• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) planuoja paleisti erdvėlaivį „Endeavour“ šį pirmadienį (Lietuvos laiku - antradienio naktį), nors jo skrydis į Tarptautinės kosminę stotį (TKS) buvo atidėtas jau keturis kartus.

REKLAMA
REKLAMA

„Regis, mūsų komanda pasiruošusi, tačiau orai - ne. Šį kartą starto nebus“, - NASA erdvėlaivių paleidimo direktorius Pete‘as Nickolenko paskelbė likus mažiau nei 10 minučių iki planuoto starto sekmadienį, kai įgula jau buvo įlaipinta į „Endeavour“.

REKLAMA

Erdvėlaivio startas buvo atidėtas iki pirmadienio 18 val. 51 min. vietos (antradienio 1 val. 51 min. Lietuvos) laiku, nurodė P.Nickolenko.

Tačiau meteorologai sakė, kad palankių oro sąlygų tikimybė tėra 40 proc. - netgi mažesnė nei sekmadienį, kai startą teko atšaukti, nors sinoptikai tada numatė 70 proc. palankių orų sąlygų tikimybę.

REKLAMA
REKLAMA

Skrydį teko atidėti dėl audros, kuri šeštadienio popietę susidarė netoli Kennedy (Kenedžio) kosminio centro Floridoje ir atsidūrė maždaug už 32 kilometrų nuo paleidimo aikštelės 39A, kur „Endeavour“ ir septynių astronautų įgula laukė signalo startui.

NASA pareigūnai ilgai delsė atšaukti startą, tikėdamiesi, kad jūros brizas nuneš audrą tolyn, kaip jau yra nutikę anksčiau. Tačiau minutės bėgo, o gavus pranešimų apie žaibavimą vos už kelių kilometrų nuo kosmodromo paleidimą visgi teko atidėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NASA draudžia erdvėlaivių startus esant prastam orui pirmiausiai todėl, kad žemi debesys ir smarkūs vėjai, iškilus techninėms problemos, sutrukdytų erdvėlaiviui atlikti avarinį nusileidimą.

NASA teko jau ketvirtą kartą atidėti „Endeavour“ misiją, kurios metu turi nugabenti erdvėlaivis į TKS dalis Japonijos mokslinių laboratorijų moduliui „Kibo“. Penktadienio vakarą kilus audrai NASA duomenimis mažiausiai 11 žaibų trenkė į starto aikštelę - tik už 600 m nuo paleidimo rampos, tačiau erdvėlaivis nenukentėjo.

REKLAMA

Anksčiau startas buvo dukart atidėtas dėl galimai pavojingo degalų nuotėkio, kurį sukėlė netinkamas vandenilio dujų išleidimo vamzdyno sujungimas su erdvėlaivio išoriniu degalų baku.

Pasak NASA, šis gedimas buvo pašalintas, o į „Endeavour“ išorinius degalų bakus sekmadienį buvo pripilta apie 2 mln. litrų smarkiai atšaldyto suskystinto vandenilio.

REKLAMA

„Endeavour“ įgula, kurią sudaro šeši JAV ir vienas Kanados astronautas, už 350 kilometrų nuo Žemės skriejančioje orbitinėje stotyje įrengs platformą, kurioje bus galima atlikti mokslinius bandymus vakuume, TKS įgulos nariams neišeinant į atvirą kosmosą.

Elektrinių ir informacinių sistemų inžinierė kanadietė Julie Payette yra vienintelė šioje misijoje dalyvausianti moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji ir kiti du įgulos nariai, tarp jų erdvėlaivio vadas Markas Polansky, jau yra dalyvavę skrydžiuose į kosmosą.

Keturi kiti įgulos nariai į orbitą pakils pirmąjį kartą. 46 metų JAV aviacijos ir kosmoso inžinierius Timas Kopra pakeis TKS įgulos narį Japonijos astronautą Koichi Wakatą (Koičį Vakatą), kuris orbitinėje stotyje dirbo jau kelis mėnesius.

REKLAMA

TKS projektą vykdo 16 šalių, o į šios stoties statybą investuota jau apie 100 mlrd. dolerių. „Endeavour“ astronautai taip pat atliks kai kuriuos TKS remonto ir techninės priežiūros darbus, taip pat įrengs stotyje šešias naujas baterijas.

Šios misijos metu du astronautai atvirame kosmose iš viso praleis 32,5 valandos.

Du hermetiški „Kibo“ moduliai buvo prijungti prie TKS 2008 metais, o tuo pačiu metu stotyje buvo sumontuota Europos Sąjungos mokslinė laboratorija „Columbus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų