Kaip pranešė ministerija, gausialapis lubinas yra labai išplitęs Lietuvoje ir daro reikšmingą žalą natūralioms pievų ir smėlynų buveinėms. Šis augalas patręšia dirvožemį azotu, todėl vietoje natūralių buveinių įsivyrauja gausialapiai lubinai, kiečiai, dilgėlės.
„Raginame visus prisidėti prie invazinės rūšies – gausialapio lubino – plitimo mažinimo skinant jų žiedus ir taip apribojant šio augalo sėklų plitimą. Taip pat prašome elgtis atsakingai – nepalikti lubinų žiedų ar stiebų su sėklomis kitose vietovėse, nemindyti kitų augalų“, – rašoma ministerijos pranešime.
Gausialapis lubinas invaziniu laikomas ne tik Lietuvoje, bet ir Austrijoje, Čekijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Latvijoje, jis sparčiai plinta kitose šalyse.
2013–2015 metais ES ir valstybės lėšomis gausialapių lubinų gausa buvo sėkmingai reguliuojama 18 vietų Telšių, Utenos ir Vilniaus rajonuose bei Dzūkijos regione – daugiausiai saugomose teritorijose. Lietuvos gamtos fondas pernai ir šiemet vykdė akciją „Nepirk ir neparduok grėsmės gamtinei įvairovei“, kurios metu išsiaiškino vietas, kuriuose buvo parduodami invaziniai augalai ar jų sėklos bei geranoriškai ragino verslininkus neprekiauti jais.