdis. Kraujo spaudimas neturi viršyti 140/90 mmHg.
• Rūkymas. Rūkymas kenkia ir susiaurina kraujagysles, padidina cholesterolio kiekį ir padidina kraujospūdį. Be to, jis neleidžia pakankamam deguonies kiekiui pasiekti organizmo audinių.
• Antsvoris arba nutukimas. Kūno masės indeksas tarp 25 ir 29,9 laikomas antsvoriu. Didesnis indeksas reiškia, kad asmuo yra nutukęs.