Finansinė gydymo įstaigų padėtis vis blogėja, sako Valstybinės ligonių kasos ir medikų atstovai. Lietuvos ligoninių asociacijos prezidentas Dalis Vaiginas įspėjo, kad jeigu padėtis nesikeis, ligoninės neišvengs bankroto.
Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis teigia, kad šiuo metu svarstoma galimybė iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervo ligoninėms skirti papildomų lėšų.
„Jei nebus imtasi rimtų sprendimų didinti (bazinių kainų – BNS) balo vertę, bankrotas ligoninėms pirmiausia neišvengiamas“, – trečiadienį per Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdį sakė D.Vaiginas.
Šiuo metu bazinių kainų balo vertė beveik visoms paslaugoms yra 0,89 lito.
D.Vaiginas stebėjosi, kad kitose srityse krizė baigėsi, o sveikatos apsaugoje dar tęsiasi.
„Nė viena ligoninė pirmąjį šių metų pusmetį neturi teigiamo finansinio rezultato, didėja tendencija neigiamo rezultato (...) Lėšų šiemet Privalomojo sveikatos draudimo fonde yra daugiau, paslaugų suteikiama mažiau, o balo vertė mažesnė nei pernai. Nesueina logiškai“, – kalbėjo Lietuvos ligoninių asociacijos prezidentas.
V.P.Andriukaičio teigimu, su Vyriausybe ir Finansų ministerija šiuo metu tariamasi dėl galimybės iš PSDF biudžeto rezervo ligoninėms papildomai skirti 120-140 mln. litų. Jo teigimu, pernai iš rezervo fondo buvo paimta daugiau kaip 300 mln. litų, šiemet kol kas – tik 145 mln. litų.
„Tai yra viešieji finansai, lygiai taip pat ir viešosios įstaigos – jos negali bankrutuoti. Nė viena ligoninė nebus uždaryta, nė viena poliklinika nebus uždaryta. Ir labai sakau aiškiai – kadangi finansavimas yra įtemptas, tai mes pirmoje eilėje finansuosime, jeigu mums dabar pavyks diskusijos dėl papildomų lėšų ieškojimo, tai pirmoje eilėje dengsime viešojo sektoriaus finansavimą. Privatus baigia su pliusu arba bent jau yra šiuo metu su pliusu“, – Vyriausybėje žurnalistams trečiadienį sakė ministras.
Valstybinės ligonių kasos (VLK) vadovo Algio Sasnausko teigimu, palyginus praėjusių ir šių metų gydymo įstaigų finansinius duomenis, tendencijos rodo, kad neigiamas rezultatas po truputį auga.
VLK duomenimis, prasčiausiai laikosi respublikinės ligoninės. Šiemet liepos 1-ąją respublikos ligoninės turėjo beveik 35 mln. litų nuostolių, pernai tuo pačiu metu nuostoliai sudarė 25 mln. litų. Universiteto ligoninių neigiamas finansinis balansas nuo 6,2 mln. litų praėjusių metų liepą išaugo iki 17,6 mln. litų šių metų liepą. Regionų ligoninių nuostoliai padidėjo milijonu – nuo 7,5 mln. iki 8,7 mln., rajonų ligoninių – nuo 10,6 mln. iki 13 mln. litų.
Nuostolingai dirbti pradėjo slaugos ligoninės. Nors situacija geriausia miestų poliklinikose, tačiau naujausi duomenys rodo, kad ir jų finansinė padėtis prastėja.
Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Stasys Gendvilis pabrėžė, kad 0,89 lito finansuojant stacionaro paslaugas, sąnaudos visuomet viršys pajamas.
Jis tvirtino, kad didėja gydymo įstaigų kreditoriniai įsiskolinimai ir baiminosi, kad paslaugų, technikos, produktų, prekių tiekėjai pradės per teismus reikalauti pinigų.
Kita vertus, A.Sasnauskas pranešė, kad renkant privalomo sveikatos draudimo mokestį planas viršytas 115 mln. litų. Jis prognozavo, kad metų pabaigoje Privalomo sveikatos draudimo fonde bus apie 200 mln. litų rezervas.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys konservatorius Antanas Matulas ragino kitąmet atkurti balo vertę iki 1 lito. Jis siūlė tam panaudoti rezervą ir įvesti kai kurias mokamas paslaugas. Parlamentaro teigimu, ir dabar gydytojai pacientams nurodo, ką jie turi patys nusipirkti, todėl kokias nors paslaugas apmokestinus, žmonės daugiau esą nemokėtų.
Tuo metu VLK vadovas pabrėžė, kad gydymo įstaigos turi efektyvinti savo veiklą.
„Mes Lietuvoje labai turtingi, mėgstame daug gulėti ligoninėse“, – teigė jis.
Anot A.Sasnausko, gydymo įstaigos turėtų geriau įvertinti, ar pacientą guldyti į ligoninę, o gal užtektų ambulatorinio gydymo. Be to, galima būtų trumpiau laikyti ligonius stacionare.
„Dabar tulžies pūslės pašalinimas ar kataraktos operacija daroma trečią dieną (nuo paciento paguldymo į ligoninę – BNS)“, – teigė VLK vadovas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.