Koalicijoje esančios politinės partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis teigia, kad kai kurie Finansų ministerijos pateikti mokesčių pakeitimai nustebino.
„Buvo tam tikrų dalykų, kur koalicijoje buvo sutarta, ir atnešta nesutartų dalykų. Tai, manau, kad taip neturėtų būti“, – ketvirtadienį Seime kalbėjo R. Žemaitaitis.
Anot „Nemuno aušros“ pirmininko, vienas iš nustebinusių dalykų buvo nekilnojamojo turto (NT) mokesčio gindys. Esą partneriai nesusitarė dėl 40 tūkst. eurų turto vertės ribos, kokia yra įregistruota projekte. Dėl šios ribos „aušriečiai“ ketina teikti korekcijas.
„Dėl NT mokesčio grindų mes tikrai teiksime [pasiūlymus], nes 40 tūkst. riba yra tikrai per maža, įvertinant tai, kad NT kaina didėja. Arba mes tokiu atveju turime įvesti indeksavimą, kas būtų logiška, nes indeksavimą turime daugelyje sričių (turime pensijų, vaikų išlaikymo indeksavimą), tai tokiu atveju siūlyčiau taikyti indeksavimą vienam NT vienetui arba fiziniams asmeniui, kas būtų logiška. Tada žmonės niekada nepapultų į spąstus, kad turto vertė padidėjo 5, 6 arba 4 kartus“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
Politikas tikina, kad „Nemuno aušra“ nepritars ir gyventojų pajamų mokesčiui (GPM) principu „32+4“.
„Mes kategoriškai tokiam dalykui nepritariame, nes jis visiškai neįsipaišo į šitą vadinamąją mokestinę reformą. Tai vėlgi atneštas projektas, kuris nebuvo suderintas. Bet kadangi tai yra socialdemokratų sprendimas, socialdemokratai priėmė tokią mokestinę reformą teikti mums visiems, tai dabar koalicijos partneriai vertins per ateinančias tris savaites“, – komentavo R. Žemaitaitis.
Nežino, kodėl projekte kitokie pasiūlymai, nei buvo tartasi
R. Žemaitaitis teigia, kad dėl mokestinių pakeitimų buvo daug diskutuojama, tačiau kodėl mokesčių reformos projekte atsirado neaptartų dalykų, politikas teigia atsakymo neturintis.
„Nežinau, man sunku atsakyti, kodėl socialdemokratų deleguotas ministras Rimantas Šadžius pateikė tokius projektus. Neįsivaizduoju, net kokie čia motyvai“, – komentavo R. Žemaitaitis.
„Nemuno aušros“ lyderis patikina, kad „aušriečiai“ toliau diskutuos su partneriais, teiks savo pasiūlymus.
Tuo pat metu R. Žemaitaitis akcentavo, kad toks partnerių žingsnis – mokesčių reformos projektą registruoti prieš pat Velykas – blogas sprendimas.
„Kaip puikiai žinote iš viešųjų ryšių prasme, <...> tokių dalykų prieš šventes niekas neteikia“, – šyptelėjo R. Žemaitaitis.
„Dabar per Velykas ant kiaušinių bus kolegos R. Šadžiaus paveikslas“, – pridūrė jis.
Čmilytė-Nielsen: valdantieji siūlo keisti mokesčius ne gynybai, o socialdemokratų programai įgyvendinti
Seimo liberalų frakcijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen nepritaria Finansų ministerijos registruoto mokesčių pakeitimo projekto siūlymams. Anot jos, nors argumentuojama, kad šie pakeitimai bus skirti gynybai, beveik visos surinktos lėšos būtų skiriamos socialdemokratų programos įgyvendinimui.
„Dėl mokesčių paketo mus neramina tai, kad tos surinktos lėšos, jos bus skiriamos daugiausiai socialdemokratų programos įgyvendinimui, o ne gynybai. Tai yra labai negerai, nes argumentuojama gynybos finansavimu, bet lėšos bus renkamos ne tam“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.
„Tai nei principams, nei sprendimams nepritariame“, – pabrėžė ji.
