“Situacija tokia, kad dar padaugėjo stovyklose susikaupusių pabėgėlių, ir Lietuva bus solidari ir pasiryžusi dalintis, savanoriškais pagrindais, pabrėžiu, tą naštą. Bet žymiai svarbiau yra išsiaiškinti priežastis tos problemos ir užkirsti kelią būtent priežastims, nes dabar mes kovojame su pasekmėm ir nelabai sėkmingai, nes srautai nevaldomai plūsta“, - BNS telefonu iš Liuksemburgo šeštadienį sakė L.Linkevičius po neformalaus Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų susitikimo.
Ministras taip pat sako, jog suteikiant prieglobstį nuo karo bėgantiems pabėgėliams reikia atskirti, kurių gyvybei išties gresia pavojus, o kurie yra ekonominiai migrantai. „Reikia įvertinti šalis, iš kurių vyksta pabėgėliai, nustatant saugesnes šalis, iš kurių mes galbūt neturėtumėm jų traktuoti kaip pabėgėlių, nes tai daugiau ekonominiai migrantai, turime juos atskirti, ir grąžinimo procesas taip pat turi vykti. Tie, kurie bėga nuo karo ir kuriems kyla grėsmė gyvybei, jiems apsauga turi būti suteikta, bet įvertinimas karštuose taškuose, per kuriuos patenka migrantai, turi veikti realiai, o ne kaip dabar“, - kalbėjo ministras.
Europos Komisija kitą savaitę pasiūlys valstybėms narėms perskirstyti daugiau prieglobsčio prašytojų iš Vengrijos, Graikijos ir Italijos. „Mes dalyvausime problemos sprendime, bet mes tikrai nemanome, kad magiškas kvotų padalinimas, ką mano Komisija ir kai kurios šalys, išspręstų problemą“, - pabrėžė L.Linkevičius.
Liepos mėnesį per derybas ES Lietuva įsipareigojo priimti 325 pabėgėlius - 255 iš Italijos ir Graikijos ir dar 70 - iš Turkijos. Daugiausia tai turėtų būti iš Sirijos pabėgę asmenys. Tačiau pabėgėlių srautui į ES nemažėjant, Europos Komisija siūlo perskirstyti tarp Europos Sąjungos narių dar 160 tūkst. prieglobsčio prašančių žmonių.
Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius šią savaitę patvirtino, jog Lietuvai teks priimti daugiau pabėgėlių nei planuota. „Panašu, kad teks“,- situaciją panašiai įvertino ir užsienio reikalų ministras L.Linkevičius.