• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žmonės, kurie jaučiasi gimę ne ta lytimi, vis dažniau ryžtasi sudėtingoms medicininėms procedūroms, tokioms kaip veido, lytinių organų ar net balso operacijos. Visa tai reikalauja didelių finansinių išlaidų, kurios, priklausomai nuo šalies, gali skirtis ir keliasdešimt tūkstančių eurų. O kai kurios medicininės paslaugos yra kompensuojamos visų mokesčių mokėtojų pinigais.

Žmonės, kurie jaučiasi gimę ne ta lytimi, vis dažniau ryžtasi sudėtingoms medicininėms procedūroms, tokioms kaip veido, lytinių organų ar net balso operacijos. Visa tai reikalauja didelių finansinių išlaidų, kurios, priklausomai nuo šalies, gali skirtis ir keliasdešimt tūkstančių eurų. O kai kurios medicininės paslaugos yra kompensuojamos visų mokesčių mokėtojų pinigais.

REKLAMA

Lyties keitimai Lietuvoje taip pat dažnėja: kasmet jų buvo įregistruojama kiek daugiau nei 10, kol 2023 m. jų skaičius šoktelėjo dvigubai ir pasiekė beveik tris dešimtis.

Naujienų portalas tv3.lt pasidomėjo, kokios operacijos yra atliekamos norint pasikeisti lytį, kiek jos kainuoja bei kas tiksliai yra kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Lyties keitimo operacijos ir jų kainos

Lyties keitimo operacijos apima įvairias procedūras, kurios gali kainuoti labai įvairiai – nuo 1,8 tūkst. eurų už paprastą procedūrą iki 121 tūkst. eurų už sudėtingas kelių etapų operacijas, rašoma tarptautinėje medicinos paslaugų platformoje „Bookimed“.

REKLAMA
REKLAMA

Joje nurodoma, kad vidutinė lyties keitimo operacijų kaina 2024 m. svyruoja nuo 2,7 tūkst. iki 46 tūkst. eurų.

Kone pigiausiai šios procedūros atsieina Turkijoje. Viena iš Antalijoje esančių klinikų – „Dr. MFO“ – savo svetainėje įvardijo, kas tiksliai daroma keičiant lytį tiek į vyrą, tiek į moterį.

REKLAMA

Remiantis pateikta informacija, vyro keitimo į moterį operacija apima:

  • varpos (penectomy) ir sėklidžių (orchiectomy) pašalinimą;
  • vaginos (vaginoplasty), vulvos (vulvoplasty) arba klitorio (clitoroplasty) sukūrimą;
  • krūties audinio (mastectomy) pašalinimą;
  • krūtinės formavimą, kad ji atrodytų moteriškesnė, t. y. krūtų didinimas (breast augmentation).

O moters keitimo į vyrą operaciją apima:

  • gimdos (hysterectomy) ir kiaušidžių (oophorectomy) pašalinimą;
  • varpos (phalloplasty) arba kapšelio (metoidioplasty) sukūrimą;
  • riebalų ir odos pertekliaus (liposuction and lipectomy) pašalinimą ir po jais esančių raumenų (abdominoplasty and panniculectomy) sutraukimą;
  • krūtinės „vyriškinimo“ operaciją (chest masculinization surgery).

„Bookimed“ duomenimis, viršutinės kūno dalies (krūtinės) operacija 2024 m. gali atsieiti nuo 3,4 tūkst. eurų Turkijoje iki 18 tūkst. eurų Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV).

REKLAMA
REKLAMA

Apatinės dalies (lytinio organo) operacija kainuoja nuo 4,5 tūkst. eurų Turkijoje iki 68 tūkst. eurų JAV.

Už veido operaciją gali tekti sumokėti nuo 4,5 tūkst. eurų Tailande iki 28,6 tūkst. eurų Jungtinėje Karalystėje.

Balso keitimo operacija vidutiniškai atsieina nuo 3,1 tūkst. eurų Tailande ar Turkijoje iki 8,1 tūkst. eurų JAV.

