Europos Sąjungoje patvirtinta jau antroje „Moderna" vakcina, bet kai kurios bendrijos šalys skiepyti savo šalių piliečius visai neskuba. Štai Olandijoje vakcinacija pradedama tik dabar, praėjus pusantros savaitės po to, kai visoje Europoje pradėta naudoti Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcina.
Paskutinėje gyventojų skiepijimą pradėjusioje Europos Sąjungos šalyje pirmoji skiepą gavo slaugos namų darbuotoja Sannai Elkadiri. Ji dirba Vegelio miesto ligoninėje, kur prieš 10 mėnesių pandemija ir ėmė nevaldomai plisti Nyderlanduose.
„Labai džiugina, kad krizės pabaiga prasideda būtent mieste, kuriame ji ir prasidėjo“, – sako sveikatos apsaugos ministras Hugo De Jonge.
Tačiau šalie valdžia pripažįsta, kad itin vėluojanti vakcinacijos pradžia – didžiulė nesėkmė.
„Manėme, kad esame pasiruošę. Tikėjomės gauti visai kitą vakciną, tačiau buvo patvirtinta tokia, kurią reikia laikyti ir pakuoti specialiuose šaldikliuose. Situaciją turėjome spręsti visai kitaip“, – pasakoja Nyderlandų premjeras Mark Rutte.
Pietų Afrikoje neseniai atrasta dar viena nauja koronaviruso atmaina kelia vis daugiau nerimo. Mokslininkai baiminasi, kad ji gali būti dar pavojingesnė nei ta, kuri prieš kelias savaites ėmė plisti Jungtinėje Karalystėje. Pietų Afrikoje plintanti atmaina ne tik labiau užkrečiama nei įprastas koronavirusas, tačiau tikėtina ir labiau atspari šiuo metu naudojamoms ir kuriamoms vakcinoms.
„Šis mutacijos modelis mums kelią susirūpinimą ne tik dėl to, kad yra panašus į labiau užkrečiamą atmainą, rastą Jungtinėje Karalystėje. Šioje viruso atmainoje daugiau mutacijų yra pačiame viruso spygliuko baltyme. Bandymų metu pastebėta, kad jis gali išvengti virusą neutralizuojančių antikūnų“, – teigia užkrečiamųjų ligų ekspertas Richard Lessells.
Mokslininkai ramina, kad tai nereiškia, jog esamos vakcinos visiškai neveiks šios koronaviruso mutacijos. Tiesa, poveikis gali būti ne toks efektyvus, todėl šiuo metu atliekami bandymai išaiškinti, ar naudojamų vakcinų nereikėtų koreguoti.
Anksčiau skelbta, kad Pietų Afrikos viruso atmaina buvo aptikta ir Jungtinėje Karalystėje. Dėl to dar per Kalėdas šalis uždraudė skrydžius iš Pietų Afrikos Respublikos. Šiandien tą padarė ir Danija.
Lietuvoje Santaros klinikose išanalizavus per 4000 Lietuvos gyventojų teigiamus viruso rezultatus ir atrinkus 8 mėginius, bent jau britiškos viruso atmainos nerasta, tačiau įspėja apie greit kintančią situaciją.
„Plinta nauji viruso variantai, tiek iš jungtinės Karalystės yra grėsmė, kad jie gali būti atkeliavę, tiek iš Pietų Afrikos Respublikos, kur jau ir PSO įvardija kaip potencialią grėsmę, tai labai yra svarbu, norint susekti tuos variantus ir nepraleisti momento, kada jie jau pakliuvo į Lietuvą“, – kalbėjo VU biotechnologijos instituto skyriaus vedėja prof. Aurelija Žvirblienė.
Nors britiškos atmainos nerasta, Lietuvoje tyrimo metu aptikta koronaviruso atmaina, siejama su ūkiuose auginamomis audinėmis. A. Žvirblienė perspėja, kad atlikti tyrimai neužtikrina, kad Lietuvoje nėra ir kitų atmainų.
„Plinta nauji viruso variantai, tiek iš jungtinės Karalystės yra grėsmė, kad jie gali būti atkeliavę, tiek iš Pietų Afrikos Respublikos, kur jau ir PSO įvardija kaip potencialią grėsmę, tai labai yra svarbu, norint susekti tuos variantus ir nepraleisti momento, kada jie jau pakliuvo į Lietuvą“, – sako prof. A. Žvirblienė.
Kinija į Uhano miestą, kur prieš metus ir kilo koronaviruso pandemija, neįleido protrūkio priežasčių tirti atvykti turėjusių Pasaulio sveikatos organizacijos darbuotojų. Jiems neišduotos vizos.
„Esu labai nusivylęs, kadangi du mūsų komandos nariai jau buvo pakeliui, o kitiems uždrausta atvykti paskutinę minutę“, – pasakoja PSO vadovas Tedros Ghebreyeusus.
Nors 10-ties ekspertų misija į Uhaną buvo planuota ištisus mėnesius, Kinija sako, kad šaliai reikia daugiau laiko sudaryti geras sąlygas, kad tyrimas, siekiant sužinoti, kaip koronavirusas ėmė plisti tarp žmonių, įvyktų sklandžiai.
„Mes tikimės, kad Pasaulio sveikatos organizacija supras. Abi pusės visada buvo atviros bendravimui. Manau, kad proceso eigoje tiesiog įvyko keletas nesusipratimų“, – teigia Užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunyin.
Tai jau ne pirmas kartas, kai Kinija sulaukia kaltinimų vilkinant tyrimą. Misiją jau ne vieną mėnesį lydi įtarimai dėl Pekino siekio saugant reputaciją nuslėpti jautrią informaciją, susijusią su pandemijos protrūkiu.