Plačiau apie naują paslaugą papasakojusi Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro bendrosios praktikos slaugytoja Gitana Giedraitiene teigė, kad naujovės naudą spėjo pajusti tiek pacientai, tiek ir medikai.
„Ir iki šiol jau apie 3 metus teikėme asmens slaugos paslaugas namuose, tačiau jas gaudavo tik sunkiai sergantys ir tam tikrus kriterijus atitinkantys pacientai. Šių kriterijų neatitinkantys pacientai jiems susirgus ir šeimos gydytojui paskyrus, pavyzdžiui, lašelines infuzijas, tiesiog turėdavo atvykti iki medicinos punkto, kur ši procedūra būdavo atliekama.
Kadangi kalbame apie kaimiškąsias vietoves, daugeliui pacientui iki medicinos punkto reikia paėjėti, kartais – net ne vieną kilometrą. Tad nuspręsta, kad pacientams bus ženkliai patogiau, jei slaugytoja atvyks į jo namus ir atliks šeimos gydytojo paskirtas procedūras jo namuose“, – kalbėjo ji „Žinių radijui“.
Sutaupys ir lėšų
Pašnekovė džiaugėsi, kad pacientams dabar nebereikia keliauti iš namų nei rudenį, nei žiemą – bristi per sniegus ar įveikti slidų kelią.
„Juk žinome, kad sveikam asmeniui neskiriamas gydymas. Tai, vadinasi, žmogus, sergantis, jam iš tiesų sunku būdavo atvykti iki punkto, žmonės ieškodavo kažkokio pavėžėjimo ir tikrai būdavo sudėtinga. O dabar, šeimos gydytojui paskyrus tam tikras manipuliacijas, mes tiesiog vykstame į namus ir visa tai padarome. Tai ir pacientui, ir mums patogu“, – kalbėjo G. Giedraitienė.
„Atliekame įvairias manipuliacijas, kurios yra numatytos gydytojo medicinos normoje ir kurias galime atlikti be gydytojo priežiūros.“
Pasak jos, tai naudinga ir finansiškai, mat išlaikyti medicinos punktus savivaldybei kainuodavo.
„Kadangi slaugytoja punkte per savaitę dirba 10–15 val., būdavo labai sudėtinga apšildyti patalpas. O žmogui juk reikia ateiti, ir nusivilkti rūbus, tad išties būdavo sudėtinga. Dabar ir ligonių kasos kažkiek kompensuos, ir, kaip minėjo mūsų meras, tai biudžetui nebus kažkokia didelė našta“, – patikino slaugytoja.
Prižiūri žaizdas, skiepija, paima kraują
G. Giedraitienė pasakojo, kad dažniausiai pas pacientus į namus vyksta atlikti lašelines infuzijas, gali paimti kraujo mėginius.
„Gali būti ir pooperacinių žaizdų priežiūra – siūlų, kabių traukimas iš žaizdelių, taip pat – ir opų priežiūra. Važiuojame atlikti ir vakcinacijas, užrašyti kardiogramą. Tai yra įvairios manipuliacijos, kurios yra numatytos gydytojo medicinos normoje ir kurias galime atlikti be gydytojo priežiūros.
Iš tiesų labai glaudžiai bendradarbiaujame ir bendraujame su šeimos gydytojų komandomis ir esant poreikiui visada susisiekiame, informuojama apie būklės pokyčius bei sprendžiame tolimesnius veiksmus su gydytojais. Išties labai smagu taip dirbti, tikrai jaučiasi komandinis darbas“, – vardijo ji.
Iškvietimų skaičius išaugo
Slaugytoja teigė, kad bendruomenė jau spėjo teigiamai atsiliepti apie šią paslaugą, o iškvietimų skaičius tik padidėjo.
„Kol kas neženkliai padaugėjo, bet tikrai turime darbo – žmonės kreipiasi, gydytojai registruoja mums iškvietimus. Paslauga pacientai noriai naudojasi, nes tai labai patogus dalykas.
Kaip minėjau, keliauti iki punkto pačiam tikrai sudaro didelių nepatogumų, taip pat ir sąlygos punktuose nebūdavo idealios, nes tai dažniausiai skirtos kažkokios bendruomenei skirtos patalpos, kurios žiemą ir būdavo nešildomos.
„Ir iki šiol jau apie 3 metus teikėme asmens slaugos paslaugas namuose, tačiau jas gaudavo tik sunkiai sergantys ir tam tikrus kriterijus atitinkantys pacientai.“
Nutikdavo ir taip, kad pacientas tiesiog neatvykdavo į punktą gauti tam tikros medicininės pagalbos. Įsivaizduokime, jei sergantis yra pacientas, kažkur skauda, jam tiesiog patogiau ir niekur neiti iš namų. O dabar pradėjus teikti šias paslaugas, žmonės labai džiaugiasi ir dėkoja, nes jie žino, kad slaugytoja atvyks, ir gydytojo paskyrimai bus atlikti“, – privalumus vardijo ji.
Negali piktnaudžiauti?
Paklausta, ar čia negali būti šiek tiek palikta vietos gyventojams ir kiek papiktnaudžiauti, žinant kad slaugytojas gali bet kada atvažiuoti į namus, pašnekovė priminė, kad vis tik gydytojas nustato tokių paslaugų poreikį.
„Matote, yra tam tikras paslaugų kiekis, pavyzdžiui, apie 10 paslaugų yra teigiama lašelinėms infuzijoms. Žmonės nepiktnaudžiauja, nes mes juos informuojame, kad to kažkokio piktnaudžiavimo nebūtų.
Žmonės kažkaip džiaugiasi ir tikrai nepiktnaudžiauja – bent kol kas, jau apie mėnesį laiko teikiant šią paslaugą. Toliau vis vien matysime, juk nuvykę vertiname ir pacientų būklę, be to, visų pirma pacientas turi apsilankyti pas gydytoją, jis vertina“, – komentavo slaugytoja.
Tik vertina būklę, bet ne skiria gydymą
Pasiteiravus, kiek apskritai rajone yra slaugytojų ir kaip jie vertina darbo pobūdžio pasikeitimus, pašnekovė daugiau pastebėjo privalumus.
„Slaugytojų, kurie būtent atlieka šias paslaugas, šiuo metu yra apie dešimt. Šiaip turime visas darbui skirtas priemones, transporto priemonę, esame lokaliai pasiskirsčiusios pacientus – per dieną aplankome iki 12 pacientų. Susidarome planus dienai pagal paskyrimus, pasiskirstome ir aplankome, tiesiog lokaliai kažkur važiuoji ir toje vietoje dirbi.
Bet pacientų gali būti ir daugiau nei 12, teiksime paslaugas esant bet kokiam pacientų kiekiui, aišku, pagal galimybes, neviršijant Darbo kodekse numatyto laiko. Bet jei pritrūksime darbo rankų, manau, administracija tikrai ieškos“, – kalbėjo G. Giedraitienė.
Paklausta, ar šventiniu laikotarpiu tokių pacientų skaičius išauga, ji pastebėjo, kad vis tik daugelis ruošiasi šventėms ir sirgti nenori.
„Bet, kaip žinia, nutinka visko, tokiu atveju žmonės kreipiasi į skubios pagalbos skyrius. Nes slaugytojai negydo – mes vykdome gydytojų paskyrimus, vertiname būklę, bet jokiu būdu patys neskiriame kažkokio gydymo pacientui“, – užbaigdama pokalbį pabrėžė ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!