„Dr. MFO“ klinikos svetainėje irgi pateikiamos apytikslės kainos įvairiose šalyse, remiantis skirtingais šaltiniais, į kurias nėra įtrauktos kelionės, apgyvendinimo, vaistų, priežiūros po operacijos ir galimų komplikacijų išlaidos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi vyro keitimo į moterį operacijos gali kainuoti vos 2,3 tūkst. eurų Indijoje arba net 45 tūkst. eurų JAV.

Tuo metu moters keitimo į vyrą operacijos yra brangesnės: jos gali atsieiti nuo 3,6 tūkst. eurų Indijoje iki 58,6 tūkst. eurų Kanadoje.

REKLAMA

Koks lyties keitimas galimas Lietuvoje?

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipė dėmesį, kad lyties keitimo operacijos Lietuvoje nėra įteisintos, o užsienyje atliktos tokio pobūdžio operacijos negali būti apmokamos PSDF lėšomis.

Tačiau Lietuvos bioetikos komitetas paminėjo, kad šiemet Europos Tarybos Ministrų Komitetas priėmė tarpinę rezoliuciją, kuria paragino Lietuvą priimti aiškius įstatymus, reglamentuojančius lyties keitimo operacijas.

REKLAMA

Vis tik pasikeisti lytį Lietuvoje galima, jei asmeniui yra diagnozuotas transseksualumo sutrikimas.

Registrų centro atstovas žiniasklaidai Mindaugas Samkus aiškino, kad lyties pasikeitimas Gyventojų registre fiksuojamas pirmiausiai keičiant gyventojo duomenis apie lytį (atitinkamai keičiasi ir gyventojo asmens kodas), taip pat gali keistis vardas ir pavardė.

Anot jo, duomenis dėl civilinės būklės aktų apie lyties, taip pat vardo ir pavardės pakeitimą Gyventojų registrui teikia Civilinės metrikacijos skyriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi internetu per Registrų centrą arba metrikacijos skyriui reikėtų pateikti prašymą dėl civilinės būklės aktų apie lyties, vardo ir pavardės pakeitimą.

Pirmo prašymo apie lytį nagrinėjimas kainuoja 10 eurų, o antro apie vardą ir pavardę – 12 eurų.

Pirmas lyties keitimas Lietuvoje ir kiek jų būna kasmet

Registrų centro duomenimis, per pastaruosius keletą metų kasmet tokių atvejų įregistruojama po daugiau kaip 10:

REKLAMA
  • 2018 m. – 17;
  • 2019 m. – 13;
  • 2020 m. – 11;
  • 2021 m. – 15;
  • 2022 m. – 17;
  • 2023 m. – 29;
  • 2024 m. pirmąjį pusmetį – 12.

„Iš viso iki šiol Gyventojų registre registruoti 134 lyties pakeitimai: 57 atvejais – iš vyro į moterį, 77 atvejai – iš moters į vyrą. 

Beje, pasikeitus lyčiai pasikeičia ne tik pirmasis asmens kodo skaitmuo, bet ir paskutiniai 4 skaitmenys. Nes teoriškai jau gali būti kitos lyties asmuo su tokiu pačiu kodu“, – komentavo M. Samkus.

REKLAMA

Jis atskleidė, kad pirmąkart Gyventojų registre duomenys apie lyties pakeitimą įregistruoti 2006 m.

Transseksualumą turi diagnozuoti gydytojas

Lietuvos bioetikos komitetas primena, kad 2022 m. Lietuvoje buvo patvirtintas lyties tapatumo sutrikimo diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašas.

Jis užtikrino galimybę pilnamečiam pacientui, kuriam įtariama arba patvirtinta lyties tapatumo sutrikimo (transseksualumo) diagnozė, sistemiškai gauti sveikatos priežiūros paslaugas ir medikamentinį hormoninį gydymą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi šiuo metu Lietuvoje transseksualumas yra laikomas sutrikimu (TLK–10–AM), o jo gydymas galimas tiek medikamentine, tiek nemedikamentine tvarka.

SAM nurodė, kad lyties tapatumo sutrikimą (transseksualumą) be siuntimo gali diagnozuoti Pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiantis gydytojas psichiatras.

Jis atlieka diferencinę diagnostiką ir, esant poreikiui, gali siųsti kitų specialistų konsultacijai.

