Lietuvos startuolių asociacijos „Unicorns Lithuania“ vadovė Inga Langaitė teigė, kad didžiausi Lietuvos startuoliai šiandien ieško šimtų talentų, gebančių dirbti IT srityje.
Pavyzdžiui, Lietuvos vienaragis „Vinted“ 2023 m. planuoja sukurti kelis šimtus naujų darbo vietų, daugiausiai – Lietuvoje, Berlyne ir Amsterdame.
„Kibernetinio saugumo sprendimus kurianti įmonė „Nord Security“ praėjusių metų pabaigoje turėjo per 1300 darbuotojų – 40 proc. daugiau nei 2021 metais, šiemet irgi planuoja augti, turi apie 200 laisvų pozicijų.
Kibernetinio saugumo įmonė „Surfshark“ 2023 m. planuoja pasamdyti dar apie 100 įvairių sričių specialistų. Apie 40 proc. augimą šiemet planuoja ir sveikatos technologijų įmonė „Kilo Health“, praėjusius metus palydėjusi su per 700 specialistų komanda“, – vardijo startuolių atstovė.
Pasak I. Langaitės, startuolių plėtrai labiausiai reikalingi STEM (gamtos, technologijų, inžinerijos ir matematikos) mokslų specialistai, gebantys dirbti su technologijomis.
„Pavyzdžiui, testuotojai, programuotojai, duomenų analitikai ar inžinieriai, kibernetinio saugumo specialistai. Taip pat trūksta pardavimų, marketingo, žmogiškųjų išteklių ar komunikacijos specialistų, finansininkų, projektų vadovų.
Ieškant šių profesionalų, startuolių kūrėjams taip pat svarbi tarptautinė patirtis, geras užsienio kalbų mokėjimas, asmeninės savybės“, – atkreipė dėmesį asociacijos vadovė.
Ji tikino, kad startuolio ir tradicinio verslo aplinka daugiausiai skiriasi sparta ir mastu.
„Startuoliai neretai diktuoja naujoves, tad ir komandos mąsto progresyviai, lanksčiai, vis eksperimentuoja, testuoja ir priima sprendimus, remdamosios būtent naujausiais rezultatais. Galiausiai, startuoliuose nėra instrukcijos ar protokolo – sprendimą visada turi rasti pats.
Šiandien daugiau nei 800 aktyviai veikiančių Lietuvos startuolių dirba 17,4 tūkst. specialistų, O „Unicorns Lithuania“ tinklalapyje nurodoma daugiau nei 500 laisvų darbo vietų“, – komentavo I. Langaitė.
Augo ir darbuotojų skaičius, ir atlyginimai
Asociacijos „Unicorns Lithuania“ duomenimis, startuoliuose dirbančių specialistų skaičius per metus augo 18 proc., atlyginimai – 21 proc
Palyginti su ankstesniu metų ketvirčiu, vidutinis atlyginimas augo net 24 proc., iki 4,2 tūkst. eurų, ir su tuo greičiausiai reikėtų sieti metų pabaigos premijas, darbuotojų skaičius išliko praktiškai nepakitęs. Daugiausiai darbuotojų šiandien turi startuoliai „Vinted“ (1150), „Nord Security“ (1074), „Wargaming“ (991), „Planas chuliganas“ (676) ir „KiloHealth“ (519).
TOP 5 didžiausius atlyginimus mokėję Lietuvoje veikiantys startuoliai (2022 m.):
- „Game Insight“ – 9,44 tūkst. eurų (+21 proc., lyginant su 2021 m.)
- „Wargaming“ – 7,68 tūkst. eurų (+103 proc., lyginant su 2021 m.)
- „Tesonet Accelerator“ – 7,60 tūkst. eurų (+12 proc, lyginant su 2021 m.)
- „Affise“ – 7,31 tūkst. eurų (+50 proc., lyginant su 2021 m.)
- „Oxygen.healthcare“ – 7,19 tūkst. eurų (+40 proc., lyginant su 2021 m.)
„Kartu darbuotojams siūlomi ir įvairūs papildomi naudų priedai. Pavyzdžiui, sveikatos draudimas, daugiau laisvų dienų, neribotas mokymosi biudžetas, galimybės dirbti nuotoliniu būdu, darbostogos, programėlių prenumeratos psichinei gerovei, nemokami užkandžiai, namų tvarkytojų paslaugos ir kt.“ – vardijo I. Langaitė.
Vilioja naudomis – kelionėmis, sporto treneriu ir psichologu
Pasak startuolių įmonės „Surfshark“ samdos vadovės B. Leikaitės, kuomet atlygis patenkina bent jau būtinuosius darbuotojo poreikius, motyvacinių veiksnių skalėje gerokai svarbesnėmis tampa papildomos vertės.
„Neretai jos ir nulemia darbdavio pasiūlymo patrauklumą.
Šiandien kone privalomomis papildomomis naudomis rinkoje jau tapo sveikatos draudimas, papildomos atostogų dienos ar hibridinio darbo galimybė. Į šių naudų neturinčius darbdavius kandidatai žiūri kone įtariai. Taigi talentų dėmesį norintys pritraukti darbdaviai turi siūlyti ir daugiau išskirtinių naudų“, – atkreipė dėmesį įmonės atstovė.
B. Leitaitė vardijo siūlomas naudas.
„Turime kasmetines darbostogas užsienyje, mokymuisi ir saviugdai skirtą krepšelį. Taip pat neseniai atidarėme vidinę mokymosi platformą, kurioje tobulinti savo minkštąsias ir srities kompetencijas gali kiekvienas panorėjęs sau patogiu laiku.
Organizacijoje turime vidinį kineziterapeutą ir sporto trenerį, esant reikalui, darbuotojams suteikiame nemokamas psichologo konsultacijas“, – vardijo įmonės atstovė.
Darbuotojų ieško nuolat
I. Langaitė skaičiavo, kad Lietuvos startuoliai daugiausiai įdarbina lietuvius.
„Asociacijos „LitBAN“ vykdomasis direktorius Justinas Pašys yra skaičiavęs, kad 2 iš3 TOP 20 vertingiausių Lietuvos startuolių darbuotojų yra lietuviai. Palyginti, TOP 3 Danijos vienaragiai „Unity“, „Zendesk“ ir „Sitecore“ Danijoje įdarbina tik apie 3 proc. savo darbuotojų.
Taigi, nors Lietuvos startuoliai veikia globaliai, darbuotojus net sėkmingiausieji, dirbantys ir konkuruojantys visame pasaulyje, vis dar daugiausiai samdo Lietuvoje“, – pastebėjo I. Langaitė.
Kibernetinio saugumo įmonės „Surfshark“ samdos vadovė Beatričė Leikaitė sakė, kad įmonė vykdo plėtra ir nuolat ieško darbuotojų.
„Tačiau nuolat vienu metu ieškome bent 20–30 darbuotojų, nes aktyviai vystome ir kuriame naujus produktus. Paprastai tariant – visuomet planuojame augimą į priekį.
Didžiausia paklausa – patyrusiems technologijų srities profesionalams: programuotojams, sistemų administratoriams ir kibernetinio saugumo specialistams. Siekdami plėsti talentų ratą, atidarome būstines kitose šalyse. Įmonės padalinį turime Lenkijoje, kur įdarbinome jau 23 žmones. Būstinę turime ir Berlyne su 6 darbuotojais. Ketiname aktyviai plėsti komandas ir kitose Europos šalyse“, – vardijo įmonės atstovė.
Pasak jos, įmonėje dirba ukrainiečiai, prancūzai, lenkai, turkai, vokiečiai ir kitų tautybių žmonių.
„Procentaliai Lietuvos biuruose dirbantys užsieniečiai sudaro apie 5 proc. Darbuotojų, tačiau turint omenyje padalinius kitose šalyse, kompanijoje dirbančių užsieniečių skaičius didesnis“, – skaičiavo įmonės atstovė.