Vilniaus miesto merui Valdui Benkunskui kritikuojant, kad pasiūlyti nekilnojamo turto (NT) pakeitimai daugiausiai paveiks didmiesčius, liberalų lyderė tokio pavojaus nemato. Anot jos, didesnė problema išlieka valdančiųjų negebėjimas susitarti dėl šio mokesčio.
„Dabar NT mokestis atrodo kaip tik ne vilniečių, nes koalicija metėsi į kitą pusę. Bet, tiesa pasakius, čia yra viena iš problemų, nes koalicija nesutaria, koks turi būti mokestis. Kai vienas iš koalicijos narių dalyvauja NT mitinge, tai parodo koalicijos narių nuotaikas“, – kalbėjo ji.
„Todėl neskubėčiau vertinti, kieno tai mokestis. Tai luktelėkime, gal koalicija apsispręs“, – pridūrė ji.
Be to V. Čmilytė-Nielsen sukritikavo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir pelno mokesčio pakeitimus, nes šie lėtins Lietuvos ekonomikos augimą.
„GPM ir pelno mokestis yra tie, kurie lėtins mūsų ekonomikos augimą ir kerta šaką ant kurios sėdi visa valstybė“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Konservatorių palaikymo nesulauks keli mokesčių siūlymai
Opozicinių Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Laurynas Kasčiūnas sako, kad konservatoriai nepritars siūlomiems nekilnojamo turto (NT) bei gyventojų pajamų apmokestinimo pakeitimams.
„Tie mokesčiai, kurie neis į gynybą, bus vertinami skeptiškai. Ir dabar galiu tvirtai pasakyti dėl nekilnojamo turto, kad nepritarsime, ir lygiai taip pat galiu pasakyti, kad gyventojų pajamų mokesčio variacijos, kurios apmokestins labiau kūrybingus, kvalifikuotus žmones, irgi nesulauks mūsų palaikymo“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė L. Kasčiūnas.
„Dėl kitų dalykų būsime konstruktyvūs ir dalykiški ir apteiksime savo poziciją tada, kai mes jau matysime aiškią paletę“, – pridūrė jis.
Įregistravo mokesčių reformos projektą
Rimanto Šadžiaus vadovaujama Finansų ministerija trečiadienį įregistravo mokesčių pertvarkos projektą ir siūlo taikyti nulinį tarifą nekilnojamajam turtui (NT), kurio vertė neviršija 40 tūkst. eurų.
Kaip numatoma ministerijos pasiūlytame projekte, 0,1 procento tarifas būtų taikomas NT vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų. 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų. Galiausiai, 1 proc. tarifą siūloma taikyti nekilnojamojo turto vertei, viršijančiai 600 tūkst. eurų.
Gyventojo pajamų mokestį (GPM) siūloma dalinti į keturias tarifo kategorijas, priklausomas nuo pajamų dydžio. Metinėms pajamoms iki 36 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) būtų taikomas 20 proc. tarifas, pajamoms nuo 36 iki 60 VDU – 25 proc., nuo 60 iki 120 VDU – 32 proc. tarifas. Panašiais apmokestinimo planais valdantieji dalinosi jau anksčiau.
Ketvirtasis, naujai siūlomas tarifas, paliestų gyventojus uždirbančius virš 120 VDU ir siektų 36 proc.
Mokesčių pakeitimų projekte taip pat numatyta didinti ar panaikinti kai kuriuos lengvatinius pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifus. Tarp galimų pakeitimų – siūlymas atsisakyti PVM lengvatinio tarifo taikymo šildymui ir karštam vandeniui bei malkoms.
Dar siūloma padidinti lengvatinį PVM tarifą, taikoma apgyvendinimo, keleivių vežimo paslaugoms bei meno ir kultūros įstaigų, renginių lankymui nuo 9 iki 12 proc. Ministerijos duomenimis, to finansinė nauda – 20,1 mln. eurų.
Visgi, ministerija siūlo sumažinti knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams taikomą lengvatinį PVM tarifą nuo 9 proc. iki 5 proc.
Taip pat pateiktas pasiūlymas visas ne gyvybės draudimo sutartis apmokestinti 10 proc. tarifu.
žemaitaitis nežino
premjeras nustemba
skvernelis abejoja
O KAS DABAR VALDŽIOJE