REKLAMA

Ministerijos aiškinimu, jei sutrikimas yra diagnozuojamas, psichiatras pacientą siunčia į antrinio ir tretinio lygio specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios gydymo įstaigos gydytojų specialistų konsiliumą.

Tačiau tą jis gali padaryti tik tada, kai pacientas turi stiprų ir nekintantį, ne mažiau kaip 2 metus trunkantį norą būti gydomas hormoniniais vaistais, kad jo kūnas atitiktų kitos, nei esama, lyties požymius.

REKLAMA

Tuomet minėto gydytojų pasitarimo (konsiliumo) metu yra sprendžiama dėl paciento kompleksinio gydymo ir stebėsenos plano sudarymo.

Kas tiksliai yra kompensuojama keičiant lytį?

SAM pažymėjo, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys turi lygias teises į visas reikiamas ligų ir sutrikimų diagnostikos ir gydymo paslaugas.

O transseksualumas tarptautiniame ligų klasifikatoriuje yra priskiriamas prie ligų ir sutrikimų.

Taigi, pasak ministerijos, šį sutrikimą turintys asmenys turi lygias teises į gydymą ir diagnostiką, kaip ir kitus sutrikimus turintys gyventojai, apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu.

REKLAMA
REKLAMA

„PSDF lėšomis yra apmokamos reikiamų gydytojų specialistų konsultacijos ir gydytojų konsiliumo sprendimu skiriamas gydymas hormoniniais vaistais. Tačiau vaistai nėra kompensuojami – už visus medikamentus pacientai turi susimokėti patys“, – atkreipė dėmesį SAM.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2023 m. transseksualumas buvo diagnozuotas 73 asmenims, kuriems bendrai buvo suteikta 300 su tuo susijusių sveikatos priežiūros paslaugų.

Visos jos buvo kompensuojamos PSDF lėšomis, o tai bendrai sudarė 3 729 eurus.

Transseksualumo priskirti psichikos sutrikimui nereikėtų?

Lietuvos bioetikos komitetas primena, kad į jį pacientai gali kreiptis norėdami pranešti apie neetišką sveikatos priežiūros specialistų elgesį, pažeidžiantį jų teises.

Vis tik komitetas nurodė, kad skundų dėl translyčių pacientų teisių pažeidimo nėra gavęs, tad negali įvertinti, kaip praktiškai yra įgyvendinamos šios teisės.

Tačiau paminėjo, kad naujausioje Tarptautinėje ligų klasifikacijoje TLK–11, kuri dar nėra taikoma Lietuvoje, „transseksualumas“ yra keičiamas į „lyties neatitikimą paauglystėje ir suaugusiame amžiuje“.

O „lyties tapatumo sutrikimas vaikystėje“ keičiamas į ir „lyties neatitikimą vaikystėje“.

Be to, abu jie yra perkeliami iš psichikos ir elgesio sutrikimų kategorijos į naujai sudarytą kategoriją „Būklės, susijusios su seksualine sveikata“.

„Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, šis pokytis atspindi dabartines žinias, kad translytiškumas ir lyties tapatybių įvairovė nėra psichikos sveikatos sutrikimai ir jų priskyrimas šiai kategorijai gali sukelti didžiulę stigmą“, – pažymėjo Lietuvos bioetikos komitetas.

tv3.lt

O jeigu as nenoriu,kad mano valstybei sumoketi mokesciai eitu sitiems lyciu kaitaliotojams?Ir jeigu taip pat nenori sitiems savo mokesciu skirti kokie 90-95% Lietuvos mokesciu moketoju,kaip tada?Ar cia susije su sveikaros apsauga?Zinoma ne.O referendumas tuo klausimu Lietuvoje buvo,zmoniu nuomones tuo klausimu atsiklausete,zmones tam pritare?Irgi ne.Tai kas tada,po velniu,jums dave teise taskyti Lietuvos mokesciu moketoju pinigus visokiems lyciu kaitaliotojams???
Jūs idiotai? Vaikai sergantys vėžiu vaistų negauna. O čia psichinių ligonių norus tenkins? Reikia baigti tyčiotis iš žmonių.
Kūno žalojimas nėra lyties keitimas. O visus daktarus mengeles, kurie tuo užsiima, reikia teisti už nusikaltimą žmoniškumui.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų